Dünyayı kasıp kavuran ve Koronavirüsün bir çeşidi olan COVID-19 salgını nedeniyle insanların büyük bir çoğunluğu kendini eve kapatmış durumda. Evdeyken insanlar, dizilere, filmlere ve oyunlara çokça zaman ayırabiliyorlar. Özellikle PC oyunculuğu Koronavirüs pandemisi süresince donanımlarını yenilemişler ve hali hazırda bulunan sistemlerini yükseltme yoluna başvurmuşlar.

PC oyunculuğu Koronavirüs sonrası ne kadar etkilendi?

JPR‘ye göre, Koronavirüs pandemisi sonrası PC donanım sektörü 3.6 Milyar Dolar gibi bir değer kazanarak büyümeye gitti.

PC oyunculuğu JPR Raporuna göre…

Analist ve İstatistik firması JPR, Dünya çapında değerlendirdiği PC oyun ve donanım pazarı raporunu yayınladı. JPR’in deneyimli editörü, aynı zamanda oyun ve donanım işlerine bakan Ted Pollak makalesinde şunlara yer verdi :

“PC oyun ve donanım pazarı, Koronavirüs pandemisi içerisinde diğer sektörlerin aksine yükselişe geçmiş durumda. Bu zorlu dönem içerisinde kişisel ya da iş için yeni bilgisayar alan veya hali hazırda bulunan bilgisayarını yükselten çok fazla insan görüyoruz. Bir başka kitle ise evde kaldığı bu süreçte video oyunlarına yönelmeye başladı. Video oyunlarına yönelen topluluğun genelini yeni oyuncular oluşturuyor.” dedi.

Pollak, raporunu özetlerken şunları da içeriğine ekledi :

“Koronavirüs sonrası 2020 yılında giriş seviyesi donanımlar sektörün %21.7’sini oluşturuyor. Orta seviye donanımlarda da oldukça yüksek miktarda bir artış gözlemleniyor. Yüksek seviye yani 1440p ve 60 Kare standartlarında oyun oynamak isteyenler için fiyatlar eskiye nazaran daha uygun. Bu sebeple çoğu PC oyuncusu bilgisayarlarını bu donanım seviyesine kolaylıkla yükseltebiliyor.

Ted Pollak’ın konuşmalarının ardından JPR Başkanı Jon Peddie şunları ekledi :

“Koronavirüs PC oyunculuğunu pozitif yönde etkiledi ve sektör Konsol pazarı karşısında büyük bir yükselişte geçti. Toplam pazar payı 2020 yılı içerisinde 40 Milyar Doları geçecek gibi duruyor. Ancak tahminlerimiz tüketicilerin 2020 yılı başından şimdiye dek yaptıkları kısmı kapsıyor. Ayrıca PC oyunculuğunun 5 yıl içerisinde Konsol platformlarını hezimete uğratacağını düşünüyoruz. Çünkü sektör çok fazla donanım ile genişledi, ürünlerin arasına onlarca yeni kategori eklendi. Bu ürünlerin başında, içerik üreticilerinde gözlemdiğimiz Stüdyo kalitesinde, kameralar, mikrofonlar, onlarca farklı çeşit aydınlatma seçenekleri de bulunuyor.” dedi

Eğer PC oyunculuğu Koronavirüs pandemisi içerisinde bu kadar yükselişe geçtiyse, NVIDIA’nın Ampere ve AMD‘nin RDNA2 mimarisine sahip ekran kartları satışa çıktıktan sonra durumlar nasıl olacak çok merak ediyorum. Bekleyin ve görün.