Eğer gerçekten paralel evren inanıyorsanız, üzgünüm NASA’nın araştırmalarına göre maalesef böyle bir şeyin olması mümkün değil bu evrende sıkışıp kaldınız. Yani en azından şuan için. Araştırmaların devamını hepimiz bekleyip göreceğiz.

Paralel evren gerçekten var mı? NASA açıkladı

2020 yılına çok şansız bir şekilde başlamamız ve ilerleyen aylarda da şansız bir şekilde devam etmesi sebebiyle bir çok insan kafasını göğe çevirdi. Herkes Koronavirüs’ün ne zaman sona ereceğini, orman yangınlarının neden arttığını ve neden hayvanlara ve kadın cinayetlerinin arttığını merak ediyor.

Tekrar konumuza dönecek olursak, paralel evrenler bilim kurgu filmlerine bile konu olmuşlardır hatta Dark dizisinin 2.Sezon 8.Bölümünde dizinin konusunun artık zamanı geriye ya da ileri yolculuk değil Martha karakterinin repliği ile paralel evrenleri konu alacağını anlamıştık.

“Önemli olan soru hangi zamandan geldiğim değil, hangi evrenden geldiğim.”

NASA’nın araştırmalarına bakacak olursak paralel evrenler diziler veya filmlerden çıkıp gerçek olabilir. NASA yaptığı açıklamalarda, her ne kadar paralel evren ile ilgili somut bir delil bulamadığını söylese de açıklamaların devamında paralel evrenler ile ilgili belki ilk kanıtların bulunmuş olabileceğini söyledi.

Her şeyden önce Paralel Evren’in kelime anlamına bir göz atalım

Paralel evren (Çokluevren), birbirinden farklı, gözlemlenebilir evrenlerin hipotezsel toplamı. Teleskop ile gözlemleyebildiğimiz bilinen evren yaklaşık 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Ancak bu evren, hipotezsel çokluevrenin çok küçük bir kısmına tekabül eder. (Vikipedi)

Bizim bildiğimiz evren, yani içinde bulunduğumuz Dünya, Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi ve bunları içine alan keşfettiğimiz her şeyin aslında %1’lik kısmını bile bilmiyoruz. Paralel evren bildiğimiz bütün evrenleri içine alan bir bütündür ve bu sadece bir hipotezden ibarettir. Ayrıca sadece bütün evrenleri değil bildiğimiz ve gördüğümüz her şeyi kapsar. Paralel evrenler Felsefe’den ortaya çıkmıştır ve şimdiye kadar bulunmuş bir kanıtı yoktur.

İlgili habere göz atmak için : Ay öldü mü? Bilim adamı iddialara yanıt verdi

NASA Bilim adamlarının Paralel evren hakkında yaptığı araştırmalar

NASA Bilim adamları uzun süredir Antartika’da çalışmalarını sürdürüyordu. Bazı haberler alıyorduk tabii ki ama bilim adamlarının neyin üzerinde çalıştıkları hakkında hiçbir bilgimiz yoktu. Bugün gelen haberlere göre yaptıkları araştırmanın zamanı geriye alma ya da paralel evrenler ile ilgili olduğunu NASA doğruladı.

NASA bilim adamları aslında 1960 yılından beri her konuda Antartika’da çalışmalarını sürdürüyordu. Sonunda NASA’nın ANITA adını verdiği keşif anteni (Antarctic Impulsive Transient Antenna) paralel evren ile ilgili bazı bulgulara rastladı. NASA ANITA’yı dev bir balona bağladı ve Antartika çevresinde keşif yapması için uçurdu. Radyo dalgaları ve dış etkenlerden temizlenmiş alandaki verileri inceleyen bilim adamları, Dünya’da meydana gelenlerden milyonlarca kat daha güçlü yüksek enerji parçacıklarına ait bulgulara ulaştı.

Paralel evren gerçekten var mı? NASA açıkladı
NASA’nın ANITA anteni

Enerjisi daha düşük seviyede seyreden nötrinoların Dünya’dan geçebileceğini belirten bilim adamları, yüksek enerjili olanların ise gezegenimizin ağırlığı tarafından engellediğini söyledi.

Bu tip yüksek enerji parçacıklarının uzayın derinliklerinde tespit edilebileceğini söyleyen gökbilimci Gorham, söz konusu bulguların paralel evren teorisine işaret ettiğini belirtti. Gorham, farklı şekildeki parçacıkların bu şekilde Dünya’da hareket etmesinin zamanda geriye gitmesiyle açıklanabileceğini ifade etti. Ayrıca bazı bilim adamları da 2019 yılından geldiğini iddia ettikleri bazı sesler duyduklarını söylediler.

Ayrıca bu teoriye göre, evreni oluşturduğu düşünülen Büyük Patlama (Big Bang) sırasında, zamanın geriye doğru işlediği bir paralel evren de meydana geldi. Tespit edilen son parçacıkların bunun en net kanıtı olabileceği öne sürülüyor.

Ama eğer gerçekten paralel evrenlere inanıyorsanız bu haber sizi üzmüş olabilir. Çünkü NASA’nın yaptığı bu araştırmaların gerçekten paralel evrenlerin gerçekte var olduğunu doğrudan kanıtlar nitelikte değil.