Oppo Watch inceleme : Oppo geçtiğimiz aylarda tanıttığı Oppo Watch modelini sonunda ülkemizde de satışa çıkardı. Oppo Watch için 41 ve 46 mm olarak iki farklı model bulunuyor. Her iki modelde de altın sarısı ve siyah renk seçeneklerine gidilmiş. Ben de bir süredir 46 mm ve siyah rengi olan modeli kullanıyorum. Bu içeriğimizde hem saatin özelliklerine bakacağız hem de deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Oppo Watch kutu içeriği

Oppo Watch inceleme içeriğimizde öncelikle saatin kutu içeriğinde bizleri neler beklediğine bakalım. Kutuyu ilk olarak açtığımızda direk olarak Oppo Watch karşımıza çıkıyor. Onun hemen altında şarj istasyonu ve okumadığımız kullanım kılavuzuna yer verilmiş. Mıknatıslı bir yapısı olan şarj istasyonuna saati koyduğunuzda alt kısmında yer alan bağlantı sayesinde şarj oluyor. Yani ters koyma gibi bir durumunuz yok. Kutuda ayrıca ekstra bir kayış tutucuya da yer verilmiş. Mevcut olanı kaybederseniz ya da bileğiniz çok ince ise bu 2.tutucuyu da kullanabiliyorsunuz.

Saatin tasarımına geçtiğimizde ilk olarak tabi ki Apple Watch ile olan benzerliği dikkatimizi çekiyor. İki saati yan yana koyduğumuzda tasarım olarak birbirlerine benzediğini söylemek mümkün.

Saatin arka kısmında seramik safir kristal kullanılmış. Zaten genel hatlarına baktığımızda premium bir hissiyatı olduğunu söylemem gerekiyor. 402 x 476 piksel ekran çözünürlüğü ile birlikte Amoled bir ekran kullanan Oppo Watch modeli ince bir çerçeveye sahip. Bu çerçevede yanlara doğru kavisli bir tasarım kullanılmış.

Oppo Watch inceleme ve Teknik özellikler

Kauçuk bir kordon ile gelen Oppo Watch‘ın bu kordonlarını değiştirmek mümkün. Kordon kısmında kızak yerine clipsli bir yapı kullanılmış. Saatin arka kısmında yer alan kısımlara bastığınızda kordonları kolay bir şekilde çıkartabiliyorsunuz.

Saatin içerisinde Snapdragon Wear 3100 yonga seti kullanan Apollo 3 işlemcisi bulunuyor. 1 GB bellek ile birlikte 8 GB depolama alanına yer verilmiş. Titreşim, mikrofon, pusula ve 50 metreye kadar su geçirmez özelliği de saatin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Oppo Watch tasarım ve arayüz özellikleri

Tasarıma geri dönecek olursak saatin sağ kısmında gömülü olarak iki tane tuşa yer verilmiş. Bunlardan alt taraftaki spor aktiviteleri için ayrılmış. Bu tuşa bastığınızda fitness, kardiyo koşusu, yürüyüş, bisiklet sürme ve yüzme gibi spor aktivitelerine ulaşabiliyorsunuz. Ben tabi tembel bir adam olduğum için genelde açık havada yürüyüş kısmıyla daha haşır neşir oldum diyebilirim. Buradaki seçeneklerde direk olarak spora başlayabiliyor ya da kendinize bir hedef belirleyebiliyorsunuz. İşte şu kadar kalori yaktığımda, şu kadar mesafe gittiğimde ya da şu kadar süre koşayım yürüyeyim gibi seçenekler mevcut. Üstteki tuşu ise hem uygulamalara geçişte hem de ana sayfaya dönmek için kullanıyoruz. Yani menüler arasında dolaşıyorsunuz diyelim.

Üstteki tuşa bastığınızda direk olarak kadran kısmına dönüş yapıyorsunuz. Kütüphane şeklinde sıralanan uygulama menüsü sade ve kullanışlı olmuş. Saatinize isterseniz telefonunuzdan isterseniz de saat üzerinde yer alan Google Play uygulamasından yeni uygulamalar indirebiliyorsunuz. Zaten spor, sağlık ve genel uygulamaların saate yüklü bir şekilde geldiğini görüyorsunuz. Bunun dışında işte harita, spotify ya da hesap makinesi gibi ihtiyacınıza göre farklı uygulamalar yüklemek de mümkün. Zaten GPS özelliği olduğu için harita telefonunuz ile senkron bir şekilde çalışıyor.

Oppo Watch arayüz olarak Andoid tabanlı bir arayüz kullanıyor. Saatin telefonla olan bağlantısını ise Google’ın Wear OS uygulaması ile yapıyorsunuz. Bu arayüzden saat arayüzlerini değiştirebildiğiniz gibi birçok ayara ulaşmak da mümkün.

Oppo Watch saat arayüzü olarak geniş bir seçeneğe sahip. Şimdiden favorim olan birkaç arayüz olduğunu söylemem gerekiyor. Üstelik bu arayüzlerde dilediğiniz değişikliklere gitmenize de izin verilmiş. Yani arayüz renk seçenekleri dışında kadran üzerinde yer alan kısayollara dilediğiniz uygulamayı atayabiliyorsunuz.

İşletim sistemi ve özellikler

Saatin işletim sisteminde mümkün olduğunca kısa yola yer verilmiş. Öncelikle saati hangi yöne kaydırırsanız kaydırın farklı bir kısa yola ulaşıyorsunuz. Yukarıdan kaydırdığınızda kontrol paneli, aşağıdan kaydırdığınızda ise bildirim menüsü karşınıza çıkıyor. Sola doğru kaydırdığınızda sekmeli yeni menüler karşınıza çıkıyor. Burada günlük aktivite, kalp atışı, uyku takibi ve takvim gibi seçeneklere ulaşmak mümkün. Dilerseniz burada görmek istediğiniz menülerin sıralamasını değiştirebiliyor ya da kendi tercihleriniz doğrultusunda farklı kısayollar da ayarlayabiliyorsunuz. Bu kısmın maksimum 5 kart ile sınırlandırıldığını da hatırlatalım.

Kadranı sağa doğru kaydırdığınızda asistan dışında Google’ın esprilerine maruz kalabiliyorsunuz. Saat üzerinde mikrofon ve hoparlör bulunuyor. Mikrofonu dikte yazılımlarında ya da asistanda kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu kısımda asistan bazen ağır çalışabiliyor. Çünkü saatin genel olarak bir bağlantı problemi var. Wi-fi özelliğine de sahip olan saatinizi telefonunuz dışında mevcut wi-fi ağına da bağlayabiliyorsunuz. Çok sık olmasa da zaman zaman hem telefon hem de wi-fi hattında kopmalar yaşadım. Bu kopmalar asistan gibi seçenekleri biraz yavaşlatıyor. Muhtemelen bu konuda saatin bir güncelleme alması gerekecek.
Gelelim saatin en çok merak edilen batarya performansına. 430 mAh bataryaya sahip olan oppo Watch, bu konuda beni biraz üzdü diyebilirim. Saati yoğun bir şekilde kullandığınızda bir günlük bir performans veriyor. Normal kullanımda ise 30 saate yakın bir süre dayandığını söyleyebilirim. Eğer güç tasarruf moduna alırsanız bu süre birkaç haftaya kadar çıkabiliyor ama tahmin edebileceğiniz gibi sadede dijital bir saat kullanmış oluyorsunuz.

Oppo Watch zaman zaman “bir uygulamadan müzik çalarak başlayın” gibi farklı uyarılar veriyor. Açıkçası bu uyarıların ne anlama geldiğini hala çözebilmiş değilim. Bunun dışında arayüz tamamen Türkçe olsa da bazı durumlarda Çince yazılarla da karşılaşabiliyorsunuz. Muhtemelen biraz önce bahsettiğim bağlantı problemleri ile birlikte bu kısma da bir güncelleme gelecektir diye düşünüyorum.

Oppo Watch inceleme sonuç

Sonuç olarak Oppo Watch inceleme deneyimlerimiz bu şekildeydi. Saatin Android tarafında bana Apple Watch’a en yakın deneyimi verdiğini söyleyebilirim. Arada tabi ki çok önemli farklar var ama diğer Android saatler ile kıyasladığımızda Oppo’nun dersine iyi çalıştığını söylemek mümkün. Eğer Android tarafında bir akıllı saat arıyorsanız ve bütçeniz uygun ise Oppo Watch göz atmanız gereken modellerden biri olmuş diyebilirim.

OPPO Watch 41mm‘nin Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 1799 TL.
OPPO Watch 46mm‘nin Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 2299 TL.