Oppo Reno 3 Pro İnceleme: Ürün yelpazesini genişletmeye devam eden Oppo markası Oppo Reno 3 Pro ile karşımızda. Oppo Reno 3 Pro İnceleme videomuzda telefonun teknik özellikleri, oyun performansı ve hepsinden önemlisi kullanıcıya vediği deneyime odaklanacağız.

Oppo Reno 3 Pro Video İnceleme

Oppo Reno 3 Pro Tasarım

Öncelikle her zaman olduğu gibi cihazın tasarımdan başlayalım. 171 gram ağırlığında olan Oppo Reno 3 Pro modeli ergonomik olarak ele oturan bir yapıya sahip. Aynı şeyi Reno 3 modeli için de söylemiştim. Zaten bazı spesifik farklar dışına her iki telefonun tasarımı da birbirine oldukça benziyor. 6.5 inçlik bir ekrana sahip olan telefonun piksel yoğunluğu 402 PPI değerinde tutulmuş. HDR özelliğine ve %88 ekran kasa oranına sahip olan Amoled ekranda aynı zamanda 90 Hz ekran yineleme hızı bulunmakta. Bu nedenle ekran tepki süresinin yağ gibi aktığını söyleyebilirim. Alt ve üst çerçevede denge sağlanması hoş olmuş. Ayrıca ekran yapısı yanlara doğru hafif kavisli kullanılmış ve bu durum telefona şık bir görünüm kazandırmış.

Oppo Reno 3 Pro İnceleme ve Teknik Özellikler

Yanlarda alimünyum, ön ve arka yüzeyinde cam bir malzeme kullanılırken tabi ki Gorilla Glass 5 korumasına da yer verilmiş. Yine de kutu içeriğinden çıkan kılıfı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Malum artık telefon fiyatları çok yükselmiş durumda ve kılıfsız kullanmak kullanıcı için büyük bir risk anlamına geliyor. Yeri gelmişken ekranda bir koruyucunun bulunduğunu da söylemem gerekiyor. Oppo Reno 3 modelinde olduğu gibi sağ tarafta açma kapama tulunu, sol tarafta ise ses tuşlarını görüyoruz. Sim kart yuvası, hoparlör mazgalı ve Tip C portu ile birlikte telefonun alt kısmına konumlandırılmış. Yeri gelmişken telefonda Stereo hoparlör ve Dolby Atmos desteğine yer verilmiş olması da sevindirici. Bu fiyat bandındaki modellerde artık bu özelliğin standart olarak gelmesi gerekiyor.

Telefonda ekrana gömülü parmak izi sensörü bulunuyor. Hem yüz tanıma sistemi hem de bu parmak izi sensörü gayet stabil bir şekilde çalışıyor.

Oppo Reno 3 Pro Performansı nasıl?

Telefonun teknik özelliklerine baktığımızda Snapdragon 765 işlemcisini görüyoruz. 8 çekirdek ve 7 nm mimarisine sahip olan bu işlemci ile birlikte telefonda 12 GB belleğe yer verilmiş. Ek hafıza kartı desteği yok ama 256 GB depolama alanı ile yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu söylememiz gerekiyor.

Oppo Reno 3 Pro İnceleme ve Teknik Özellikler

Yaptığımız testlerde Oppo Reno 3 Pro‘nun tek çekirdekte çoklu çekirdekte ise skorlarını aldığını görüyoruz. Antutu testinde ise puan toplamayı başarıyor. Bu özellikler ve tabi ki ekran performansı ile birlikte Oppo Reno 3 Pro modelinde oyun oynamak da oldukça keyifli bir hale gelmiş. Adreno 620 ile birlikte oyunları iyi bir performansta çalışıyor, dilerseniz Oyun Alanı özelliği ile optimizasyon yapabiliyor ve pil performansını daha da iyileştirebiliyorsunuz. Aslında aldığı bu skorlar ile birlikte telefonun orta üst segmentteki rakipleri ile yarıştığını da görüyoruz. Fakat burada fiyat performans algısında tıpkı Reno 3 modeli gibi bir sapma olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Oppo Reno 3 Pro Kamera Performansı

Gelelim kamera performansına. Oppo Reno 3 Pro modelinin arka tarafında 4 farklı kamera lensi bulunuyor. Ana kameramız 1.7 diyafram 48 MP ve portre modu, otomatik, hızlı odaklanma gibi özelliklere sahip. 2.2 diyafram aralığına sahip olan 8 MP‘lik ikinci kamera ise ekstra geniş açı görevini üstleniyor. Üçüncü kameramız F2.4 diyafram ve 13 MP olarak karşımıza çıkıyor. Bu kamera optik yakınlaştırma dışında telefoto özelliğine sahip. 2 MP ve F2.4 diyaframı bulunan son kameramız ise monochrome sensörü olarak konumlandırılmış. Ön tarafa baktığımızda da yine F2.4 diyafram aralığına sahip 32 MP‘lik bir Selfie kamerası görüyoruz.

Oppo Reno 3 Pro İnceleme ve Teknik Özellikler

Telefonun kamera performansı beklenilen seviyede. Net ve doygun fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Yine Selfie kamerası da çok iyi çalışıyor ama anlamadığım bir şekilde Reno 3 modelinde olduğu gibi bokeh efektinin bazı resimlerde taştığını görebiliyorsunuz. Bu konuda her iki modelin de bir güncelleme alması gerekiyor.

Oppo Reno 3 Pro İnceleme: Video Performanı

Video performansına baktığımızda arka tarafta 1080P 60 FPS kayıt alabildiğimizi görüyoruz. 4K çekmek isterseniz malesef 30 FPS sınırına takılıyorsunuz. Bu fiyat gamında artık 60 FPS değerinin 4K çözünürlük için de standart hale gelmesi gerekiyor. Ön kamerada da 1080P 30 FPS desteğine yer verilmiş.

Oppo Reno 3 Pro modelinde de Reno 3’te olduğu gibi 4025 mAh’lik bir bataryaya yer verilmiş. Batarya performansı benzer olsa da kutu içeriğinden çıkan 30Watt’lık adaptör ile daha hızlı şarj imkanına kavuşuyorsunuz. Reno 3 modelinde 20 Watt’lık bir adaptör bulunuyor ve ortalama 70 dakikada full şarja ulaşıyordunuz. Reno 3 Pro modelinde ise bu süre daha da kısaltılmış. 30 Watt adaptör sayesinde 55-60 dakikada tam şarja ulaşmak mümkün.

Oppo Reno 3 Pro İnceleme ve Teknik Özellikler

Son olarak telefonun arayüzünden de bahsedelim. ColorOS arayüzünü kullanan Oppo Reno 3’ü kullanmak gerçekten keyifli. Kamera modları güzel. Bunun dışında akıllı kenar uygulaması ile uygulamalara ve kısa yollara daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bazı önemli uygulama desteğinden mahrum olsa da arayüzde ekranı bölme seçeneğine de yer verilmiş.

Sonuç olarak Oppo Reno 3 Pro tasarım olarak amiral gemilerini aratmayacak özelliklere sahip. Çok şık ve kullanmaktan keyif alacağınız bir model olduğunu söyleyebilirim. Bazı eksikleri dışında telefon iyi bir performans sergiliyor fakat bu performansın fiyat ile doğru orantılı olduğunu söylemek zor. Oppo Reno 3 Pro sahip olduğu özelliklere göre biraz pahalı ve aynı fiyat segmentinde daha güçlü rakiplere sahip.