Ülkemizde geçtiğimiz yıldan itibaren faliyet göstermeye başlayan Oppo, son dönemin en dikkat çeken telefon üreticilerinden biri oldu. Peki bu firmayı bu kadar özel kılan nokta ne?

Oppo, Çin’de faliyet gösteren BBK elektroniğin bir kolu olarak kuruldu. Firmanın geçmişine baktığımızda aslında 16 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. 2004 yılında kurulan ve kurulduğu bu yıllarda MP3 çalar, video oynatıcı gibi ürünler üzerine çalışan firma 2008 yılında ise cep telefonu pazarına girdi.

Bizim Oppo‘yu tanıma, daha doğrusu iyi bilmemiz üzerinden bildiğiniz gibi çok fazla süre geçmedi. Buna rağmen firmanın tüketici elektroniği konusundaki deneyimlerini cep telefonu sektörüne aktardığını ve Çin’de kurduğu geniş dağıtım şebekeleri, büyük mağazalar ile yaptığı anlaşmalar ile kısa sürede büyümeyi başardığını görüyoruz.

Oppo Neden Bu Kadar Çok Konuşuluyor?

Firma bu büyüme aşamasında TV şovları ve ünlü yıldızlarla da çalışarak marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemiş. Öyle ki Çin’deki ünlü isimlerin yanı sıra bu aşamada dünyaca ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio ile bir reklam serisine de imza atmışlardı. Zaten ülkemizde de benzer bir politika güttüklerini görüyoruz. Afiş ve reklamlarda görmüş olduğunuz gibi ülkemizde marka yüzü olarak Sıla seçilmiş durumda.

2011 yılına kadar Çin’de faliyet gösteren Oppo, 2011 yılı itibari ile dünya pazarına açıldı. Farklı özellikleri ile dikkat çeken Find 5 modeli ile bu açılımı gerçekleştiren firma daha sonrasında N1 ve Find 7 gibi modeller ile yükselişini sürdürdü. Firmayı başta da belirttiğim gibi farklı kılan noktaların başında ise ilklere imza atması geliyor. Çıkardığı telefon modellerinde ilk dönen kamera, ekran altında parmak izi, ekran altında kamera ve hızlı şarj gibi teknolojileri kullanan Oppo, bir nevi bu teknolojilere öncülük eden firmaların başında geliyor da diyebiliriz.

Üstelik günümüzde kullanılan ve yenilikçi olarak tabir edilen birçok teknolojide Oppo ve BBK elektroniğin imzasını görüyoruz. Kısacası firmanın üretim dışında arge ve gelişim konularına da fazlasıyla yöneldiğini söyleyebiliriz. Yani firma mevcut teknolojileri ve yenilikleri telefon modellerine koymakla yetinmemiş. Bunun yerine telefonu daha ne kadar farklılaştırabiliriz, nasıl öncülk edebiliriz sorularının peşinden koşmuş.

Oppo’nun avantajları neler?

Öyle ki firmanın telefon modellerinde de bu farklılığını sunduğunu görüyoruz. Firma 2012 yılında 5 ve 16 MP ön kameralarla birlikte selfie güzelleştirme çağını da başlatmış. Günümüzde hala birçok telefon modelinde bu uygulamanın etkilerini görüyoruz. 32.000’den fazla patente sahip olan Oppo, ikili kamerada 5x zoom, pop up kamera ve biraz önce de bahsettiğim gibi dünyanın ilk motorlu döner kamerasına da sahip olmuştu. Bunların yanı sıra şebeke, blutooth ya da wi-fi gerektirmeden diğer Oppo telefonlar ile 3 km’lik alanda iletişim sağlayabilen MeshTalk gibi farklı uygulamalara imza attığını da görüyoruz. Son dönemde ise Avrupa’nın ilk 5G bağlantılı telefonu gibi ilklere de imza atmıştı. Hatta Oppo’nun iş ortaklarından biri olan Turkcell, 5G konusunda yaptığı testlerde Oppo Reno 5G’yi kullanmıştı.

Kısacası yenilikçi teknolojiler dışında ürettiği telefonlarda tasarım, mobil fotoğraf ve kullanıcı deneyimi gibi konulara da odaklanan Oppo’nun 2018 yılında dünyanın 5 numaralı akıllı telefon üreticisi olduğunu da görüyoruz. Firma ülkemize geçtiğimiz yıl girmiş ve adını birçoğumuz yeni yeni duyuyor olsak da bu başarının tesadüf olduğunu söylemek gerçekten zor.