Oppo Enco W51 İnceleme: Enco W31 modelinden sonra Oppo firması bu kulaklığın bir üst modeli de olarak adlandırabileceğimiz W51 modeli ile karşımıza çıktı. Bir önceki modele göre çok daha iddialı olan Enco W51’in genel özelliklerine birlikte bakalım.

Oppo Enco W51 Kutu içeriği

İlk olarak kulaklığın kutu tasarımına bakalım. Şunu söylemem gerekiyor ki kutu tasarımı olarak bu kulaklığı çok şık buldum. Kutuyu ilk açtığınızda karşınıza açıkçası pek okumadığımız kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi dokümanlar geliyor. Dökümanları kaldırdığınızda Oppo Enco W51 ile karşılaşıyorsunuz. Onun altında ise küçük bir Tip C kablosu ile birlikte diğer kulaklık başlıklarına yer verilmiş. Buradaki kullanımı çok şık buldum. Normalde ufak bir poşet içerisinde verilen diğer kulaklık başlıkları inci gibi kutu içerisine dizilmiş.

Kutuyu bir kenara alıp kulaklık kutusunu elimize aldığımızda ise kare şeklinde fakat kenarları oval bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Bu kutu üzerinde şık ve parlak bir Oppo logosuna yer verilmiş. Kutunun arka kısmına Tip C portu ile birlikte şarj bildirim ışığını görüyoruz. Kulaklığın özelliklerine geçmeden önce yeri gelmişken en büyük özelliklerinden birisinin kablosuz şarj imkanı olduğunu söyleyelim. Dilerseniz kablolu, istasyonunuz varsa dilerseniz de kablosuz şarj edebiliyorsunuz. Bende mesela farklı bir markanın kablosuz şarj istasyonu bulunuyor. Bununla da çok rahat bir şekilde şarj edebildim. Burada belirtmem gereken nokta kulaklık kutusu kablosuz şarj sonrasında biraz fazla ısınıyor diyebilirim. Kutu kapağını açtığınızda bu kısımda kulaklıklar dışında eşleştirme butonu ve bildirim ışığını görüyoruz.

Oppo Enco W51 inceleme ve kutu içeriği

Aktif gürültü engelleme

Oppo Enco W51 modeli ergonomik olarak kulağa oturan bir yapıya sahip. Ben başlığını bile değiştirme ihtiyacı hissetmedim. Kulağa iyi bir şekilde oturuyor. Bluetooth 5.0 desteği sayesinde çok hızlı bir şekilde bağlanıyor. Hatta aynı bağlantıyı kullanan diğer android kulaklıklara göre ben bir tık daha hızlı buldum diyebilirim.

Kulaklığın en önemli özelliklerinden birisi de aktif gürültü engelleme teknolojisi. Kulaklık başına 3 tane olmak üzere toplamda 6 tane mikrofona yer verilmiş. Yani rüzgarlı bir havada konuştuğunuzda bile iletişimi kolay bir şekilde sağlayabiliyorsunuz. Kulaklık üzerinde bulunan sensör ile aktif gürültü engelleme modunu kaldırabiliyorsunuz. Sol kulaklığa iki kez dokunduğunuzda bu modu aktif ediyor ya da kaldırabiliyorsunuz.

Oppo Enco W51 inceleme ve kutu içeriği

Tabi bu özellik dışında kulaklık üzerinden farklı kontrol imkanlarına da sahibiz. Sağ kulaklığa iki kez dokunduğunuzda sonraki parçaya geçebiliyor ya da aktif bir çağrı var ise başlatıp sonlandırabiliyorsunuz. Sağ ya da sol fark etmeksizin üç kez dokunduğunuzda ise Google asistan ya da Siri’ye bağlanıyorsunuz. Ben her ikisinde de denedim ve ikisinde de stabil bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim.

7 mm’lik sürücü çapı bulunan Enco W51 modeli minimum 20 Hz, maksimum ise 20 Khz değerlerine sahip. Kulaklığın hassasiyeti ise 103 desibel olarak belirtilmiş. Yeri gelmişken kulaklığı dilerseniz Mono olarak da kullanabiliyorsunuz. Yani sadece tek kulaklık ile kullanmak mümkün. Bazı modellerde bu destek çok problemli çalışırken Enco W51‘de ise herhangi bir problem ile karşılaşmadım.

Oppo Enco W51 inceleme ve kutu içeriği

Oppo Enco W51 modeli 3.5 – 4 saatlik bir kullanım süresine sahip. Şarj kutusu ise 24 saatlik bir kullanım sunuyor. Açıkçası yolda aktif bir şekilde kullandığım, müzik ve dizi izlediğim yaklaşık 10 gün boyunca sadece bir kez şarj ettim. O da şarjı tam olarak bitmemişti. Günlük kullanım içim toza ve suya dayanıklı olduğunu da hatırlatalım.

Sonuç

Sonuç olarak Oppo Enco W51 modeli kablosuz şarj ve gürültü engelleme özelliği ile bu segmentte göz atabileceğiniz modellerden birisi olmuş diyebilirim.