Oppo A72 İnceleme : Bir önceki incelememizde Oppo A91 modeline yer vermiş ve sonrasında Oppo A72 modelini inceleyeceğimizi belirtmiştik. İşte bu incelememizde Oppo A72 modelinin genel özelliklerini ve tabi ki kullanıcı deneyimini sizlere aktaracağız.

Oppo A72 İnceleme

Oppo A72 İnceleme ve Teknik Özellikler

Öncelikle cihazın tasarımına baktığımızda alışılmışın dışında bazı dokunuşlara yer verildiğini görüyoruz. Daha önce bazı modellerde de gördüğümüz gibi telefonun sağ kısmında yer alan ve hafif içe doğru bir yuvaya oturtulan açma kapama tuşu, aynı zamanda parmak izi sensörü olarak görev yapıyor. Yeri gelmişken parmak izi sensörü ve yüz tanıma sisteminin stabil bir şekilde çalıştığını söylemeliyim. Bu gibi özellikler artık standart hale geldiği için birçok modelde iyi çalışıyorlar. Tabi yüz tanıma özelliğinin yazılımsal olarak telefonda yer aldığını da belirtelim.

Telefonun sol tarafında ise ses açma kapama tuşları ile birlikte sim kart yuvası konumlandırılmış. Alt tarafta ise hoparlör mazgalı, Tip C portu ve 3.5 mm’lik jak girişi bulunuyor. Telefonun arka kısmını çevirdiğimizde ise kamera aksanı ile birlikte Turkuaz bir genk geçişi sağlandığını görüyoruz. Telefonu hareket ettirdikçe aldığı ışığa göre renklenen bu tasarımı oldukça beğendim. Kamera aksanı biraz dışa doğru çıkıntılı, hafif tartılma yapıyor ama çok büyük bir sıkıntı yaratmıyor. Unutmadan telefonun içerisinden 18 Watt‘lık adaptör ile birlikte şeffaf bir kılıfa yer verilmiş. Böylelikle telefonunuzu en azından ilk etapta daha korkusuz kullanabiliyorsunuz. Ayrıca topkı A91 modelinde olduğu gibi bu telefonun ekranında da bir koruyucu kılıfa yer verilmiş.

Oppo A72 İnceleme ve Teknik Özellikler

Ekran Özellikleri

192 gram ağırlığında olan Oppo A72 modelinin ekranına baktığımızda ilk olarak dikkatimizi delikli kamera tasarımı çekiyor. Ön kamera ekranın sol üst kısmına konumlandırılmış. Alt çerçeve üsttekine göre bir tık daha kalın ama buna rağmen %83 ekran kasa oranı sağlanmış. 6.5 inç FHD+ IPS LCD bir ekrana sahip olan telefonun bu ekranı Gorilla Glass 5 ile korunuyor. 405 PPI ve 60 Hz yineleme teknolojisi bulunan bu ekranı günlük kullanımda sevdiğimi söyleyebilirim. Renkler canlı ve gerek oyunlarda gerekse de medya dosyalarında iyi bir izlenim bırakıyor.

Teknik Özellikler

Oppo A72 modelinin teknik özelliklerine baktığımızda 11 nm üretim teknolojisine sahip olan 8 çekirdekli Snapdragon 665 işlemcisini görüyoruz. Adreno 610 grafik işlemcisi ile birlikte teknik tarafta 4 GB Ram ve 128 GB depolama alanı karşımıza çıkıyor. Günlük kullanım ve yine medya dosyalarında herhangi bir problemle karşılaşmıyorsunuz. PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile gibi birçok rekabete dayalı oyunu stabil bir şekilde çalıştırıyor. Tabi grafik ayarlarını kendisi optimize ediyor ve orta ayarlarda bu tarz oyunları oynayabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde telefonun Antutu’dan 154.413 puan aldığını gördük. Bu skorla birlikte Helio P70 kullanan Oppo A91 modeline yakın bir skor aldığını söyleyebiliriz.

Oppo A72 İnceleme ve Teknik Özellikler

Kamera Performansı

Oppo A72’nin arka tarafında başta da belirttiğim gibi dörtlü kamera düzenine yer verilmiş. L şeklinde dizilimi yapılan bu kameralardan ana kameramız 48 MP değerinde ve F1.7 diyafram aralığına sahip. Geniş açı kamerası 8 MP ve F2.2 diyafram değerine sahip. Makro çekim yapabilen 3. kameramız ve derinlik algısı bulunan (Bokeh) 4. kameramız ise 2 MP değerinde. her iki kameranın diyafram aralığı da 2.4 olarak tutulmuş.

Telefonun ön tarafına baktığımızda ise F2.0 16 MP’lik bir Selfie kamerası görüyoruz. Ekran üzerine konumlandırılan bu kamerada tabi ki yazılımsal derinlik algısı özelliği de bulunuyor. Ön kamera ile yaptığımız testlerde özellikle doğru ışıkta güzel sonuçlar aldık. Işık ters geldiğinde ya da yetersiz olduğunda ise Bokeh efektinde taşmalar meydana gelebiliyor.

Oppo A72 İnceleme ve Teknik Özellikler

Arka kameramız ise renkleri dolgun ve net çekmeyi başarıyor. Video performansı ise yine beklediğimizin altında diyebilirim. Bu segmentte yer alan Android modellerinde sık sık karşılaştığımız problemler bu modelde de bulunuyor. Optik sabitleyici olmaması özellikle hareketli çekimlerde can sıkıcı olabiliyor. Neyse ki A91 modelinin aksine bu modelin arka kamerasında 4K kayıt seçeneğine yer verilmiş.
Oppo bu modelinde tam 5000 mAh’lik bir batarya bulunuyor. Telefonun diğer modellere göre bir tık ağır olmasının sebebi de muhtemelen bu batarya kapasitesinden kaynaklanıyor. neyse ki ergonomide gayet keyifli bir kullanım sunduğunu söyleyebilirim. Batarya performansına dönecek olursak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bir günü çok rahat bir şekilde çıkarabiliyorsunuz. Yeri gelmişken hızlı şarj desteğini de unutmadan ekleyelim.

Sonuç olarak Oppo A72 modeli kullanımı ve kamera performansı ile bulunduğu segmentin hakkını veriyor diyebilirim Video gibi bazı konulardaki eksiklerine rağmen tasarım ve kullanımı ile ön plana çıkıyor. Oppo’nun bölünmüş ekran, kamera özellikleri ve akıllı kenar gibi uygulamalarını kullanmak keyifli.