Nvidia, dizüstü bilgisayarlar için RTX 2070 Super ve RTX 2080 Super modellerini duyurdu. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, bunlar da aynı Turing mimarisine dayanan ve özel RT çekirdeklerine sahip orijinal RTX özelliklerine sahip bilgisayarlar olacak. NVIDIA, yeni kartların hem normal hem de Max-Q versiyonlarını sunacak.

2000 serisi ekran kartları dizüstü bilgisayarlara NVIDIA RTX getirecek

Max-Q tasarımlarının bu nesli, sistemin CPU ve GPU’su arasında gücü otomatik olarak dağıtabilen Dinamik Güçlendirme adı verilen yeni bir özellik sayesinde, bazı senaryolarda önceki uygulamalara kıyasla güç verimliliğini iki katına çıkaracak. Ayrıca düşük güç tüketimine katkıda bulunan düşük voltajlı GDDR6 bellek modülleri, yükseltilmiş voltaj regülatörleri ve sürekli gelişen Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS 2.0) sistemine dizüstü kullanıcıları da erişmiş olacak.

DLSS 2.0 sayesinde dizsütü bilgisayar kullanan son kullanıcılar da RTX kartlarına daha hızlı ve daha verimli grafik hesaplama konusunda yardımcı olmak için Nvidia süper bilgisayarlar tarafından geliştirilen gelişmiş AI modellerinden yararlanmaya başlayacaklar.

NVIDIA RTX içeren dizüstü bilgisayar geliyor

Nvidia, RTX 2070 Super ve 2080 Super kartlarını birleştirmek için tasarımları yenileyecek veya güncelleyecek bir dizi yeni dizüstü bilgisayarı da tanıttı. Listede Lenovo Legion 7i, Acer Triton 500, Asus ROG Zephyrus Duo 15 ve bir dizi diğer Zephyrus ve Strix dizüstü bilgisayar, MSI GS66 Stealth ve GE66 Raider bulunuyor.

Son olarak, en önemlisi, RTX’in 2060 ekran kartlarına kadar giriş seviyesi ile ilgili bazı haberler var. Görünüşe göre Nvidia şu anda Süper mobil versiyonunu yayınlamıyor. Ancak, RTX 2060 donanımlı dizüstü bilgisayarlarda fiyatlar düşecek. Örneğin, yeni bir HP Omen RTX 2060 dizüstü bilgisayarın 999 dolarlık bir fiyat etiketi ile satılacağı söyleniyor.

RTX 2060 ile görmeyi bekleyebileceğiniz diğer dizüstü bilgisayarlar arasında Lenovo Legion Y540, Asus ROG G512, MSI GF65 Thin ve Acer Nitro 5 yer alıyor.