NVIDIA COVID-19 araştırmacılarına ücretsiz Parabricks erişimi sunuyor. GPU’lar için genom dizileme yazılımı Parabricks, yeni koronavirüsü anlama yolculuğunu hızlandırıyor.

Bir kriz ortaya çıktığında, hepimiz elimizdekileri ortaya koymalıyız. Mevcut pandemiye yanıt olarak NVIDIA, araştırmacılarla yeni koronavirüsü anlama ve yanıt bulmaya yardımcı olacak araçları ücretsiz paylaşıyor.

NVIDIA COVID-19 araştırmacılarına ücretsiz Parabricks erişimi sunuyor

Bugünden itibaren, dünya çapında NVIDIA COVID-19 için savaşan her bir araştırmacıya Parabricks 90 günlük lisansını ücretsiz sağlayacak. İyi bilinen Genom Analizi Araç Kiti’ne dayanan Parabricks, dizi verilerinin analizini 50 kat kadar hızlandırmak için GPU’ları kullanıyor.

NVIDIA blogundaki yazının Türkçe’sini aşağıda bulabilirsiniz:

Bir kriz ortaya çıktığında, hepimiz sahip olduklarımıza adım atarız. Mevcut pandemiye yanıt olarak, NVIDIA araştırmacılarla yeni koronavirüsü anlama yarışını hızlandırabilecek ve bir yanıtı bildirmeye yardımcı olacak araçlar paylaşmaktadır.

Bugünden itibaren NVIDIA, yeni koronavirüsle savaşma dünya çapında herhangi bir araştırmacıya Parabricks’e 90 günlük ücretsiz bir lisans sağlayacaktır. İyi bilinen Genom Analizi Araç Kiti’ne dayanan Parabricks, dizi verilerinin analizini 50 kat kadar hızlandırmak için GPU’ları kullanır.

Bu salgının gelişmekte olduğunun farkındayız, bu yüzden durumu izleyeceğiz ve teklifi gerektiği gibi uzatacağız.

Oxford Nanopore uzun okumalı verilerle çalışan araştırmacılar için GitHub’da GPU hızlandırmalı araç deposu mevcuttur. Buna ek olarak, aşağıdaki uygulamalarda yerleşik NVIDIA GPU hızlandırma vardır: Medaka, Racon, Raven, Reticulatus, Unicycler.

Araştırmacılar, diğer şeylerin yanı sıra, hastalığın yayılmasını ve en çok etkilenenleri anlamak için hem yeni koronavirüsü hem de COVID-19’dan etkilenen insanların genomlarını sıralıyorlar. Ancak genomik dizileri analiz etmek zaman alır ve kas hesaplar.

Bilimi hızlandırmak uzun zamandır NVIDIA’nın temel misyonunun bir parçası. Parabricks ekibi NVIDIA’ya Aralık ayında katıldı ve bu çalışma için en yeni aracı sağladı. Tüm bir insan genomuna varyant çağırma süresini tek bir sunucuda günlerden bir saatten azına indirebilir.

Pandemiğin eşi görülmemiş bir şekilde yayılması göz önüne alındığında, saatler veya günler içinde sonuç almak virüsün evrimini ve aşıların gelişimini olağanüstü bir şekilde etkileyebilir.

NVIDIA, araştırma topluluğuna yardımcı olmak için bu acil çabayı eşleştirmede ortak ailemizi bize katılmaya davet ediyor. Bilgi işlem kaynakları sağlamak ve platformlarında Parabricks’e erişim sağlamak için bulut hizmet sağlayıcıları ve süper bilgi işlem merkezleri ile görüşüyoruz.

Bu blogu, NVIDIA GPU’lara ve bu yazılımlar kullanıma sunuldukça bu yazılıma bulut tabanlı erişim sağlayabilen diğer kullanıcılarla bağlantılarla güncelleyeceğiz.

Detaylı bilgi için NVIDIA’nın bloğunda yayınlanan yazıya buradan ulaşabilirsiniz,