Finlandiyalı şirket Nokia, 5G altyapılarının kurulması üzerinde yaşanan uluslararası tartışmaların arasında, ABD merkezli Broadcom ile yaptığı anlaşma ile ciddi rakip haline gelebilir.

Nokia, 5G teknolojisinde ciddi çalışmalara hazırlanıyor. Pandemi sürecinde ve öncesinde çeşitli anlaşmalar yapan şirket son olarak Unicom’un 5G ağlarının yüzde 10’unu kurmak için anlaşmaya vardı. Şimdi ise İşlemciler de dahil olmak üzere ürünlerin geliştirilmesi konusunda Broadcom ile işbirliğini duyurdu.

Nokia 5G yongalar için Broadcom ile anlaştı!

Geçtiğimiz şubat ayında ABD’li fiber optik kablo üreticisi Elenion Technologies’i satın alan Nokia, optik ağ sistemlerini genişleterek iletişim operatörlerine daha iyi hizmetler sunabilecek.

Nokia 5G yongalar için Broadcom ile anlaştı!

Nokia 5G teknolojisine geçişini hızlandırmak için mart ayı başında Intel ve Marvell ile “ReefShark” çiplerinin üretimi ve geliştirilmesi için anlaşma imzalamıştı.

Nokia’nın ReefShark çipleri tek bir çip sayesinde birden çok bilgisayar sistemini çalıştırabilme kapasitesine sahip. Nokia, sitesinde ReefShark ile ilgili yayınladığı yazıda, çiplerin verimliliği artırarak her baz istasyonu için kurulum maliyetini ve enerji tüketimini ciddi oranda düşüreceğini söylüyor.

Bu çiplerle birlikte Nokia, her modül için şu an saniyede 28 GB olan aktarım hızını, 85 GB’a çıkarmayı planlıyor. ReefShark çipleri bant genişliğini arttırarak Nokia’nın radyo dalgası teknolojisi AirScale ile tam olarak uyumlu olarak çalışacak.

Nokia Mobil Ağ Pazarlama Sorumlusu Sandro Tavares, Reuters’e pazarın daha hızlı geliştiğini ve şirketin yeni tedarikçiler geliştirme sürecini hızlandırması gerektiğini açıkladı. Yalnızca bir tedarikçi kullanmak Nokia’nın 5G ürünlerini piyasaya yeterince hızlı getirmesine yardımcı olmuyor. Bunun için birden çok şirketle anlaşma yapılmış.

Nokia Mobil Ağ Başkanı Tommi Uitto, Broadcom’un ASIC (uygulamaya özgü tümleşik devre) özelliğinin Finlerin yüksek performans sunmasına olanak tanıyacağını açıkladı. Maliyet ve tedarik zinciri zorlukları nedeniyle Nokia, daha pahalı olsa bile FPGA (sahada programlanabilir kapı dizileri) yerine ASIC teknolojisine yöneliyor.

Şu anda Nokia, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki operatörler için 5G ağları da dahil olmak üzere dünyanın birçok pazarına 5G hizmetleri sunuyor. Nokia 5G teknolojisi için başarılı işlere imza atabilecek mi? Hep birlikte görmüş olacağız.