Dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olan dijital yayın platformu Netflix, Google Play ‘de 1 milyar indirme sayısına ulaştı.

Netflix uygulamasının Google Play ‘de 1 milyar indirme sayısına ulaşmasında yeni tip koronavirüs salgını ve bazı Android cihazlarda daha önceden yüklü olarak gelmesi de bir etken olarak görülüyor.

Pandemi sürecinde vaktimizin büyük bir kısmını evde geçirdiğimiz aşikâr. Koronavirüs salgını döneminde insanlar vakitlerinin büyük bir kısmını evde oyun oynayarak, film – dizi izleyerek, görüntülü sohbet ederek veya kitap okuyarak geçiriyor. Sosyal medya kullanımının, bu dönem de yükseldiğini tahmin etmek zor değil.

Netflix, Play Store 'da 1 milyar indirme sayısına ulaştı

Netflix, Google Play ‘de 1 milyar indirme sayısına ulaştı

Netflix kendi kategorisindeki indirme rekorunu elinde bulunduruyor. Diğer dijital yayın platformlarıyla karşılaştırma yapıldığında, Amazon Prime 100 – 500 milyon indirmeye sahip. Hulu, 50 ile 100 milyon indirmeye ve HBO GO ise 5 milyondan fazla indirmeye sahip uygulamalar arasında.

Netflix’e meydan okuyabilecek bir başka yükselen yıldız, 10 milyon indirme kademesinde olan Disney +, ancak pazarda nispeten yeni. Kasım ayında birinci yılını dolduracak. Diğer dijital yayın platformlarının Netflix’e yetişebilmesi biraz zaman alacak gibi.

İlginizi çekebilir; Netflix Ağustos ayı içerikleri açıklandı

Netflix hakkında

Netflix Inc., film – dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında iştigâl eden Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve video-on-demand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaştı. Adı, İngilizce İnternet anlamına gelen “net” ve Amerika’da günlük konuşma dilinde “filmler” anlamına gelen “flicks” kelimesinden türetildi.

Netflix’in ilk iş modeli DVD satışı ve kiralama üzerineydi. Ancak şirketin kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra Hastings, posta yoluyla DVD kiralamaya odaklanmak üzere DVD satışlarını durdurdu. 2007’de Netflix, akışkan medya aracılığıyla İnternet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti. 2010’da Kanada’ya açıldı ve zaman içinde veri akışı servisi büyümeye devam etti. Ocak 2016 itibarıyla Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir. (Kaynak: Wikipedia)