Amrika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan Nasa, yeni bir uyarı daha yaptı ve FT3 adını verdikleri göktaşının dünyaya yakın geçecek göktaşlarından biri olacağını vurguladı. Öyle ki FT3 isimli bu göktaşı dünyaya 165 kez yakın geçiş yapacak.

FT3 isimli göktaşı dünyaya yakın geçişler yapacak

Nasa bildiğiniz gibi uzay çalışmalarının yanı sıra olası tehlikeler ve çarpma riski bulunan astroidler üzerine de çalışmalar sürdürüyor. Her yıl belki de yüzlerce ufak göktaşı dünyamıza düşüyor olsa da dünyaya çarpa ihtimali bulunan büyük göktaşları da bulunmakta. İşte bu göktaşlarından biri olan FT3‘ün 100 yıl içerisinde dünyaya tam 165 kez yakın geçiş yapacağı belirtiliyor.

Bu geçişlerden ilki ise 3 Ekim 2019’da gerçekleşecek. Aynı göktaının daha sonra 2 Ekim 2024 ve 3 Ekim 2025 tarihlerinde de dünyaya yakın geçeceği belirtilmiş. Çarpışma olasılığı tabi ki çok düşük ama göktaşının boyutu ve ağırlığı göz önüne alındığında olası bişr çarpışmanın 13 ila 18 bin ton patlayıcı ile eş değer olacağı da belirtilmiş. Bu göktaşının 55 milyar kg olduğu da gelen bilgiler arasında.