NASA, süper bilgisayar gücünü doğrudan koronavirüs COVID-19’un arkasındaki gizemleri ortaya çıkarmaya yönelteceklerini açıkladı.

Beyaz Saray, NASA’yı, Ulusal Bilim Vakfı’nı ve bir grup Enerji Departmanı laboratuvarını oluşturmak için yeni bir girişim duyurdu. Bu girişimin arkasındaki amaç, bilgisayar kaynaklarını koronavirüs COVID-19 salgını ile mücadeleye adamak. Kişisel Twitter hesabına posta gönderen NASA Yöneticisi Jim Bridenstine’e göre, “NASA, COVID-19’a karşı küresel mücadeleye yardımcı olmak için süper bilgi işlem uzmanlığımızı ödünç vermekten gurur duyuyorum. NASA, 60 yılı aşkın bir süredir, uzmanlığını dünya çapındaki insanlara, beklenmedik şekillerde ortaya çıkan zorluklarla başa çıktı.”

NASA, coronavirus COVID-19 ile savaşmak için süper bilgisayar uzmanlığını kullanacak

Beyaz Saray, COVID-19 ile ilgili farklı projeler üzerinde çalışan araştırmacıların süper hesaplama gücünü kullanmak için başvurabileceklerini belirtti. Süper bilgisayarlar, bu projelerin tamamlanması için gereken sayıları ortaya çıkartacak ve bu da COVID-19 yayılımına karşı savaşı hızlandıracak. ABD Baş Teknoloji Sorumlusu Michael Kratsios, “Amerika COVID-19 ile savaşmak için bir araya geliyor ve bu, tedaviler, aşılar için bilimsel araştırmaları hızla ilerletmek için dünya standartlarında süper bilgisayarlarımızın tüm kapasitesini ortaya çıkarmak anlamına geliyor.” dedi.

İki gün önce de Oak Ridge Ulusal Laboratuarı‘ndan bilim insanları ve araştırmacılar, IBM’in Summit adlı devasa süper bilgisayarına COVID-19’u durdurmak için hangi ilaçların etkili olabileceğini sormuştu. Sonuçlar ChemRxiv dergisinde yayınlandı ve bir algoritma kullanarak Summit’in, virüsün ilgili proteinini ilerlemesini durdurabilecek, bilinen 77 ilaç olduğunu belirledi. Bu ilaçlar sayesinde COVID-19 yayılması durdurulabilir.