Perseverance gezgininin Mars yolculuğuna başladığını görmek için biraz daha uzun süre beklememiz gerekecek. NASA ve United Launch Alliance, Mars 2020 fırlatma görevini 22 Temmuz’dan 30 Temmuz’a kadar geciktirmesine fırlatma aracıyla ilgili sorunların sebep verdiğini söyledi. Bir sıvı oksijen sensörü hattı, oturum sırasında “nominal olmayan veriler” üretti ve görev ekibinin neler olduğunu değerlendirmek için ekstra zamana ihtiyacı olacak.

En azından 30’unda işe yaramazsa, ajansın fırlatma için daha fazla zamanı olur. NASA başlangıçta 5 Ağustos’a kadar kendine süre vermişti ancak analistler kapıyı 15 Ağustos’a kadar açık bırakmıştı ve başka bir ertelemenin olup olmayacağını belirleyecekler. Gezginin ise 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero kraterine inmesi bekleniyor.

Bu ilk gecikme değil tabii ki. NASA, uzay gemisinin kapsüllenmesi ile ilgili bir sorundan dolayı Mars 2020’nin kalkışını orijinal tarih olan 17 Temmuz’dan, 22’sine almıştı.

NASA yıllardır Perseverance ve Mars 2020 görevini geliştiriyor ancak seferin başarılı olması için birçok parçanın da bir araya gelmesi gerekiyor. Mars’ta geçmiş yaşam olasılığına, gezegenin jeolojik tarihine ve hatta örnekleri Dünya’ya geri getirme olasılığına ışık tutabileceğinden, bu çok önemli bir görev.

İlginizi çekebilir;

Kanada, British Columbia Üniversitesi’nden gökbilimci Jaymie Matthews ve çalışmanın ortak yazarı bunu şöyle açıkladı: “Samanyolu’nun %7’si G tipi olmak üzere 400 milyar kadar yıldız var. Bu, altı milyar civarı yıldızın Dünya benzeri gezegenlere sahip olabileceği anlamına geliyor. ”