NASA, Artemis planı ile önce Ay’a, oradan da Mars’a ulaşım için bir ara istasyon kurmayı hedefliyor. NASA’nın planları, insanoğlunun 2024 yılına kadar Ay’ı tüm yönleri ile tanıyıp, sonrasında da Mars ve güneş sisteminin daha diplerine ulaşmayı hedefeliyor. Artemis adı verdikleri bu programa göre, 2024 yılında Ay’a uzun süreli olarak (en az dört sene) bir kadın ve bir erkeğin gönderilmesi planlanıyor. 2028 yılına kadar burada keşifler yapacak olan NASA, buradan elde ettiği veriler ile Mars’a astronot gönderip, orada kolonileşmenin mümkün olup olmadığını inceleyecek.

NASA, Artemis programı ile insanoğlunu Mars’a yerleştirmeyi hedefliyor

NASA’nın kalıcı bir şekilde Ay’a dönme hayalleri aşırı iddialı olabilir. Ajansın insan keşif lideri Douglas Loverro, ay’ın Mars’a geçit olarak kullanılması için hazırlanan planların NASA’nın tasarımını ve amaçlanan kullanımlarını yeniden düzenlemesi sebebi ile bir yıl veya daha fazla ileri ötelenebileceği konusunda uyardı. Loverro, bu haftanın başlarında, bir danışma komitesine maliyetlerin ve teknik zorlukların NASA’yı Ay için hedeflerini revize etmeye ve düzenlemeye zorlayacağını anlatmıştı.

NASA, Artemis planlarını ileriye attı
NASA İnsan Keşfi ve Operasyonları Misyon Direktörü Douglas Loverro, 3 Aralık Salı günü, NASA’nın Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde bir NASA belediye binası etkinliği sırasında görülüyor. Fotoğraf: (NASA / Joel Kowsky)

Loverro, NASA’nın Ay Geçidi’ni terk etmediğini vurguladı. Bunun yerine, yönetimin yabancı ortakları çekmek için daha yavaş bir harcama artışının yardımcı olacacağını.

Açıklamalar (Boeing’in Uzay Lansman Sistemindeki gecikmelerle birlikte) NASA’nın Artemis programı için geleceğinin daha agresif olabileceğini gösteriyor. Eleştirmenler, Beyaz Saray’ın uzay araştırmalarındaki zaman çizelgesini (2024 yılına kadar bir Ay inişi ve 2028’e kadar inşa edilecek bir ay üssü), daha çok siyasi kazanç için desteklediğini söylüyorlar. NASA başlangıçta 2028 için inişi planlamıştı, ancak Wall Street Journal kaynakları, Trump yönetiminin teorik olarak ikinci başkanlık döneminin sona ermesiyle birlikte 2024 zamanlamasını seçtiğini iddia ediyor. Bu gibi gecikmelerin yeterli bir sorun olduğu kanıtlanırsa, NASA’nın zamanlamasını yeniden düşünmekten başka seçeneği olmayabilir.

Gelişen teknoloji projeye hız katacak olsa da 2024 yılında Ay’da yaşam amaçlı bir üs kurulması biraz hayal gibi geliyor.