Dünya çapında yayılan Koronavirüs, Covid-19 virüsü ardından insanlar evde vakit geçirmeye başladı. İnsanlar, zamanın evde daha verimli geçmesi için kendilerine uğraş arıyorlar. Bu en başında ise Mobil uygulama kullanımı geliyor.

Mobil uygulama kullanımı koronavirüs yüzünden arttı

İlgili habere göz atmak için : Yeni gümrük vergisi, televizyon dahil 800’den fazla ürüne geliyor

Sensor Tower‘ın yaptığı veri analizine göre Koronavirüs pandemisi sırasında, internet bant genişliği kullanımının önemli bir seviyede artmasına neden oldu.

2020 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde ilk 250 mobil uygulamanın indirilmesi için kullanılan veri miktarı arttı. Bir önceki yılın çeyreğine göre %34 artarak 596 Petabayt’a veya 596 Milyon Gb’a yükseldi ve üç yıllık ortalamanın %52’si oldu.  İlk çeyrekte, Mobil uygulama kullanımı ise 391 Petabayt boyutunda.

Mobil uygulama kullanımı dijital marketler üzerindeki etkileri

Buna rağmen, AppStore ve Google Play’den en iyi 250 uygulamayı 2019’un ilk çeyreğinde, 446 Petabayt’ta indirmek için kullanılan toplam bant genişliği, 2018’in ilk çeyreği için 464 Petabayt toplamından %4 düşüş gösterdi. 2019 yılının son çeyreğinde bant genişliği kullanımındaki belirgin artış en iyi 100 uygulamanın ortalama dosya boyutundaki artışa doğrudan bağlantılı değil ve bu da 2019’un ilk çeyreğinden yaklaşık %10 daha büyük.

AppStore ve Google Play dosya boyutundaki artışa dur demek için, uygulamaları sıkıştırarak indirmeye sunabilir

2020 yılının çeyreğinde ilk 250 uygulamanın indirmelerinde kullanılan toplam boyut 596 Petabayt yaklaşık 53 milyon saat 4K kalitesinde Netflix akışına eşdeğer. Bu da depolama alanını yaklaşık 9,3 milyon üstte tamamen dolduracak kadar yeterli. Çin’deki veya başka yerlerdeki üçüncü taraf Android mağazalarından uygulama indirmelerini içermediğini veya aynı Apple Kimliği veya Google hesabıyla ilişkili birden fazla cihaza uygulamaların yeniden yüklenmesini, güncellenmesini veya kurulumunu etkilemediğini unutmayın.

Mobil uygulama kullanımı koronavirüs yüzünden arttı


Bu Mobil uygulama kullanımı sayılarla ifade etmek gerekşrse, 2020 yılının ilk çeyreğinde ilk 250 uygulamanın indirmelerinde kullanılan toplam dosya boyutu 596 Petabayt. Bu değer 4K’da 53 milyon saatlik Netflix akışına denk geliyor. Bu verilerin, Çin’deki veya başka yerlerdeki üçüncü taraf Android mağazalarından uygulama indirmelerini içermediğini söylemek lazım. Ayrıca aynı Apple Kimliği veya Google hesabıyla ilişkili birden fazla cihaza uygulamaların yeniden yüklenmesini, güncellenmesini veya kurulumunu etkilemediğini unutmayın.

Apple ve Google’ın dijital mağazalarında yeni mobil uygulama kullanımı, 2020 yılının ilk çeyreğinde 33,6 milyar olarak gerçekleşti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle yüzde 20,3 artış gösterdi. Koronavirüs pandemisi öncesinde bu veri kullanımının 2024 yılında bu şekilde olacağı tahmin ediliyordu.

Koronavirüs pandemisi nedir? Nasıl başladı?

Sars benzeri bir hastalık olan yeni koronavirüs Covid-19, Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Bazı ülkeler ve şehirlerde sokağa çıkma yasağı ve karantinalar uygulandı ve insanlar ev içerisine hapsedildi. Sonuç olarak on milyonlarca insan işini kaybetti ya da evden çalışmaya zorlandı. Evden çalışırken ya da evde zaman geçirirken mobil uygulama kullanımı oldukça önemli düzeyde artıyor ve bant genişliğinin tükenmesine sebebiyet veriyor.