Microsoft, yükselen koronavirüs salgınına yanıt olarak dünyadaki mağazalarını kapatıyor. Müşterilere gönderilen bir e-postada şirket, “Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini korumak için Microsoft Store mağazalarımızı kapatıyoruz. Bu benzeri görülmemiş süre zarfında size hizmet edebilmemizin en iyi yolu, yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaktır, Bu virüsün yayılma riskini en aza indirir. ” Firma ayrıca, çalışanlarına düzenli olarak planlanan saatleri için ödeme yapmaya devam edeceğini söyledi.

Microsoft, koronavirüs sebebi ile tüm mağazalarını kapatıyor

Bu karar, diğer teknoloji şirketlerinin kararları ile benzer nitelikte. Amerika Hükümeti, toplantı ve etkinlikleri 10’dan fazla kişi ile gerçekleşmemesi, en fazla bu rakamla sınırlandırmayı tavsiye ediyor. Örneğin Apple geçtiğimiz günlerde 27 Mart’a kadar büyük Çin dışındaki tüm mağazalarını kapattığını duyurmuştu. Firma, mağazaların ne kadar süre ile kapalı olacağına dair bir açıklama yapmadı.

Microsoft tüm mağazalarını kapatıyor
Sydney’de bulunan Microsoft Store. Fotoğraf Wikipedia‘dan temin edilmiştir

Teknoloji şirketleri, umutsuz zamanlarda benzeri görülmemiş yeni bir sosyal odaklanmaya devam ediyor; birçoğu her zamanki tekliflerini virüs salgını sırasında topluluklara yardım etmek için uyarlıyor. Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi, Hükümet yetkilileri pandemi ile mücadele etmenin yollarını bulmaya çağırıyorlar. Microsoft, Facebook, Google, LinkedIn, Reddit, Twitter ve YouTube ile ortak bir sektör bildirisi yayınlayarak, toplulukların “sağlıklı ve güvenli” olmalarını sağlamak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

Microsoft’un dünya genelinde, toplam beş kıtaya yaılmış olarak 116 mağazası bulunuyor. Mağazalarda Microsoft’un en yeni ürünlerini deneyebildiğiniz gibi, teknik anlamda destek de alabiliyorsunuz. Firmanın şu an içn Türkiye’de herhangi bir mağazası bulunmuyor.