Alman otomotiv devi Mercedes, teknolojinin şu günlerde kalbinin attığı ve ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2020 fuarına, yeni konsept aracı Vision AVTR ile adeta damga vurdu. Bir otomobilden çok gelecekten gelmiş uzay araçlarını andıran muhteşem tasarımı ile, önümüzdeki yılların tasarım anlayışını da gösteren araç, özellikle arka kısmında bulunan 33 adet hareketli kapakçığı ile dinamik bir tasarımı ortaya koymuş.

Ayrıca Mercedes, tamamen elektrikli olan bu aracın arkasındaki kapaklar yardımı ile enerji ürettiğini de belirtmiş. Ancak bu enerjinin nasıl üretildiği açıklanmadı. Büyük ihtimalle rüzgar dolayısı ile hareket eden bu kapakçıklardan elektrik enerji üretiliyor.


Mercedes aracın iç yüzü ile de ağızları açık bırtakmayı başarıyor. Sadeliğin adeta sınırlarını zorlayan bir iç tasarım ile tanıtılan araç, yolcularına ferah bir ortam sunuyor. Aracın ön paneli ise tamamen ekrandan oluşuyor ve bu ekran orta panele kadar uzanıyor. Aracın herhangi bir direksiyonu olmaması ise görenleri şaşırtsa da, gelecekte otonom araçların standart hale gelmesi bekleniyor. Tabii ki Mercedes’in Vision AVTR Konsepti satılığa çıkmayacak, ancak markanın gelecek vizyonunu göstermesi açısından önem taşıyor.