Mobil çipsetlerin son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi ile birlikte cebimizdeki akıllı telefonlar da adeta birer oyun konsolu olma yolunda büyük mesafe kaydetmeyi başardı. Özellikle Apple, Samsung, Qualcomm ve Huawei’nin geliştirmiş olduğu SoC’lar ile birlikte performans tarafında büyük sıçrama yaşayan mobil platformlar, yakın bir zamanda günümüz konsollarının gücüne dahi erişebilir. Geliştirilen her yeni SoC, yani System on Chip ile bağlantı teknolojilerinin de sınırları zorlanıyor. Bugün ise MediaTek’in ilk 5G bağlantı teknolojili çipseti ile ilgili olarak önemli bir haber geldi.

MediaTek’in ilk 5G destekli işlemcisi 2020 yılında geliyor

Tayvan’lı şirketin bugün gerçekleştirdiği basın konferansında, şirketin geçtiğimiz yıla kıyasla %16.8’lik aylık ciro artışı yakaladığı, yıllık bazda ise artışın %1.8 civarında olduğu belirtildi. Ancak asıl bomba, MediaTek CEO’su Cai Lixing’in ilk 5G SoC örneklerini 2019’un 3. çeyreğinde göndermeye başlayacaklarını açıklaması ile patladı. Helio M70 adı verilen modemlerin seri üretimi ise 2020’nin ilk çeyreğinde başlayacak.

Uygun fiyatları ile yine uygun fiyatlı akıllı telefonların vazgeçilmez seçeneği olan MediaTek işlemciler, 5G desteği kazanması ile hem en son bağlantı teknolojisini kullanmak, hem de çok fazla ücret ödemek istemeyen teknoloji tutkunlarını memnun edecek gibi gözüküyor. Bu arada 5G destekli yeni MediaTek işlemcilerin 80 MP çözünürlüğe kadar kamera, ve 4K 60 FPS’lik video kayıt desteği sunacağını da belirtelim.