Mobil çipsetlerin son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi ile birlikte cebimizdeki akıllı telefonlar da adeta birer oyun konsolu olma yolunda büyük mesafe kaydetmeyi başardı. Özellikle Apple, Samsung, Qualcomm ve Huawei’nin geliştirmiş olduğu SoC’lar ile birlikte performans tarafında büyük sıçrama yaşayan mobil platformlar, yakın bir zamanda günümüz konsollarının gücüne dahi erişebilir.

MediaTek oyuncu telefonları için ilk işlemcisini duyurdu

Bugün ise özellikle düşük fiyat segmentindeki akıllı telefonlarda gördüğümüz MediaTek firmasının yeni işlemcisi Helio G90’nın ne zaman resmi olarak tanıtılacağı ortaya çıktı. MediaTek’ten yapılan açıklamaya göre firmanın yeni işlemcisi, önümüzdeki Salı günü, yani 30 Temmuz’da resmi olarak tanıtılacak.

MediaTek’in oyunculara özel olarak ürettiği ilk çipset olan Helio G90 toplamda 8 çekirdekten oluşuyor. 2 adet Cortex A75 tabanlı 2.2 GHz hızında çalışan yüksek performanslı, 6 adet de 2.0 GHz hızında çalışan Cortex A55 tabanlı çekirdeklerden güç alacak olan Helio G90, işlemci tarafında ise PowerVR GM9446 modelini tercih etmiş. 970 MHz hızında çalışan bu GPU, Mali-G72 MP3 modelinden %15 daha fazla performans sunabiliyor.