MediaTek son zamanlarda yonga setlerinde oldukça ciddi işler çıkarmaya devam ediyor. Hem P serisi hem de yeni nesil Dimensity yonga setleri ile kullanıcıların karşısına çıkan tayvanlı teknoloji devi bugün, MediaTek Dimensity 820 yonga setini duyurdu.

Dimensity 820, performans bakımından Dimensity 1000’in bir basamak altında konumlandırılıyor. Şirkete göre “premium kullanıcı deneyimleri için optimize edilmiş” ve 5G bağlantı amaçlayan yeni Dimensity 820 SoC ile birlikte Dimensity çip portföyünü güçlendirmeye devam ediyor.

MediaTek Dimensity 820 yongası resmi olarak duyuruldu

Bu işlemci, 120Hz‘e kadar yüksek yenileme hızlarını destekleyen HyperEngine 2.0 ile beş çekirdekli ARM Mali G57 GPU ile birleştirilmiş, dört adet 2.6 GHz ARM Cortex-A76 ve dört adet 2.0 GHz Cortex A-55 işlemci bulunuyor. Yeni yonga setinin 7 nanometre üretim sürecine sahip olacağı da kesinleşenler arasında.

MediaTek Dimensity 820 yongası resmi olarak duyuruldu

Çip, 5G Taşıyıcı Toplama (CA) teknolojisi ile hızlı bağlantı için 5G NR (alt-6GHz) modeme sahip. Ayrıca Dimensity 820 yonga seti Yapay Zeka birimi olarak özel bir APU 3.0 ve AI Kamera desteği sunuyor. Üstün oyun deneyimleri için yukarıda belirtilen HyperEngine 2.0 oyun teknolojilerine ve MediaTek Imagiq 5.0 görüntü sinyali işlemcisiyle daha güçlü özelliklere sahip. Dört kameralı kurulumlar için destek de sağlıyor.

MediaTek Dimensity 820 yongası resmi olarak duyuruldu

Dr. Yenchi Lee, MediaTek’in Kablosuz İletişim İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı: ”Dimensity 820, sekiz çekirdekli CPU’sunda 2,6 GHz’de dört yüksek performanslı Arm Cortex-A76 çekirdeği sunarak rakiplerinin ötesinde, inanılmaz AI, oyun ve fotoğraf deneyimlerinde mükemmel performans ve yanıt hızı sunuyor.” açıklamasını yaptı.

Lansmanda MediaTek‘in yeni nesil işlemcisi Dimensity 820, Snapdragon 765G yonga seti ile karşılaştırıldı. MediaTek‘in verilerine göre yapılan Geekbench testinde Dimensity 820 Snapdragon 765G yonga setine göre tekli çekirdekte %7 ve çoklu çekirdekte %37 daha iyi bir performans sunarak şaşırttı.

Yapay Zeka uygulamalarında Dimension 820‘nin Snapdragon 765G‘den %300 daha hızlı olduğunu gösterildi.

MediaTek Dimensity 820, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da küresel 6GHz altı 5G şebekeleri için tasarlanmış. Bu serinin tam olarak ne zaman çıkacağı hakkında bilgi verilmedi ancak yılın ikinci yarısı en iyi tahminimiz olacak.