MediaTek 144Hz destekli yonga seti çıkartacak

MediaTek 144Hz destekli yeni yonga seti “Dimensity 1000+” ismi ile adlandırdığı yeni üst düzey 5G yongasetinin, online olarak düzenlediği bir etkinlikte gelişmiş özelliklerini tanıttı. Dimensity 1000 ile çekirdek performansı olarak aynı gözükse de tamamen oyuncular için tasarlanmış birçok yenilik ve geliştirmeler içeriyor.

Dimensity 1000+, maksimum 21:9 en boy oranında 1080p+ ekranlarda 144Hz ekran tazeleme oranını destekliyor. MiraEngine, SDR videoyu geliştirmek ve HDR10+’a dönüştürmekle görevlidir. Yani bu ne anlama geliyor diye sorarsanız; kötü çözünürlükte bile renkleri ön plana çıkarak oluşan piksel boşluğunu ortadan kaldırmakta.

Sunumdan birkaç görüntü.

Ayrıca MediaTek 144Hz yeni yonga setinde, 5G kullanımında modemin güç performansını iyileştirmek için 5G UltraSave’i geliştirdi. Düşük ve yüksek bant genişliğinde uygulamaların sadece ihtiyacı olan bant genişliğini kullanmasına izin verir. Bu yöntem güç performansının %32 daha iyi çalışmasına olanak sağlar. Modem bütün gücünü kullandığında 5G 60Hz veri toplayabilir. Ve 4.7Gbps indirme hızı ve 2.5Gbps yükleme hızı sağlayabilir. Ayrıca çift sim kartlı akıllı telefonlarda, artık her iki kartta 5G hızına bağlanabilecek. Yeni radyo üzerinden ses aktarma teknolojisi VonR, 5G’de desteklenecek. Modem ayrıca bağlantı kalitesine bağlı olarak 5G ve 4G arasında sorunsuz bir şekilde kullanıma bağlı olarak geçiş yapabilir.

MediaTek Dimensity 1000+ yeni nesil 5G yonga seti olacak.

Sırada HyperEngine 2.0 özelliği var. Bu özellik tüm yonga setinden sorumludur ve CPU ve GPU frekanslarını uygulama kullanımına göre dengeler ve en iyi performansı sağlamak için RAM’i de yönetir. 

Yonga seti, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının gecikmesini düşürür ve parazite karşı dayanıklı hale getiren “anti-jamming”(anti-parazit) teknolojisine sahiptir. Bu, oyuncuların Bluetooth cihazlarını ve kulaklıklarını kullanmasına izin vereceği için oyun için çok önemlidir.

iQOO, MediaTek Dimensity 1000+ ile geçtiğimiz haftalarda bir telefon tasarladığını zaten duyurmuştu. Telefonun kendisi hakkında pek bir şey duymadık ama 144Hz ekran ve 5G teknolojisinden en iyi şekilde yararlanacağını görebiliyoruz.

Dimensity 1000+, dört Cortex-A77 çekirdeği ve dört A55 çekirdeğinden oluşan 7nm’lik bir yonga ve Mali-G77 MP9 GPU’ya sahip. Bellek tarafında ise dört kanallı LPDDR4X teknolojisi kullanılacak.

Haberin kaynağı