NASA, Mars’a yolculuk için 8 ay sosyal izolasyon da kalabilecek insanlar arıyor. NASA bazı ABD vatandaşlarının Mars’a yapılacak yolculuk için 8 aylık sosyal izolasyon çalışmalarına katılmasını istiyor.

ABD Uzay Ajansı NASA, eğer Mars’a yapılacak yolculuk başarılı olursa gelecekteki Mars yolculuklarında Astronotların sosyal ortamdan ne kadar uzak kalacağını test etmek istiyor.

Eğer ABD vatandaşıysanız ve başvurduysanız, başvurunuz kabul olduktan sonra sizi daha ilginç şeyler bekliyor. Sosyal izolasyon dediğimiz olay ise şöyle gerçekleşecek : NASA sizi bir kapsülün içine koyacak ve bunun üzerinizdeki etkilerini inceleyerek Mars’a yolculuk yapacak olan Astronotlar için çevresel koşulları önceden öğrenmiş olacak. Ayrıca NASA bu yöntemin zihninizin sınırlarını zorlayacağını düşünüyor.

Mars a yolculuk için NASA sizi istiyor

NASA, katılımcılarına 8 Ay boyunca görevleri yerine getirmek için sanal gerçeklik teknolojisi ile bazı robotik operasyonlar yaptıracak. Yapılacak olan araştırmada, katılımcıların simüle edilmiş uzay görevlerini başarıyla tamamlamak üzerinde çalışırken izolasyon ve hapsetmenin etkileri üzerinde yoğunlaşacak. Bunun gibi sanal gerçeklik tabanlı görevlerin sonuçları NASA’nın uzay araştırmalarının gerçek yaşam zorluklarına hazırlanmasına ve çözülmesi gereken önemli bilimsel verilerin sağlanmasına yardımcı oluyor bu sorunlara karşı NASA’nın amacı bunlara karşı en iyi şekilde önlem almak.

NASA’nın katılımcılar için koşulları nelerdir?

  • İlk şartımız 30 ile 55 yaş arasında olmalısınız.
  • İngilizce ve Rusça dillerini çok akıcı bir şekilde konuşmanız gerek.
  • Herhangi bir Üniversite’den en az Yüksek Lisans yapmış olmanız gerekecek.
  • Bunların dışında askeri subay eğitimine tabi tutulacaksınız, hali hazırda askerseniz NASA bunu göze alacak ve eğitimi tamamlamış sayılacaksınız.

Katılımcılar nereye gidecek?

Katılımcılar 8 ay sürecek olan sosyal izolasyon çalışması için Rusya’nın Moskova şehrine gidecek. Burada size NASA tarafından Mars’a yolculuk için Astronotların Mars’ta yaşayacağı sorunları önceden görmek adına belirli görevler verilecek ve test altında olacaksınız.

Mars’a yolculuk için tam olarak neler yapılacak?

NASA’nın konu ile yaptığı açıklamalar şu şekilde : “Küçük bir uluslararası mürettebat kurulacak. 8 ay boyunca bilimsel araştırmalar yapacak. Ve sanal gerçeklik teknolojisini kullanacak. Katılımcılar, Ay görevleri sırasında da olduğu gibi bir dizi görev ile robotik operasyonlar gerçekleştirecek. Katılımcılar simüle edilmiş uzay görevlerini başarıyla tamamlamak için çalışırken izolasyon ve hapsetmenin etkilerini araştıracak. Bu gibi yer temelli görevlerin sonuçları NASA’nın amacı uzay keşfinin gerçek yaşam zorluklarına hazırlanmasına ve bu sorunların çözülmesi için önemli bilimsel veriler sağlamasına karşı önlemler geliştirmek “

NASA neler görmek istiyor?

NASA aktif olarak sizi izleyecek ve Artemis’in Ay’a yönelik keşif görevlerinde ve gelecekteki uzun süreli uzay görevlerine hazırlanırken insanlar üzerinde izolasyon ve hapsetmenin fiziksel ve psikolojik etkilerini öğrenecek.

Eğer ABD vatandaşı iseniz siz de bu eğitimi geçtikten sonra belki de Mars’a yolculuk yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili NASA’dan daha fazla şey öğrenmek için tıklayın.