Laboratuvarda geliştirilen kalp hücreleri, insanlığın geleceği için umut ışığı doğurdu. Günümüzün önemli sağlık problemleri yavaş yavaş geride kalıyor. Osaka Üniversite’sinde bir grup bilim insanının laboratuvar ortamında geliştirdiği kalp hücreleri, ilk defa kalp yetmezliği çeken bir hastaya nakil edildi.

Laboratuvarda geliştirilen kalp insana nakledildi

Profesör Yoshiki Sawa, Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nde, IPSC’leri hasarlı kasların yenilenmesini desteklemek için çalışma yapmaktadır. Hasarlı kalbe 100 milyon kalp kası hücresini aşılayarak, yeniden oluşmasını sağlayan bir teknik oluşturmuştur. İlk olarak domuzlar üzerinde test edilen çalışma, Japonya’nın sağlık bakanlığı tarafından insan deneklerde uygulanabilmesi için şartlı olarak onaylamasına destek oldu. Sonucunda da soruna sebep olan organın işlevini geliştirdiği kanıtlanmış oldu.

Profesör Yoshiki Sawa, Laboratuvarda geliştirdiği kalp hücrelerini insana nakil etmeyi başardı.

Laboratuvarda geliştirilen kalp hücrelerinin nakli, araştırmacılar için büyük bir kilometre taşı oldu. Bu ayın başında gerçekleşen operasyon sonucu hastanın gitgide daha iyiye gittiği görülmüş. Kalp kasının oluşumuna sebep olan hücreler, kalbin yüzeyine implante edildiğinde, yeni ve sağlıklı damarların oluşumunu teşvik etmekte. Bunun sonucunda ise hasta kasları zayıflayan organ, daha sağlıklı bir hale geliyor.

Ekip, önümüzdeki yıl da hastayı izlemeye devam edecek. Önümüzdeki üç yıl boyunca, kalp krizi veya koroner hastalıktan kaynaklanan bir durum olan iskemik kardiyomiyopatiden muzdarip 10 hasta üzerinde işlem gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Japan Times tarafından duyurulan haberin metnine ulaşmak için tıklayın.

Ayrıca Bilim Haberleri okumak isterseniz sizi ilgili kategoriye alalım.