Sars benzeri bir hastalık olan yeni koronavirüs Covid-19, Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Bazı ülkeler ve şehirlerde sokağa çıkma yasağı ve karantinalar uygulandı ve insanlar ev içerisine hapsedildi. Sonuç olarak on milyonlarca insan işini kaybetti ya da evden çalışmaya zorlandı. İnsanlar Koronavirüse karşı yerli ilaç arayışına başladılar. Koronavirüs Türkiye’ye geldikten sonra Profesör Doktor Ercüment Ovalı ve ekibi yerli ilaç ve aşı çalışmalarına başladıklarını açıklamışlardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli ilacı açıkladı

Varank, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve bazı detayların altını çizerek değindi:

Bakan Mustafa Varank, “Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Ruhsatlandırma aşamasına gelmiş olması bizim açımızdan hem mutluluk hem de gurur verici.” dedi.

Koronavirüse karşı yerli ilaç hamlesi

Daha önce alınan haberlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı ve TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu içerisinde çalışan bilim adamları Favipiravir isimli ilacın yerli sentezini bizlere tanıtmıştı.

Favipiravir isimli Koronavirüse karşı yerli ilaç, yerli sentezininin tanıtılmasından sonra ilk örnekler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sunuldu.

İlacı sentezleyen isimler ise aslında oldukça tanıdık. Projenin içerisinde İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mustafa Güzel ve ekibi ile Atabay Kimya Firması ortak çalışmalarda bulundu.

Sadece 40 gün içerisinde üretildi

Koronavirüse karşı yerli ilaç hakkında ne yeni açıklamalar da var. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mustafa Güzel ve ekibi ile Atabay Kimya Firması çalışanlarını ziyarette bulundu. Yaptığı ziyarette ilacın detaylarını, ne gibi şartlarda nasıl üretildiği hakkında bilgileri kendisine yöneltti. Ziyaret eden bir diğer isim ise TÜBİTAK Başkanı Profesör Doktor Hasan Mandal oldu. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Mustafa Güzel konuşmasında ilacın sadece çalışmalara başladıktan 40 gün sonra elde edildiğini söyledi.

Koronavirüse karşı yerli ilaç hamlesi

Koronavirüse karşı yerli ilaç ihraç edilmeye hazırlanılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İlacın sentezlenip, ruhsatlandırma aşamasının geçildikten sonra ilacın ülke ekonomisi için ihraç edilmesini düşündüklerini de söyledi.

“Kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de ihraç edebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hali hazırda 17 aşı ve ilaç projesinin olduğunu söyledi ve Milli Seferberlik ruhu ile daha büyük başarılara imza atacağımızın da özellikle altını çizdi.

Haberin Kaynağı