Muhtemelen “Koronavirüs cep telefonunda ne kadar yaşar?” sorusu, bizim gibi sizin de aklınıza takılmaktadır. Hergün yoğun olarak kullandığımız cep telefonları zaten birçok bakteri ve virüsün de en kolay taşındığı aletlerden bir tanesi. Bir yere dokunduktan sonra herhangi bir hijyen sağlamadan kulladığımız telefonlarımız aslında bu virüs olmasa da kelime yerinde ise tam bir virüs yuvası.

Koronavirüs cep telefonunda ne kadar yaşar?

Bu süreçte sabah akşam ellerimizi yıkar olsak da, yıkamamızın mümkün olmadığı ya da telefonlar sağlığımız için ne kadar tehdit oluşturuyor acaba? Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık. Uzman Doktor Orkun Eray, sorularımıza kısa ve net cevaplar verdi. Açıklamasını ve dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda bulabilirsiniz.

“Telefonlardan virüsün temizlenmesi birkaç saati bulabilir”

“Tüm yüzeylerde olduğu gibi telefonlar da virüs için bir taşınma aracı olabilir. Virüslerin dış ortamda aktif kalma süreleri virüsün yapısına ve ortamın ısı, ışıl ve nem gibi faktörlere bağlıdır. Ortamın müsaitliğine ve yüzeyde bulunan virüs sayısına göre bulaşıcılık bir kaç saate kadar olabilir.

Telefonu dış ortamda mümkün oldukca cepte taşımak, dış ortamda masa vb yerlerin üzerinde bırakmak yerine, cepte taşımak ve el hijyenine önem verdiğimiz gibi gün içinde çok defa temas ettiğimiz telefonu da belli aralıklar ile temizlemek koruyucu faydalı bir önlemdir.”

Cep telefonu nasıl temizlenmeli?

“El dezenfektanı özelliği gösteren sıvılar, kağıt peçete veya beze uygulanarak cep telefonları temizlenebilir. Yine dezenfektan özelliği olan yüzey temizleyiciler de aynı şekilde kullanılabilir,”

Koronavirüsü cep telefonunda ne kadar yaşar

“Telefonlardan virüsün temizlenmesi birkaç saati bulabilir. Telefonu belli aralıklar temizlemek, koruyucu ve faydalı bir önlemdir.”

Uzman Doktor Orkun Eray

Gün içinde Fatih Terim Twitter üzerinden koronavirüs teşhisi konulduğunu açıklamıştı.