Bilim adamları şimdiye kadar dünyaya en çok benzeyen gezegenlerden birini keşfettiler. Ancak işin ilginç yanı ve Kepler-1649c ismi verilen gezegeni neredeyse hiç fark etmeden kaçıracaklardı.

Kepler-1649c: Dünya benzeri gizli gezegen bulundu

NASA’nın emekli olan Kepler Uzay Teleskobu’nun bulguları hala ortaya çıkıyor. NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bilgisayar yazılımı sayesinde, Kepler’in verilerin derinliklerine gizlenen keşiflerinden biri daha ortaya çıktı. Yazılım sayesinde gözden kaçan gezezen, Kepler-1649c olarak bilinen, 300 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor. Dünya 1.06 katı büyüklüğündeki Kepler-1649c, Kepler’in bugüne kadar bulduğu diğer gezegenler içinde dünyaya en çok benzeyeni.

Kepler-1649c, kırmızı bir cüce yıldızın, Güneş’ten daha serin ve daha sönük, çok yakın yörüngesinde olmasına rağmen, yüzeyinde sıvı suyu mümkün kılacak kadar ısı bulunuyor.

Bununla birlikte, kütlesini veya ne tür bir atmosfere sahip olabileceğini bilmiyoruz, bu yüzden şu anda yaşanabilir bir ortama sahip olduğunu ya da bunun olasılık seviyesini söylemek imkansız.

Kepler-1649c, diğer birçok Dünya benzeri dış gezegen gibi, NASA’nın uzun zamandır beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun önümüzdeki birkaç yıl içinde başlatılması ile araştırılmaya başlanacak ilk adayalar arasında bulunuyor.

NASA‘nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü’nün genel müdürü Thomas Zurbuchen, “Bu ilginç, uzak dünya bize, bulunmayı bekleyen ikinci bir Dünya’nın yıldızlar arasında yer alması için daha da büyük bir umut veriyor.” dedi.

Kepler Uzay Teleskopu

Kepler uzay teleskobu, NASA tarafından diğer yıldızların etrafında dönen Dünya boyutunda gezegenleri keşfetmek için başlatılan bir uzay teleskobudur. Gökbilimci Johannes Kepler’in adını alan uzay aracı, 7 Mart 2009’da Dünya’yı takip eden güneş merkezli bir yörüngeye fırlatıldı. Baş araştırmacı William J. Borucki idi. Dokuz yıllık operasyondan sonra teleskopun reaksiyon kontrol sistemi yakıtı tükendi ve NASA 30 Ekim 2018’de emekli olduğunu açıkladı.

Kepler 1649c: Dünya benzeri gizli gezegen bulundu

Yaşanılabilir bölgelerde veya yakınında Dünya büyüklüğündeki gezegenleri keşfetmek ve Samanyolu’ndaki milyarlarca yıldızın bu gezegenlere sahip olduğunu tahmin etmek için Dünya’nın Samanyolu bölgesinin bir bölümünü incelemek için tasarlandı. Kepler tek bilimsel alet sabit bir görüş alanında yaklaşık 150.000 ana dizi yıldızın parlaklığını sürekli olarak izleyen bir fotometredir. Bu veriler Dünya’ya iletilir, daha sonra konak yıldızlarının önünden geçen dış gezegenlerin neden olduğu periyodik karartmayı tespit etmek için analiz edilir. Sadece yörüngeleri Dünya’dan ileri gelen gezegenler tespit edilebilir. Dokuz buçuk yılı aşkın hizmet süresi boyunca Kepler 530.506 yıldız gözlemledi ve 2.662 gezegen tespit etti.