Keenetic Extra DSL incelemesine başlamadan önce sizlere biraz Keenetic markasının geçmişinden ve başarılarından bahsedelim. Keenetic markası, 2010 yılında Çin’in Hong Kong şehrinde Network cihazlarını geliştirme ve Siber tehditlerden korunma amacıyla kuruldu. Keenetic markası uzun süredir Rusya ve çevre ülkelerde edindiği tecrübelerle bu yıl içerisinde ülkemize başarılı bir şekilde giriş yaptı.

Eğer evinizde, iş yerinizde internet ağınızı Fiber veya VDSL2 standartlara, yükseltmek istiyorsanız ya da internette gezerken saçma sapan reklamlardan bıktıysanız ve internet güvenliği sizin için önemliyse Keenetic Extra DSL tam size göre.

Keenetic Extra DSL Kutu içeriği

Teknik özelliklerine geçmeden önce ürünün kutu içeriğinden bahsetmeye başlayayım. Ürünün kutusundan modem haricinde 1 adet siyah renkli güç kablosu, 1 adet ethernet kablosu, 2 adet telefon kablosu ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Ürünün kutusunun önünde ve arkasında detaylı olarak teknik özellikleri ve günlük yaşamda kullanacağınız özelliklerin tanımı yapılmış, çoğu üründe böyle basit detayları bile göremiyoruz.

Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
Keenetic Extra DSL kutu içeriği
Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
Keenetic Extra DSL kutusunun arkasında yazan detaylar

Keenetic Extra DSL Tasarımı

Keenetic Extra DSL kuşkusuz 4 adet 5 dbi anten ve metalik gri renkli tasarımı ile önce çıkıyor. Ama tasarım yönünde tek artıları bunlar değil. Ürün fazla yer kaplamıyor ve arkasındaki askı aparatları sayesinde kolayca dikey bir şekilde duvara sabitleyip kullanabiliyorsunuz. Dikey kullanıma biraz değinmek gerekirse, kullanıcıların yorumlarına göre yatay şekilde kullanımdan daha az ısınıyor ve antenleri istediğiniz gibi yukarı-aşağı sağa-sola hareket ettirebiliyorsunuz. Ayrıca ürünün arkasında 4 adet ethernet portu, 1 adet DSL portu, güç girişi ve 1 adet fonksiyon tuşu ve de 1 adet reset butonu yer alıyor. Ancak açma kapatma butonunun yer almadığını belirteyim isterseniz bunu KeeneticOS üzerinden fonksiyon tuşuna atayabilirsiniz.

Keenetic Extra DSL İlk Kurulum ve KeeneticOS

Keenetic sizlere KeenticOS ile birlikte eğer bilgisayardan kurulum yapamıyorsanız telefondan Keenetic uygulaması ile telefondan kurulum yapmanıza imkan tanıyor. Ayrıca bu uygulama ile eğer modeme erişiminiz yoksa bulut özelliğini devreye sokarak uzaktan ayarlarda yapabiliyorsunuz. Yenilenmiş KeeneticOS ile birlikte başka gelen bir özellik ise ağınızda hangi cihazın hangi frekans ağı aralığını kullandığını ve internetten ne kadar veri tükettiğini görebiliyorsunuz. KeeneticOS bunu sizin için saniyesi saniyesine kaydediyor. Bu ayarları görmek için eğer Keenetic bir Modem router kullanıcısı iseniz kullandığınız tarayıcının adres kısmına girip my.keenetic.net yazmanız yeterli olacaktır. Ardından belirlediğiniz kullanıcı ve adı şifreye göre giriş yapacaksınız. Ayrıca eğer evde istenmeyen bir misafir var ise ve internetinizi tüketiyorsa misafir ağı açıp hızını sınırlayabilirsiniz böylece kotalı bir internetiniz varsa sizi çok fazla etkilemez.

Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
KeeneticOS Arayüzü

Kurulum adımlarına geçecek olursak:

 • Öncelikle cihazın ilk kurulumunu yapıyorsanız ya da reset attıysanız, KeeneticOS arayüzüne erişebilmek için bir şifre belirleyin.
 • İnternete bağlanmak istediğiniz yöntemi seçin. Eğer DSL kullanıcısı iseniz ADSL2+ ya da VDSL2 seçebilirsiniz. İsterseniz bu cihazı Switch ya da Access Point olarak kullanmak isterseniz etherneti seçebilirsiniz. Eğer 3G ya da 4G kullanacaksanız 3G/4G yazan menüyü seçebilirsiniz.
 • Normal bir kullanıcıya göre DSL seçtiğinizi varsayarak anlatımıma devam ediyorum. Bulunduğunuz ülkeyi seçin, altındaki Sağlayıcı butonu kısmından AnyISP’i seçin. Ve altında açılan menüden ISS’nin size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifreyi girebilirsiniz.
 • Modem adını ve şifreyi belirleyin. Kurulum bittikten sonra eğer 5 GHz olarak kullanacaksanız arayüzden 5 GHz frekansının da şifresinin ve kullanıcı adının aynı olduğunu doğrulamayı unutmayın.
 • Ardından son olarak internet güvenliğini atlamayı unutmayın ve açılan menüden AdGuard’ı seçin.

Wi-Fi bağlantısı ve 5 GHz ve 2.4 GHz Frekansı

Eğer evinizde çift bant bir 802.11n ve 802.11ac desteli bir wireless adaptörü ya da cihaz varsa 5 GHz ağına bağlanabilirsiniz. Peki nedir bu 5 GHz? Ne işe yarar? Kimler kullanmalıdır?

5 GHz ağı 2.4 GHz frekansına göre çok daha hızlı ağa bağlanır ve diğer kablosuz sinyaller ile gerçekleşebilecek çakışmayı önler. Ayrıca daha uzak noktadan daha yüksek bant genişliği elde etmenize olanak sağlar. Eğer oyuncuysanız ya da modem yakınınızda değilse ve ethernet kablosu yerine wireless ile internete girince internette kesilme yaşamak istemiyorsanız kesinlikle 5GHz frekansınız tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kolayca WPS tuşu ile ve Mobil kurulumda hızlı olarak QR kod ile pratik bir şekilde ağa bağlanabiliyorsunuz.

5 GHz ve 2.4 GHz bant genişliği farkı

802.11n standartına göre dual bant olarak 5 GHz ağında 600Mb/ps gibi bir hız alabilirsiniz, eğer 802.11ac ağı ile 5 GHz’e bağlıysanız bu 1 Gbps’a kadar veri aktarımını imkan tanıyor. Eğer wireless cihazınız ya da kullandığınız bilgisayar, telefon dual bant destekli değilse 802.11n ile 5 GHz ağına bağlanamayabilirsiniz bunu belirtelim. Keenetic Extra DSL ile ethernet kullanımınızda dosya paylaşmak isterseniz 100 mbps gibi bir hız ile karşılaşacaksınız.

5 GHz ve 2.4 GHz arasındaki modeme iki kat uzaklıktan hız testi yaptık. Bilgisayar 5 GHz ağına bağlıyken telefon 2.4 GHz ağına bağlı kaldı ve sonuç ortada. Kullandığım internet 100mbps Download ve 10mbps Upload hızına sahip. Gördüğünüz üzere modeme 2 kat uzaklıkta olmasına rağmen 5 GHz frekansı sanki ethernet ile bağlıymış gibi performans sergiliyor. Ayrıca eğer modeme çok uzak noktada değilsenize 2.4 GHz frekansında da aynı hızları görebilirsiniz bunu da belirtelim. Eğer 5 GHz kullanmak istiyorsanız, 5 GHz ayarı kısmından, 5 GHz ağın SSID’sinin sonuna 5 GHz eklemeyi unutmayın çünkü iki ağında SSID’si aynı olduğu için otomatik olarak 2.4 GHz ağına bağlanabiliyor.

Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
5 GHz frekansına bağlı bilgisayarın hız testi
Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
2.4 GHz ağına bağlı telefonun hız testi

Benim iki cihazı farklı frekanslara bağlamamın sebebi ise. Daha önce evdeki diğer cihazların Wi-Fi frekanslarının birbirine çakışması ve internet hızının düşmesi ile gerçekleşen Oyunlardaki pinglerin yükselmesi sorunu hepimizin başına gelmiştir. O yüzden evdeki diğer 5 cihazı 2.4 GHz frekansına bağladım ve bilgisayarımda oyun oynarken pingin yükselmemesi için 5 GHz ağına bağladım. Bu modemi kullandığım günden beri oyunlarda asla yüksek ping değerleri ile karşılaşmadım. Bu birazda oyunun sunucusunun size olan uzaklığı ile ilgili olabilir. Keenetic Extra DSL oyuncular içinde güzel bir detay sunuyor diyebiliriz.

Ethernet kullanımı

Keenetic Extra DSL’in arkasında 4 adet ethernet portu bulunuyor ve her biri 100mbps hız destekliyor. Eğer ethernet ile daha yüksek hızlar istiyorsanız Keenetic Giga modem routerını alabilirsiniz. Ama ülkemizde 100mbps hız bile henüz standartlaşmamışken bu ethernet hızları gayet yeterli görünüyor. İstediğiniz zaman KeeneticOS arayüzünden Kablolu bağlantılar kısmından ethernet portlarını açıp kapatabiliyorsunuz.

Keenetic Extra DSL Modem Router incelemesi ve TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü
KeeneticOS kablolu bağlantı ayarları sekmesi.

İnternet bağlantım DSL portu kesilse bile devam etmesi için ne yapabilirim?

Eğer Keenetic Extra DSL modem routerınıza 3G/4G kartı tanımladıysanız ve DSL’in yanında o da aktifse, DSL portu kesildikten sonra modem arka planda bunu her zaman denetlediği için anında 3G/4G internetine geçiş yapıyor. Bu işlem saniseler içinde gerçekleşiyor ve siz bu farkı hiç bir şekilde hissetmiyorsunuz.

Ürünün genel olarak bakıldığı zaman sunduğu özellikler

 • 100 Mbps hıza kadar tüm ADSL, VDSL veya Ethernet ile IPTV ve Akıllı TV planları
 • AC1200 Whole Home Kablosuz Router/Genişletici
 • 3G/4G/LTE modemler, USB sürücüler ve yazıcılar için USB portu
 • Dosya sunucu, DLNA, Time Machine, Transmission torrent istemcisi
 • Dahili siber tehdit koruması, reklam engelleyici ve her cihaz için ayrı ebeveyn kontrol yapılandırma
 • Mobil cihazınız üzerinden istediğiniz zaman istediğiniz yerden ağınızı görüntüleyin ve yönetin

Keenetic Extra DSL teknik özellikleri

 • Anten : 4 Adet 5 dbi
 • Bellek : ESMT DDR3 128 Mb
 • Depolama 128 Mb
 • İşlemci : ECONET En75 13T 900MHz 2 Çekirdek
 • Yonga Seti : 5 GHz için MediaTek MT7612EN – 2.4 GHz için MT7592N
 • Bant Genişliği : 5 GHz için 867 mbps – 2.4 GHz için 300 mbps – ethernet için 100 mbps

Kendi deneyimim kullandığım modem router ve wireless adaptörü

Konu bana gelecek olursa, ben bir hafta – on gün önce internetimi 30 mbps’dan 100mbps’a yükselttim ve eski kullandığım modemin beni ve evdeki diğer 7 cihazı karşılamayacağını düşündüğüm için Keenetic Extra DSL modem routerını almaya karar verdim. Eski kullanıma göre karşılaştıracak olursak evde 7 cihaz ağa birden bağlanınca internet resmen kullanılamaz oluyordu ve oyuna girmek mümkün olmuyordu. Çünkü Call Of Duty Modern Warfare’da ve diğer oyunlarda pingim 200 aşağısına düşmüyordu. Ama Keenetic Extra DSL modem routerına geçtikten sonra ve KeeneticOS üzerinden gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra işler değişti. Öncelikle Wi-Fi’ye öncesine göre çok daha hızlı bağlanıyor ve kesilmeler ya da sinyalde düşüşler yaşanmıyor. Modemin kullandığım bilgisayardan iki kat aşağıda olmasına rağmen 90 mbps gibi bir indirme hızı alıyorum kablo ile bağlansam 100 mbps gibi bir değer alacağıma eminim.

TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü

Öncelikle bu cihazı eğer wireless adaptörünüz dual band değilse ve 5 GHz ağını görmüyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü 802.11ac standartını tam anlamıyla destekliyor. Ben bunu almadan önce çok ikilemde kalmıştım çünkü kullanıcı yorumları iyi değildi. Aldıktan sonra gördüm ki gerçekten fark yaratıyor. Keenetic Extra DSL’in 5 dbi anten gücünün yanında TP-Link Archer T2U’nun çekim gücü de gayet iyi. Ayrıca hiçbir driver sorunu falan gerekmez çünkü Windows 10 otomatik olarak cihazı görür tarar ve arka planda driverı bilgisayarınıza kurar.

TP-Link Archer T2U Plus ürünü kutusu

TP-Link Archer T2U Plus teknik özellikleri

 • Yüksek Hızlı Wi-Fi: 256QAM desteği, 2,4 GHz veri hızını 150 Mbps’den 200 Mbps’ye, 2,4 GHz bandında 200 Mbps’ye ve 5 GHz bandında 433 Mbps’ye yükseltir, hızlı AC Wi-Fi’nin tam keyfini çıkarmanızı sağlar.
 • Dual Bant Wireless: 2,4 GHz ve 5 GHz bant, daha hızlı ve daha uzun menzil için cihazlarınızın en yeni çift bantlı Wi-Fi routerlara erişebilmesini sağlayan esnek bağlantı sağlar.
 • Yüksel-Çıkışlı Anten: 5dBi yüksek kazançlı bir anten, USB adaptörünün alım ve iletim sinyal gücünü büyük ölçüde artırır.
 • Mevcut İşletim Sistemi Desteği : Windows 10 / 8.1 / 8/7 / XP ve Mac OS X ile tam uyumludur.

Ürünleri satın almak için:

Keenetic Extra DSL Modem router

TP-Link Archer T2U Plus Wireless adaptörü