Geçtiğimiz akşam gerçekleşen ve Galaxy S20 ailesinin tanıtıldığı Samsung Unpacked etkinliğinin en büyük sürprizlerinden biri de, Güney Koreli teknoloji devinin yeni katlanabilir akıllı telefon Galaxy Z Flip oldu. Galaxy Fold‘a kıyasla enlemesine değil de, boylamasına katlanabilen Galaxy Z Flip, yine Fold’a kıyasla çok daha sağlam ve pratik bir kullanım sunacak gibi gözüküyor. Toplamda 6.7 inç’lik Dinamik AMOLED panele sahip olacak olan Galaxy Z Flip Ultra İnce Cam kaplaması ile çiziklere karşı Galaxy Fold’a göre çok daha sağlam olacak. Ekran çözünürlüğü tarafında da 1080 x 2636 piksellik çözünürlük sunan telefon, en yakın rakibi olan Motorola Razr’a kıyasla %50 daha fazla piksel bulundurucak.

Katlanabilir Galaxy Z Unpacked etkinliğinde ortaya çıktı

Galaxy Z Flip’in kapalı haldeyken çift ana kamerasının yanında bir de küçük bir bildirim ekranı bulunacak. Bu sayede telefon kapalı haldeyken gelen aramaları, bildirimleri görme şansına sahip olacağız. Telefon işlemci tarafında ise 2019 model Snapdragon 855+ ile gelecek. Büyük ihtimalle uzun süredir geliştirme aşamasında olan telefon, bu yüzden Snapdragon 865’e geçiş yapamamış. Bu durumun en büyük problemi ise telefonun 5G desteğine sahip olmaması olacak. Öte yandan telefon 8 GB’lık RAM ve 256 GB’lık hafızaya sahip olacak. 

Galaxy Z Flip’in ana kamerası ise 2 adet lensten oluşacak ve iki lens de 12 MP’lik çözünürlük sunacak. Lenslerden biri ise ultra geniş açı ile manzara fotoğrafları çekmek için ideal bir performans sunacak. Telefonun ön kamerası ise yine ekran içerisinde küçük bir delik açılarak yerleştirilmiş ve 10 MP’lik çözünürlük sunuyor. Galaxy Z Flip’in batarya kapasitesi ise 3300 mAh olarak açıklandı. Maksimum hızlı şarj desteği ise 15W’ta sınırlı kalacak.

Samsung Galaxy Z Flip’in fiyatı ise ABD’de 1380 dolar, Avrupa’da ise 1500 Euro olarak açıklandı.