COVID-19 salgını sonrasında dünya eskisi gibi olmayacak diyenler doğru söylüyor. Bu durum ne kadar savunmasız olduğumuzu gösterdi ve değer verdiğimiz şeyleri yeniden değerlendirmemizi sağladı. Alışkanlıklarımızı ve birçok şeye karşı tutumumuzu gözden geçirdik. Bunların başında da iş geliyor. Peki kurumlar, İşe Geri Dönüş için nasıl bir strateji belirliyor?

Neredeyse tüm dünya uzaktan çalışmaya geçti. Daha önce hiç bu şekilde uygulanmayan bu düzen insanların günlük iş rutinine bakışını kökünden değiştirdi. Birçok toplumda görülen yalnızca ofiste verimli çalışılabileceği fikri tamamen kırıldı. Aynı zamanda insanlar ilişkilerini sürdürmek ve sosyal etkileşim için ofislerine geri dönmek de istiyor.

İşe geri dönüş: Kurumlar ofise dönüşü sorunsuz bir şekilde nasıl yapabilir?

İşe geri dönüş: Kurumlar ofise dönüşü sorunsuz bir şekilde nasıl yapabilir?

Bazı ülkeler kısıtlamaları gevşetmeye başlarken şirketler ofise geri dönüşü nasıl yapacakları sorusuyla karşı karşıya kaldı. Ofisi çalışanlar için nasıl ev kadar güvenli ve rahat hale getirecekler? Bu konu, insani açı ve kurumsal açı olarak iki temel açıdan ele alınmalı.

Yeni normale geçiş

Çoğu ülke karantina önlemlerini azaltırken şirketler de yeniden açılmaya başladı. Önümüzdeki aylarda ofislere daha fazla insanın dönmesi bekleniyor. Kaspersky’de çoğu kişinin ofise gelmek, iş arkadaşlarıyla görüşmek ve normal yaşantılarına geri dönmek istediğini gördük. Ancak koronavirüs halen aramızdayken çalışanların güvenliği daha büyük bir öncelik teşkil ediyor. Normal günlük yaşantımıza dönmek ile güvende hissetmek arasında doğru dengeyi bulmamız gerekiyor. Kaspersky’de çalışanlarımızın duygusal durumunu ve iş yükünü anlamak için düzenli olarak anketler yapıyoruz. Uzaktan çalışmak için gereken her şeye sahip olup olmadıklarını ve iş süreçlerini tam olarak kavrayıp kavramadıklarını öğreniyoruz. Yaptığımız son anketlerden birinde çalışanlarımıza ofise dönmek isteyip istemediklerini ve bu fikre nasıl baktıklarını sorduk. Ayrıca bu süreçte kendilerini en çok neyin endişelendirdiğini öğrenmek istedik. Elde ettiğimiz yanıtlar insanların bugün içinde bulundukları durumu daha iyi anlamamızı ve daha dengeli kararlar almamızı sağlıyor. Ofise sorunsuz bir şekilde geri dönebilmek için dikkat edeceğimiz çeşitli temel unsurlar var:

  • İnsanların ofise gelmesi ne kadar güvenli? Ofise özel araçlarıyla mı yoksa toplu taşımayla mı geliyorlar? Toplu taşıma kullanmak beraberinde daha büyük bir risk getiriyor. Bu şekilde işe gelmek istemeyenler evden çalışmaya devam edebilecekler. Bu şekilde ofise gelmek isteyen olduğunda yoğun saatlerden kaçınmak için daha esnek çalışma saatleri belirlememiz gerekiyor.
  • Okular ve kreşler açıksa ve insanlar çocuklarıyla ilgilenmek zorunda kalırsa uzaktan çalışmak onlar için en iyi seçenek oluyor.
  • Ebeveynlerine veya aile üyelerine bakmak zorunda kalanlar da evden çalışmaya devam edebilecek.
  • Çalışanların genel sağlık durumu söz konusunda olduğunda ise iyi hissetmeyen, kendisi veya aile üyeleri yüksek risk grubundaki kişilerin de evde kalması büyük önem taşıyor.

Bu geçişin sorunsuz yaşanabilmesi için hem rahat hem de insanların sağlığına özen gösteren yöntemlerin uygulanması gerektiğini bilmek önemli. Uzakta çalıştığımız son birkaç ay bizi birbirimize karşı daha kibar hale getirdi. Yalnızca iş hakkında değil aynı zamanda yaşadığımız kişisel sorunlar hakkında da açıkça konuşmayı öğrenerek birbirimize daha yakınlaştık. Şu an sahip olduğumuz bu ilişki, önümüzdeki aylarda yeni gerçekliğe adım adım ayak uydururken bize yardımcı olacak.

Riskler ve değerler

Ofise geri dönmeyi düşünen şirketler potansiyel riskleri ve yararları karşılaştırmalı. İnsanların hasta olmasından kaçınmak ve hastalıkla ilgili olası sorumluluk risklerini ortadan kaldırmak için şirketlerin kapsamlı önlemler alması gerekiyor. Bu elbette her ülke için farklılık gösterecektir fakat çalışanların güvenliğini sağlamak için herkesin uygulayabileceği bir dizi önlem bulunuyor:

  • Çalışanların ateşini ölçün
  • Çalışanlara maske, dezenfektan ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar temin edin
  • İnsanların ortak alanları paylaştığı açık ofislerde uygulanması zor olsa da sosyal mesafenin korunmasına özen gösterin
  • Bir mekanda aynı anda bulunabilecek kişi sayısına kısıtlama getirin. Ofis ziyaretleri için uygun bir zaman çizelgesi hazırlayın.

Şirketler en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olmalı. Örneğin, 400 kişilik bir ofiste bir kişi COVID-19 pozitif çıktığında ne yapılacağını belirleyin. Diğer kişilerin güvende olmasını sağlamak için ne gibi önlemler alabileceğinizi ve bunların şirkete maliyetini düşünün. Ofise geri dönmenin eksileri artılarından fazlaysa ve önümüzdeki aylarda da uzaktan çalışmaya devam etmeniz mümkünse bu sizin için muhtemelen en iyi seçenektir.

Hepimiz bir an önce normal hayatımıza geri dönmek istiyoruz. Ancak, kendimizi virüsten koruyacak bağışıklığa ve aşıya sahip değilken çok dikkatli olmalı ve en değerli kaynağımız olan çalışanlarımıza dikkat etmeliyiz.

İnsanlar ofisten çalışmaya sıcak bakmaya devam edecekler fakat asıl beğenecekleri şey esneklik olacak. İnsanlar kendilerine ayırdıkları vakitle çalışma süresini daha verimli paylaştırmayı öğrendi. Esnek çalışma saatlerine geçiş, şirketlerin pazarda rekabetçi olmasına önemli katkıda bulunacak.

Marina Alekseeva, Kaspersky Global İnsan Kaynakları Direktörü