iPhone 11 İnceleme: Apple firmasının iPhone 11 ailesini piyasaya sürmesi üzerinden 8 aydan fazla bir süre geçti. Ben de Kasım ayından itibaren kullandığım iPhone 11 modeli üzerine bir uzun kullanım yazısı hazırlamak istedim. Bu incelemede telefonun teknik özelliklerinin yanı sıra bu uzun süre zarfında bana nasıl bir deneyim yaşattığını derlemeye çalışacağım. Ama her zaman olduğu gibi öncelikle iPhone 11 modelinin kutu içeriği ile yazımıza başlayalım.

iPhone 11 İnceleme: Kutu İçeriği

Klasik bir kutu içeriğine sahip olan iPhone 11 kutusunda dökümanlar, etiketler, şarj adaptörü, iğne ve lightning kablosu dışında tabi ki standart kulaklığa da yer verilmiş. Yeri gelmişken desteklemesine rağmen diğer iki modelin aksine iPhone 11 kutusundan hızlı şarj adaptörü çıkmadığını da hatırlatalım.

iPhone 11 İnceleme - Uzun Kullanım Testi

Kutu içeriğini bir kenara bırakıp tasarıma geçtiğimizde ise bazı önemli farklar dışında bilindik bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Hatta kamera dışında tasarım olarak iPhone XR modelinin aynısı olduğunu da söyleyebilirim. iPhone XR modelini de kullanmış biri olarak her iki modelin tasarımından da memnun kaldığımı eklemem gerekiyor. Zaten telefonun özellikleri, tasarımı ve fiyat aralığına baktığımızda da iPhone 11’in iPhone XR yerine konumlandırıldığını söylemek de mümkün. Yeni çıkan iPhone SE modeli ile birlikte uygun fiyatlı iPhone olarak piyasaya konumlandıklarını söyleyebiliriz. Eğer ufak bir tasarım olsun ama aynı zamanda güçlü bir telefon olsun istiyorsanız iPhone SE modeli sizin için uygun olabilir. Fakat daha büyük ekran kasa oranı, daha fazla özellik olsun ve aynı zamanda diğer iPhone modellerine göre biraz daha uygun fiyatlı olsun diyorsanız iPhone 11 modelini tercih etmelisiniz.

iPhone 11 Tasarım

iPhone 11 hem ön hem de arka tarafında cam bir alışım kullanıyor. Telefonun bu konuda taş gibi olduğunu söyleyebilirim. Telefonu birkaç kez ciddi anlamda düşürdüm. Hatta bir seferinde araba kullanıyorken kucağımda unutmuşum. Kapıyı açıp çıkmamla birlikte telefon yerde yuvarlandı. Plastik bir kılıfla kullanmama rağmen herhangi bir çizik ya da hasarla karşılaşmadım. Bu konuda beni şaşırtan bir sağlamlığı olduğunu belirtmem gerekiyor.

Sol tarafında seviye ve ses açma kapama tuşlarına yer verilen iPhone 11’in sağ tarafında ise her zaman olduğu gibi ekran uyandırma tuşu bulunuyor. Bu tuşu tabi ki sesli komut ile ulaşabildiğimiz Siri’ye ulaşmak için de kullanabiliyoruz.Sim kart yuvası sağ alt köşeye konumlandırılan telefonun alt kısmında lifghtning girişi ve hoparlör mazgalları bulunuyor.Yeri gelmişken Dolby Atmos ve Stereo desteğine de sahip olan iPhone 11’in bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. iPhone XR modelinin ses kalitesini de oldukça beğenmiştim ama kıyaslama yapmak gerekirse bu modelin bir tık daha iyi olduğu da bir gerçek. Yeri gelmişken kutu içeriğinden çıkan kulaklık özellikle mikrofon konusunda benzi fazlasıyla tatmin etti. Yaka mikrofonum için çevirici almadığım dönemde direk olarak kutu içeriğinden çıkan kulaklığı mikrofon olarak kullandım. Bu konuda standart yaka mikrofonları kadar başarılı olduğunu da eklemem gerek.

iPhone 11 İnceleme - Uzun Kullanım Testi

Birazdan bahsedeceğim kamera dışında iPhone 11’i abilerinden ayıran en önemli fark ekran özelliklerinde yatıyor. 6.1″ LCD Retina ekran kullanan iPhone 11’in bu ekranı 1792×828 çözünürlüğe sahip. Kağıt üzerinde düşük görünen bu çözünürlük iş uygulamaya geldiğinde ise üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Hem günlük kullanımda hem de oyunlarda iyi bir performans sağlayan ekranın pil performansına olan katkısı da oldukça büyük. Ekran ve tasarım konusunda telefonun en önemli eksiği ise çerçeve kalınlığı. Özellikle diğer 2model ile kıyaslandığında aradaki farkı daha net görebiliyorsunuz. Tabi bu durum gözünüzü korkutmasın, bu fark kullanım keyfinizi bozacak kadar büyük değil. Yine de çerçevelerin bu kadar inceleştiği bir dönemde biraz göze battığını eklemem gerekiyor.

iPhone 11 İnceleme: Kamera Performansı

iPhone 11 inceleme yazımızda gelelim telefonun belki de en çok merak edilen ve önemli olan kısmına. iPhone 11’in arka kısmında biri geniş, biri ultra geniş olmak üzere 2 adet 12 MP’lik kamera bulunuyor. Pro ve Max modellerinde bulunan 2x Telefoto kamera iPhone 11 modelinde bulunmuyor. Kamera konusunda ilk etapta söylemem gereken en önemli nokta her iki kameranın da ana kamera gibi çalışıyor oluşu. İki kameranın birlikte çalışması doğal olarak ortaya şahane fotoğrafların çıkmasına olanak sağlıyor. Bu konuda iPhone 11 beni bir hayli şaşırttı. Yeni eklenen özellikler ile birlikte hem fotoğraf hem de video çekmekten büyük keyif alıyorsunuz.

Değiştirilen ve daha efektif çalışan zoom modu dışında gece modu da kameranın yenilikleri arasında yer alıyor. Gece modu karanlıkta otomatik olarak devreye giriyor ve dilerseniz 10 saniyeye kadar uzun pozlama yapabiliyorsunuz. Özellikle uzun pozlama çekimlerde gözünüzle farkedemediğiniz yıldızlardan tutun da ufak detaylara kadar kamera oldukça iyi bir iş çıkartıyor. telefonu Amerika ziyaretim sırasında da yoğun bir şekilde kullandım. Özellikle düşük ışık olan noktalarda gökyüzünde bulunan yıldızlara kadar gözünüzle göremediğiniz detayları bile fotoğrafta görebiliyorsunuz. Sonrasında çıkan birçok amiral gemisi modelini de kullandım. Aralarında fotoğraf anlamında çok iddialı modeller var.

iPhone 11 İnceleme - Uzun Kullanım Testi

iPhone 11 ise doğal fotoğraf anlamında hala en iyi modellerden biri olarak piyasada yer alıyor. Dinamik aralık ve renk geçişleri çok iyi. Hem açık hem de gölgelendirilen kısımlardaki detayları net bir şekilde görebiliyorsunuz. Fotoğraf konusunda en önemli eksiği ise lens flare denen olayla karşılaşmanız. Üzerinizde sanki keskin nişancı hedefi varmış gibi mavi bir nokta ile karşılaştığınız videolar görebiliyorsunuz. Fotoğraf konusunda eksikliğini hissettiğim bir diğer konu ise makro özelliği. artık iPhone 12 ile birlikte makro modunun kesinlikle gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Telefonun ön kısmında 12 MP’lik bir selfie kamerası bulunmakta. Tabi ön kameranın konumlandırıldığı çentikte truedepth sensörleri de bulunuyor. Hatırlarsanız iOS 13 ilebirlikte bir önceki modellerde de kilit açma konusunda iyileştirme yapan Apple, bu özelliği biradım daha ileri götürmüş. Önceki modellere göre daha geniş açılarda telefon yüzünüzü tanıyabiliyor. Telefonu yan tuttuğunuzda ise malesef hala kilidini açamıyorsunuz. Açıkçası bu özelliğin neden olmadığını hala anlayabilmiş değilim.

iPhone 11 Video Performansı

Ağırçekim özelliği de bulunan ön kamera tıpkı arka kameralarda olduğu gibi 4K ve 60 FPS video çekebiliyor. Ön kamera düşük ışıkta arkadakilere göre 1 tık geri kalsa da önceki modellere göre daha geniş bir açı kullanıyor. Bu durum özellikle vlog çeken ya da kamerayı benim gibi çok sık kullananlar için kullanımı da oldukça kolaylaştırmış. HDR özelliğine de sahip olan kameralarda geliştirilen bir diğer nokta ise stabilizasyon. Gimbal çekimlerinde ortaya oldukça akıcı videolar çıkaran iPhone 11 ile elinizde video çektiğinizde bile oldukça iyi sonuçlar elde ediyorsunuz. iPhone XR ile yanımda kamera taşımayı bırakmıştım, 11 ile birlikte bu durum daha da pekişti diyebilirim.

iPhone 11 İnceleme - Uzun Kullanım Testi

Video konusunda iPhone modellerinin açık ara iyi olduğunu belirtmem gerekiyor. Son dönemde Android tarafında da özellikle stabilizasyon konusunda atılım yapan modeller oldu ama hala en iyi video performansının iPhone modellerinde olduğunu belirtmem gerek. iPhone XR modeli için de benzer birşey söylemiştim. Bu modlleri kullandıktan sonra vLog ve benzeri çekimlerde yanımda ekstra bir kamera taşımayı bıraktım. Artık tüm çekimleri stüdyo dışında iPhone 11 modeli ile yapıyorum. Bunda 4K 60 FPS performansının yeri oldukça büyük.

Video konusundaki tek eleştirim ise Apple firmasının kullandığı kodeklerden kaynaklanıyor. Eğer bir Mac kullanmıyorsanız 4K 60 FPS video çektiğinizde Premier ve benzeri video uygulamalarında bazı problemler ile karşılaşıyorsunuz. 30 FPS çektiğinizde ise iş daha kolay bir hale geliyor. neyse ki basit videoları direk olarak telefon üzerinden kurgulayabildiğiniz gibi iPad’e rahat bir şekilde atarak da bu problemi ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

iPhone 11 Ayarlar

iPhone 11 Teknik Özellikler

A13 bionic işlemciye ve 4 GB belleğe sahip olan iPhone 11, performans olarakda bekleneni veriyor.Normal kullanımda oldukça akıcı bir yapıya sahip olan oyun hali hazırda çıkan bütün oyunları yüksek perormans ile çalıştırmayı başarıyor. Tabi Apple Arcade sistemini de unutmamak lazım. Cihazın çıkışı ile hemen hemen aynı döneme denk gelen sistemde onlarca oyun bulmak da mümkün. Antutu’da 454bin gibi birdeğere ulaşan iPhone 11, normal kullanımda fark edilmese de karşılaştırma yaptığınızda iPhone XR’ı geride bırakmayı başarıyor.

Özellikle uygulama ve oyun açılışlarında bu farkı daha net bir şekilde görebiliyorsunuz. Yaptığım testlerde özellikle video işleme gibi konularda telefonun oldukça iyi bir performans sergilediğini gördüm. Diğer iPhone 11 modellerinden doğal oalrak geri kalıyor ama piyasada bulunan birçok amiral gemisinden daha iyi bir işlemci performansının olduğunu da hatırlatmam gerekiyor.

iPhone 11 İnceleme ‘nin sonuna doğru gelirken telefonun batarya performansından da bahsedelim. Bu konuda zaten iyi bir iş çıkardığını başta belirtmiştim. XR modeline göre 1 saat daha fazla dayanabilen iPhone 11’de 3110 mAh’lik bir batarya bulunuyor. Telefon adeta bu oranla bile ne kadar performanslı çalışılabileceğini göstermiş diyebilirim. Normal kullanımda 1.5 günü çok rahat bir şekilde çıkaran telefon, oyun oynadığınız durumlarda bile günü rahatlıkla çıkarabiliyor. Açıkçası 3110 mAh batarya ilk etapta bana oldukça düşük bir değer gelmişti. Fakat telefonun optimizaysonu ve güç tüketimi çok başarılı olduğu için aslında düşük batarya oranlarında da çok iyi performans alabildiğimizi gözler önüne seriyor da diyebilirim.

Uzun Kullanım Testi

Sonuç olarak iPhone 11 geliştirilmiş özellikleri ile hala piyasada alabileceğiniz en iyi amiral gemilerinden biri olmaya devam ediyor. Diğer iPhone modellerine göre daha uygun bir fiyat etiketine sahip olması, telefonun en büyük avantajları arasında yer alıyor. Daha incelemede saymadığım birçok özellik bulunmakta. Özellikle kamera modları ve çektiğiniz fotoğraflarda farklı işlemler yapabilmek telefonun belki de en çok kullandığım özellikleri arasında yer alıyor. Geliştirilen kamera özellikleri ile birlikte iPhone 11’i kullanmanın gerçekten de keyif verici olduğunu söyleyebilirim. iPhone 10 ya da XR gibi modellere sahipseniz belki bu sürümü es geçebilirsiniz ama yeni bir telefon arayışı içindeyseniz ve amiral gemilerinden birini tercih etmek istiyorsanız iPhone 11’in hala göz atmanız gereken bir model olduğunu da belirtmem gerek.