iOS 14 inceleme ile yeniliklerine göz atıyoruz. Apple geçtiğimiz Haziran ayında duyurusunu yaptığı iOS 14 sürümünü Türkiye Saati ile 16 Eylül akşam 20:00 itibari ile yayınlamaya başladı. Kademeli olarak iPhone kullanıcılarına sunulan iOS 14 sürümü başta Widget özellikleri olmak üzere 100’den fazla yeniliği beraberinde getiriyor. Biz de hazırladığımız bu videoda iOS 14 ile birlikte gelen ana yenilikleri sizlere aktaralım istedik.

iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcılarına Widget özellikleri sunulmaya başlandı. Artık ana ekranın dilediğimiz bir bölgesine uygulama widget’larını ekleyebiliyoruz. Küçük, orta ve büyük olmak üzere farklı boylara ayrılan bu widget’lar, aynı zamanda ekranı sola çektiğimizde de karşımıza çıkıyor. Daha önce Bugün olarak listelenen bu sol menü artık tamamaen widget’lar için ayrılmış.

Widget’lar ve Uygulama kütüphanesi

iOS 14 inceleme içeriğimizde uygulama kütüphanesinden de bahsedelim. Widget özellikleri dışında artık ekranın sağ kısmında ise uygulama kütüphanesi karşımıza çıkıyor. iOS 14 ile birlikte sayfa karmaşasından kurtulmak için dilediğiniz sayfayı gizleyebileceksiniz. işte bu sağ kısımdaki kütüphane kısmı gizlenen ve telefonunuzdaki tüm uygulamaların klasörlendiği bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Yine arama kısmından tüm uygulamalara liste şeklinde ulaşmak da mümkün.

Diğer özellikler

iOS 14 ile birlikte kamera, Siri ve arama arayüz gibi konularda da iyileştirmelere gidilmiş. Picture in Picture özelliğini ise tarayıcı üzerinden Youtube videolarında, Apple TV ya da benzeri video uygulamalarında kullanabiliyoruz. İzlediğimiz video oynatıcısını artık diğer işlerimiz ile uğraşırken ekrana sabitleme şansımız var. Ayrıca bu oynatıcıyı küçültüp büyüterek boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz.

iOS 14 inceleme ve Tüm Yenilikler

iOS 14 için en farklı yenilik ise Back tap, yani arkaya vurma özelliğinde karşımıza çıkıyor. Erişilebilirlik, donunma kısmından ayarlayabildiğimiz bu özellik sayesinde telefonun arka kısmında iki ya da üç kes vurduğunuzda farklı komutlara ulaşabiliyorsunuz. Resim çekme, ana ekrana dönüş ya da bir sesi kapatma gibi bir çok özelliği bu iki farklı vuruş için atayabiliyorsunuz. Üstelik telefonunuzda kılıf bile olsa bu back tap özelliğini kullanmanız mümkün.

Daha birçok özelliğe değindiğimiz iOS 14 inceleme videomuzun son kısmında ise Uyku takibi ve Watch OS7 yeniliklerine ayırdık. Bu kısımda Apple Watch için gelen bazı yeniliklere ve uyku takibine de göz atıyoruz.