Geçen akşamki WWDC 2020 etkinliğinde açıklanan en önemli şey iOS 14 oldu ve beklediğimiz iPhone 12 ise gösterilmedi. Yeni iPhone modeli muhtemelen bu yıl içinde çıkacak iOS güncellemesi ile birlikte gelecektir.

iOS 14 Çıkış tarihi ve beta süreci

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14’ün yayınlanma tarihinden bahsetmedi ancak önceki yıllardan edindiğimiz tecrübelere göre final sürümünün Eylül ayından sonra geleceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte geliştirici beta sürümü kullanıma sunuldu ve betaya geliştirici hesabınızla katılabilirsiniz.

Genel beta ise Temmuz ayında kullanıma açılacak ve bir geliştirici hesabına sahip değilseniz muhtemelen test etmeniz için ilk fırsat olacaktır.

Hangi telefonlar iOS 14 alacak?

iPhone’unuz iOS 13’ü çalıştırıyorsa, iOS 14 güncellemesini de alacaktır, yani iPhone 6S ise birlikte (2015’ten itibaren) üst modeller güncellemeyi yükleyebilecek.

Liste ise şöyle;

  • iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE (birinci nesil)
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X
  • iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone SE (ikinci nesil)

iOS 14 Ana ekran araç takımları

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

iOS 14 ile iPhone’unuza çeşitli boyutlarda yeni araç takımları geliyor, bu araç takımları ana ekrana yerleştirilebilir durumda ve iOS’un önceki sürümlerinde gördüğümüzden çok daha çekici görünüyorlar. Apple, araç takımlarının Apple Watch’ta ne kadar iyi çalıştığını öğrendikten sonra bu işlevselliği iPhone’a getirmek istediğini söylüyor.

Şu anda tam olarak hangi uygulamaların araç takımını kullanacağı belli değil ancak etkinlikte; saati, Apple haberleri, hava durumunu, takvimi ve birkaç şeyi daha görmüştük.

iOS 14 Uygulama kütüphanesi

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Uygulama kütüphanesi adı verilen yeni bir özellik de iOS 14’teki ana ekranın sonuna geliyor. Uygulamalarınızı daha iyi organize etmeye yarayan kütüphane, manuel olarak yapmak zorunda kalmadan dosyaları otomatik olarak ayırıyor. Örneğin, tüm sosyal uygulamalarınız tek bir klasörde.

Ayrıca, artık ana ekranınızda istemediğiniz uygulamaları gizleyebiliyorsunuz; ana ekran yerine Uygulama kütüphanesinde görüneceklerdir.

iOS 14 Apple Clips

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Hiç, bir uygulamaya ihtiyacınız oldu da onu indirmek istemediniz mi? Apple’ın “hafif ve hızlı” olarak adlandırdığı App Clips tam da burada devreye giriyor. Ekranın altında açılan bir kartla erişip, belirli uygulamaların belirli özelliklerini App Store’dan tamamını indirmeden uygulamayı kullanmanıza olanak sağlıyor.

Örneğin, bir uygulamayla kilidini açabileceğiniz elektrikli scooter kullanmak istiyorsanız ve dışarıdayken hizmeti indirmek için zaman harcamak istemiyorsanız, Apple Clips burada yararlı olacaktır.

Ayrıca Apple günlük yaşamda kullanılacak NFC etiketleri de yayınlayacak, App Clip Code ve NFC içeren görseller sunulacak ve geliştirmeler de uygulanabilecek.

iOS 14 Siri ve çeviri

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Etkinlikte incelediğimiz Siri, iOS 14 için yeniden tasarlandı ve şimdi Siri’den gelen cevaplar ekranın tamamını kaplamıyor; bunun yerine, normal bildirimlerin göründüğü gibi, telefonunuzun üst kısmında küçük bildirimler olarak görünüyor. Ayrıca Siri ile artık sesli mesaj da gönderebiliyorsunuz.

Bu, Siri’nin iPhone’unuzda kullanımını çok daha kolay hale getirecek gibi duruyor. Apple, Siri’yi daha önce olduğundan çok daha kullanışlı bir ses asistanı yapacağına inanıyor.

Bir diğer gelişme ise çeviri (translate) uygulaması. Çeviri uygulamasıyla üst düzey bir gizlilikte, çevrimdışı gerçek zamanlı görüşmeler gerçekleştirebileceksiniz. Şu anda sadece 11 dil (İngilizce, Mandarin Çincesi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Rusça ve Portekizce) desteği mevcut.

iOS 14 Mesajlaşma

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Mesajlaşma uygulamanızın üstünde her zaman belirli bir kişinin olmasını ister misiniz? iOS 14 ile bu artık mümkün. Mesajlar uygulaması, konuşmaları sabitleme olanağı da dahil olmak üzere çeşitli güncellemeler alıyor.

Memoji için karakterinizi daha iyi özelleştirmenizi sağlayan 20 yeni saç ve şapka stili bulunuyor. 2020 görünüşünü isteyenler için yüz kaplamaları da var.

iOS 14 Haritalar

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Apple, Haritalar uygulamasının dünyayı keşfetmenin en iyi yolu olduğunu iddia ediyor. WWDC sırasında gördüğümüz kadarıyla uygulamada bir hayli yenilikler ve geliştirmeler mevcut.

Buna, bir yerle ilgili içerik rehberleri de dahil. Yani bunu bir seyahat kitabı gibi düşünün; bilgileri doğrudan Haritalar uygulamasından edinebiliyorsunuz.

Elektrikli bir arabanız varsa, Apple Haritalar’da sizin için belirli rotalar oluşturulacak, yolculuğunuzda size şarj istasyonlarının nerede olduğunu gösterecek.

Uygulama bisiklet kullananlar için de kolaylık sağlıyor. Daha sakin yollar ve bisiklet yolları arama seçeneği gibi güzergahta dik bir eğimin olup olmadığının uyarısı da dahil, doğrudan iyileştirmeler alıyor. Ancak bu gelişmeler şu an için sadece New York, Los Angeles, San Francisco ve Çin’deki bazı şehirler için mevcut. Apple bunların kısa zamanda dünyadaki diğer şehirlere de geleceğini söylüyor.

iOS 14 picture-in-picture

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Başka bir yeni özellik ise picture-in-picture (resim içinde resim) işlevselliği. Diğer uygulamaları kullanırken aynı anda video izlemeye devam etmeye izin veren bir özellik.

Bir TV şovunun ortasındayken telefonunuza bir mesaj mı geldi? Artık hiçbir şey kaçırmadan mesaja cevap verebilirsiniz.

iOS 14 CarPlay

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Hiç araba anahtarlarınızı evde bırakmak istediniz mi? Artık uyumlu bir aracınız varsa iPhone ile aracın kilidini açmaya ve çalıştırmaya olanak sağlayan dijital anahtar oluşturabileceksiniz.

Bu özellikle şu anda sadece gelecek olan 2021 model BMW 5 Serisi için, ancak bu gelecekte başka otomobil modellerine de gelecek.

iOS 14 Akıllı ev kontrolleri

iOS 14 hakkında bildiğimiz her şey!

Denetim merkezinde bulunan genişletilmiş akıllı ev kontrolleriyle, akıllı ev üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor.

Ev uygulaması ayrıca daha fazla otomasyon önerisi sunduğundan, cihazları manuel olarak kontrol etmek zorunda kalmıyorsunuz.

iOS 14 Gizlilik

Apple her zaman gizlilik konusunda iddiası büyük olmuştu ve iOS 14 ile birlikte tüm uygulamaların bir şey yapmadan önce sizden izin almasını gerektiren durumları bir adım daha ileriye götürüyor.

Yani bir uygulamanın telefonunuzun konumunu, mikrofonunu ve kamerasını kullanmasıyla ilgili daha fazla şeffaflık elde edeceksiniz.