iOS 14 çıkış tarihi ve alacak modeller Apple tarafından açıklandı. Apple dün akşam Türkiye saati ile 20.00’de gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE, Apple Fitness Plus ve yeni iPad Air ürünlerinin tanıtımını yapan Apple, iOS 14 çıkış tarihi ve hangi cihazlara geleceğini açıkladı.

Apple iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14 yazılımları artık resmileşti ve cihazlara sunulacak. Tüm işletim sistemleri arasında, iOS 14 için büyük bir tasarım değişikliğine gidildi. Kararlı güncellemeyi indirdikten sonra, iPhone kullanıcıları artık seçenek olarak birden fazla boyutla birlikte doğrudan ekrana widget ekleyebilecekler.

iOS 14 özellikleri

Apple, Haritalar’a yeni özellikler ekledi. Bir ulaşım seçeneği olarak bisiklet ve elektrikli araç sahipleri rota belirleyebilecekler. Böylece elektrikli araç kullanıcıları artık her an şarj noktaları bulabilirler. iOS 14 ayrıca iyileştirilmiş ve yeniden tasarlanmış Siri ile Safari tarayıcısı için gelişmiş güvenlik ve gizlilik özellikleri getiriyor. Apple ayrıca yerleşik bir çeviri özelliği getirdi fakat henüz Türkçe dil desteği bulunmuyor.

iOS 14 kullanıcıları ayrıca Siri ve gelen aramalar için yeni bir arayüz ve yeni bir resim içinde resim modu fark edecekler. Resim içinde resim moduyla diğer uygulamaları kullanırken video izleme şansı olacak. Apple, verilerin iOS’ta nasıl paylaşıldığını size bildirmek için de bir şeyler yaptı. Her şeyden haberdar olunabilecek. Apple ayrıca daha iyi arama yetenekleri ekledi. Artık insanların e-posta ve web tarayıcısı için varsayılan uygulamaları seçmelerine izin veriyor.

İlginizi çekebilir; iPad 8. nesil tanıtıldı: İşte özellikleri ve Türkiye fiyatı

iOS 14 çıkış tarihi

Apple iOS 14, bugün kullanıcılara sunulacak. Güncelleme Türkiye saatiyle 20.00′da uyumlu iPhone modellerine gönderilecek.

iOS 14 alacak modeller

İOS 14 güncellemesini alacak cihazlar arasında iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR bulunuyor. Listede ayrıca iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ı da var. 

iPadOS 14 uyumlu cihazlar: iPad Pro 12.9 inç (4. nesil), iPad Air 2, iPad Air (3. nesil) ve iPad Mini 4. Listede bulunan iPad (5. nesil), iPad Mini (5. nesil), iPad ( 6. nesil), iPad Pro 12.9 inç (1. nesil), iPad Pro 9.7 inç, iPad (8. nesil) iPad (7. nesil) ve iPad Pro 10.5 inç. iPad Pro 12.9 inç (2. nesil), iPad Pro 11 inç (1. nesil), iPad Pro 12.9 inç (3. nesil) ve iPad Pro 11 inç (2. nesil) gibi cihazlar da iPadOS 14 güncellemesini alacak.