İnternet hız testi, sürekli kullanmasak da el altında olmasında fayfa bulunan bir uygulama. Kimi zaman hizmet aldığımız operatör tarafından bize yeterli hız verilmediğini düşünüyoruz. Bunun için Speedtest gibi farklı siteler aracılığı ile hızımızı ölçmeye çalışıyoruz.

TechnoLabs.Net olarak bu hizmeti bizler de size sunmak için kollarımızı sıvadık ve nPerf ile iş ortaklığı kurduk. nPerf‘i, daha önce Türkiye’deki İnternet Hızları üzerine hazırladığımız haberlerimizden hatırlayanlarınız olacaktır.

Hız testini yapmak oldukça basit. Aşağıda bulunan daire içindeki “Testi Başlat” linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün

Aşağıdaki rapora göre mobil ağlarda, Turkcell açıkça fark rakiplerine fark yaratmış durumda. 35 Mb / s indirme ve 13 Mb / s’lik bir yükleme hızı ile ile Turkcell, rakiplerinin çok önünde bulunuyor.

Testler 2G/3G/4G hızları kullanılarak yapılmış. Kullanıcılar, NPerf uygulaması kullanarak, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında 43.123 test gerçekleştirmişler.

Testlerin başarı oranı, yapılan başarılı test sayısına göre sıralanmış. Tarayıcı testinde ise internet kullanıcılarının en sık ziyaret ettiği 5 web sitesinin yükleme sürelerinin ortalama performansı alınmış (YouTube hariç).

nPerf Mobil İnternet Raporu. İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün
nPerf tarafından bir yıl boyunca yapılan testler sonucuna göre, en iyi mobil internet Turkcell tarafından veriliyor. Vodafone bu konuda en yetersizi.

4G testlerini de yapan nPerf her operatör için 4G performans sonuçlarını belirledi. Sonucun uygunluğu için, terminaller üzerinde yapılan tüm testler 4G’den faydalanmayı zorunlu kılmayanlar testler yapıldı

nPerf‘in notu: Operatörlerin planlarını ayırt edemiyoruz. Sonuç olarak, 4G planından yararlanmayan, ancak 4G mobil planına sahip olan kullanıcılar sonuçlardan hariç tutulmadı.

LTE testinde istatistikler, 4G terminallerinde yapılan 45.355 testlere dayanmaktadır.

LTE hızları

Bu grafiğe göre Vodafone 4G/LTE testinde Turkcell’in çok az farkla önünde yer alıyor.

NPoints olarak ifade edilen nPerf skoru, bir bağlantının kalitesinin genel bir görüntüsünü verir. Ölçülen bit hızlarını (indirmelerde 2/3 + yüklemelerde 1/3), gecikmeyi dikkate alır ve QoE testlerinden eşit şekilde etkilenir (navigasyon / akış). Oranlar ve gecikme noktalarının değeri, kullanıcının sahip olduğu algıyı daha iyi temsil etmek için logaritmik bir ölçekte hesaplanır.

Bu nedenle, bu puan kullanıcı tarafından hissedilen bağlantının toplam kalitesini yansıtır.