Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai yeni elektrikli otomobil markası loniq’i duyurdu. Hyundai, Genesis’i lüks otomobiller için bağımsız bir marka olarak ortaya çıkardığı gibi, Ioniq’i de elektrikli otomobiller için bir marka olarak ortaya çıkardı. Şirket, 2021 ile 2024 arasında üç yeni elektrikli otomobil çıkaracak.

Hyundai sadece elektrikli araçların üretileceği yan kuruluşu olacak olan loniq adını duyurdu. Şuan için sadece Hyundai’nin bir model olarak bildiğimiz loniq, ileride çıkacak elektrikli modelleri ile bir marka haline gelecek. Şirketin yaptığı açıklamaya göre mevcut tasarım konseptine bağlı kalacağını açıkladı. Şirketin geliştirdiği ilk araç olan Pony’den esinlenerek tasarlanan 45, hatchback otomobil tutkunlarını kendine hayran bırakacak.

işte geçen yıl tanıtılan Hyundai 45

Hyundai, 2021'den itibaren üç yeni elektrikli otomobil çıkaracak

Hyundai, Loniq markasında piyasaya süreceği ilk aracı “5” ismiyle duyuracak. Ve araç ilk olarak 2021’de yollarda olacak. 2022 yılına geldiğimizde ikinci araç olan  “6” modeli olarak isimlendirilen yeni bir loniq araçla daha tanışacağız.

Şirket, Ioniq markasında piyasaya süreceği ilk aracı “5” ismiyle duyuracak. Bu araçla 2021 yılı içerisinde tanışma imkanımız olacak. 2022 yılına gelindiğinde ise “6” olarak isimlendirilen yeni bir Ioniq araçla daha ortaya çıkacak. Bu araç, bir sedan tipi olacak. Sedan araç, kısa bir süre önce karşılaştığımız Hyundai Prophecy konsepti üzerinde tasarlanacak.

Hyundai, 2021'den itibaren üç yeni elektrikli otomobil çıkaracak

2024 yılında, Ioniq’in üçüncü modeli sunulacak. Bu araç, “7” olarak isimlendirilecek ve tamamen benzersiz olacak. Hyundai, bu aracın hiçbir konsepte benzemeyeceğini açıkladı. Araçla ilgili olarak doğrulanan bilgilerden biri de, Ioniq 7’nin bir SUV olarak gelmesi diyebiliriz.

Ioniq markası, müşteri deneyimi paradigmasını değiştirecek. Bağlı yaşama yeni bir vurgu yaparak, çevre dostu bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olan elektrikli deneyimler sunacağız.

Hyundai Motor CEO’su Wonhong Cho

Duyurulan her üç model de E-GMP isimli platform üzerine kurulacak. loniq markasına ait detaylar bu şekildeydi. Araçlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için, bir süre daha bekleyeceğiz.