ABD’nin Çin ile giriştiği ticari savaş sonunda, Google hizmetlerini kullanamayan Huawei, ABD’ye cevap niteliğinde kendi işletim sistemini tanıtmış, Android tarafında da Huawei Mobil Servisleri adı altında bir alternatif geliştirmeye başlamıştı. Ticari yasak sonrasında Google Hizmetleri olmadan ilk modelini Huawei Mate 30 olarak satışa sunan şirket, satış rakamları tarafında çok büyük bir düşüş yaşamamıştı. Bugün ise EMUI 10 arayüzü için önemli bir kilometre taşı aşıldı.

Huawei’den EMUI 10 için önemli bir kilometre taşı aşıldı

Huawei’den yapılan açıklamaya göre EMUI 10 arayüzüne geçiş yapmış toplam cihaz sayısı tamı tamına 50 milyon adedi aştı. Kısa süre içerisinde bu denli bir büyük rakama ulaşılması ise Huawei’nin güncelleme konusundaki iddiasını kanıtlar nitelikte oldu.

Önceki sürümlerden farklı olarak genellikle performans konusuna yönelinecek yeni güncelleme ile birlikte EROFS adı verilen dosya sistemine tam geçiş sağlanmıştı. Bu sayede çoklu işlem yeteneklerinde ciddi bir performans artışı da gözlemlenmişti Ayrıca yeni güncelleme ile birlikte Huawei’de karanlık mod da kullanıcılara sunulmuştu. 

EMUI 10
 güncellemesini almış ve alacak olan modeller ise şu şunlar oldu:

Huawei P30 Pro
Huawei P30
Huawei P30 Lite
Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30
Huawei Mate 20 Pro
Huawei Porsche Desing Mate 20 RS
Huawei Mate 20
Huawei Mate 20 X
Huawei Mate 20 X 5G
Huawei Mate 20 Lite
Huawei P Smart 2019
Huawei P20 Pro
Huawei P20
Huawei Mate 10 Pro
Huawei Mate 10