Bugün gerçekleşen Huawei toplantısında konuşan Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang, markanın 2020 yılındaki ilk çeyreği değerlendirdi. Online gerçekleştirilen etkinlik sırasında, koronavirüs pandemisinin firmada beklenenin çok altında da etki yarattığına değinen Wang, Google servisleri olmadan da cihaz satmanın mümkün olduğunu ispatladıklarını söyledi.

Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang: "Türkiye'yi hafife aldık"

Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang: “Türkiye’yi hafife aldık”

Seth Wang açılış konuşmasında pandemi sürecinde birçok firmada büyük düşüşlerin beklediğini, ancak ön görülen düşüleri Huawei olarak yaşamadıklarını belirtti. Ayrıca Mart ayında açılan Online Huawei Mağazası oldukça yoğun ilgi gördüğünü belirten Wang, mağazaya konulan ürünlerin çok hızlı şekilde tükendiğini belirtti. Tükenen ürünlerin yeniden temini için yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyen Ülke Müdürü, “Türkiye’yi bu sebeple hafife aldıklarını, beklediklerinden çok daha büyük ilgi gördüklerini, bundan ötürü de özür dilediklerini” söyledi.

Etkinlikte “AppGallery’nin güvenliğini sağlamak için ne gibi çalışmalar yaptınız?” sorusunu kendilerine ilettik. Aldığımız cevabı da aşağıda bulabilirsiniz:

“Geliştiriciler tarafından açılan hesaplar, kontrol aşamalarından geçiyor. Firmalar gerekli belgeleri sunmadan ürünlerini markete koyamıyorlar. Uygulamalar yayına alınmadan önce de çok ciddi güvenlik kontrollerinden geçiriliyor. Daha önce çeşitli kurumlar tarafından bize karşı gösterilen dayanaksız iddiaların hepsi çürütüldü. Gerçeklik payı olsa idi dünyada çok büyük yankı uyandırır, ürünlerimiz dünyanın hiçbir noktasında kullanılmazdı.”

2020’nin ilk çeyrek sonuçlarının açıklandığı toplantıda da aşağıdaki veriler paylaşıldı:

Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang: "Türkiye'yi hafife aldık"

Ayrıca bu verilere ek olarak uygulamaların yayınlanma hızı ve genişliği açısından, Huawei Türkiye olarak Avrupa’da birinci sırada, global’de de Rusya’dan sonra ikinci sırada yer aldığımızı eklediler. Belirtilene göre, Huawei AppGallery, özellikle yerli uygulamalar konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Bankacılık uygulamaları en çok sorgulanan uygulamalar arasında. Ancak devlet uygulamaları için de öncelikli olan tüm uygulamalar, şu anda yayına alınmış durumda.

Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang: "Türkiye'yi hafife aldık"

Bunlar içinde eDevlet uygulamasının 900bin, eğitim platformu EBA’nın da 1milyondan fazla indirildiğini belirten Huawei Türkiye Ülke Müdürü Seth Wang, bu alanda uygulamaların yakın sürede de artabilmesi için yakın çalışmalar içinde olduğunu belirtti.

Huawei Müzik servisine Türkçe içerikler de geliyor

Bir soru üzerine, Huawei Müzik Servisi için de yerli içeriklerin yakın zamanda geleceğini berlirten Huawei Mobile Türkiye Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü Kaan Arlı, görüşmelerin başladığını, telif hakları konusunu da kısa süre içinde çözüp, Türkçe içerikleri de kullanıcılar ile buluşturacaklarını belirtti.