Huawei’nin tepe noktası olarak da adlandırabileceğimiz modeli Huawei P40 Pro inceleme ürünü ile karşınızdayız. Bu içeriğimizde ve videoda telefonun genel özelliklerine ve performansına birlikte bakacağız.

Huawei P40 Pro İnceleme

Cihazın öncelikle tasarımına baktığımızda tabi ki oval bir yapıda olan ekranı dikkatimizi çekiyor. Daha önce sağ ve sol çerçevede gördüğümüz bu oval yapı, bu sefer bütün ekrana yansıtılmış durumda. OverFlow adı verilen bu sistem ile birlikte artık üst ve alt çerçeve kısmında da oval bir yapı kullanıldığını görüyoruz. İkili ön kamera olmasına karşın ekran kasa oranı ise %90.57 gibi bir oranda tutulmuş. Telefonun sağ tarafında açma kapama tuşları ile birlikte ses tuşlarını görüyoruz. Sim kart yuvası ise Tip C portu ve hoparlör mazgalları ile birlikte cihazın alt tarafında yer alıyor. Cihazın arka tarafını çevirdiğimizde ise dörtlü kamera çıkıntısı dikkat çekiyor. Tasarım olarak oldukça iyi duran telefonun bu anlamda sevmediğim tek yönü de burası oldu. Özellikle masaya koyduğunuzda çıkıntının telefonun dengesini bozduğunu görüyorsunuz.

6.58 inçlik bir ekrana sahip olan Huawei P40 Pro, Full HD+ ve OLED bir ekran kullanıyor. 441 PPI piksel yoğunluğu olan bu ekranda 90 hz yineleme hızı mevcut. Ekran ayarlarında yineleme hızını otomatiğe, yani 60 hz’e getirebiliyor ya da 90 hz’e sabitleyebiliyorsunuz. Tabi ki 90 Hz pil performansına biraz etki ediyor olsa da kullanımı çok daha keyifli bir hale getirmiş.

Huawei P40 Pro İnceleme

Kamera Performansı

Amiral gemisi modellerde her zaman olduğu gibi Leica lenslerini kullanan Huawei P40 Pro‘nun ana kamerası F1.9 diyafram aralığına ve 50 MP değerine sahip. Hızlı odak, yapay zeka, portre modu, HDR gibi artık alıştığımız özelliklere sahip olan bu kameranın özellikleri de arttırılmış. F1.8 40 MP ikinci kamera ise ekstra geniş açı ve makro özelliklerin sahip. F3.4 diyafram aralığı bulunan telefoto kamerası ise 12 MP değerinde olduğunu görüyoruz. Bu kamera optik sabitleme, zoom, otomatik odak gibi özelliklere destek oluyor.

Burada zoom özelliğini biraz daha açmamız gerek. 5X optik, 10x hibrit zoom yapan telefon 50X’e kadar maksimum yakınlaştırma yapabiliyor. Görüntü netleme yaptığı için, daha doğrusu çekilen fotoğraflarda piksel sayısını arttırdığı için elle çektiğinizde bile çok iyi sonuçlar alıyorsunuz. Eğer zoom özelliğini bir tripod yardımı ile kullanırsanız ortaya çok daha net ve güzel fotoğraflar çıkabiliyor.

Telefonun tahmin edilebileceği gibi fotoğraf kalitesi muazzam. Bu konuda her daim iyi bir iş çıkaran Huawei, P40 Pro modelinde de bekleneni vermiş. Makro modunun direk olarak sol tarafa kaydırıldığı fotoğraf modları ile uğraşmak gerçekten keyifli. Renk dolgunluğu, detay seviyesi, netlik ve odaklama ile fotoğraf çekerken keyif alıyorsunuz. Bu konuda amiral gemisi modellerinde liderliğe oynayan firma, P40 Pro ile işi bir adım daha ileri taşımış diyebilirim.

Huawei P40 Pro İnceleme

ISO değeri oldukça yüksek olduğu için gece çekimlerinde ya da düşük ışık performansında da beklenen sonuçları veriyor. Ayrıca uzun pozlama ve farklı modlar ile birlikte, bir telefondan elde edebileceğiniz en iyi sonuçları P40 Pro ile almanız mümkün. Kısacası fotoğraf alanında şu anda en iyi modellerden biri olduğunu ve bu konuda kullanıcının kafasında şüpheye yer bırakmadığını söyleyebiliriz.

Telefonun Selfie kamerasına geçtiğimizde ise 32 MP’lik bir lens dışında ToF sensörünü de görüyoruz. Bu sensör sayesinde alan derinliğini kamera yoluyla yapan P40 Pro, doğal olarak ortaya güzel fotoğrafların çıkmasını sağlıyor. Şimdi gelin video performansına her zaman olduğu gibi birlikte bakalım.

Huawei P40 Pro İnceleme

Telefonun ön kamerasından da 4K 60 FPS video çekebiliyorsunuz. Yine arka kamerada da aynı özellikler bulunuyor. Ağır çekim modunda ise 7680 FPS gibi oldukça yüksek bir değere ulaşmak mümkün. Bu sayede yaratıcılığınıza da bağlı olarak ortaya çok güzel videolar çıkarabiliyorsunuz. Normal çekim performansı ise önceki modellere ögre daha da iyileştirilmiş. Yine de Android modellerde karşımıza çıkan uzak noktalardaki odak kayma problemi ile bu modelde de karşılaşıyorsunuz. Video performansı iyi ama hala beklenen seviyede değil.

Huawei P40 Pro inceleme: Performans

Gelelim telefonun performans kısmına. İçerisinde firmanın en güçlü işlemcisi olan Kirin 990 5G’yi bulunduran Huawei P40 Pro’nun bu işlemcisi 7nm mimariye sahip. 8 çekirdekli olan bu işlemcinin ana çekirdekleri Cortex A76 olarak karşımıza çıkıyor. 2 tanesi 2.86 Ghz, diğer ikisi ise 2.36 Ghz frekansında çalışan bu çekirdekler dışında 4 adet Cortex A55 çekirdeğine yer verilmiş. Bu çekirdekler ise 1.95 frekans değerine sahip.

8 GB Ram ve 256 Gb depolama kapasitesi bulunan Huawei P40 Pro performans anlamında da beklenen seviyede diyebilirim. Zaten 90 Hz lik yineleme hızı ile birlikte günlük kullanımda oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Telefonun Benchmark tablosuna baktığımızda ise Antutu’dan 455175 puan aldığını görüyoruz. ARM mali G76 grafik birimi ile birlikte oyunlarda da akıcı bir deneyim elde ediyorsunuz. Yaptığımız testlerde oyun oynarken herhangi bir takılma ya da problem ile karşılaşmadık. Zaten üst düzeyde yer aldığı için tüm grafik ayarlamalarını da en yükseğe alabiliyorsunuz.

Batarya Performansı

İçerisinde 4200 MAh kapasiteli bir batarya bulunduran P40 Pro doğal olarak bir günü çok rahat bir şekilde çıkarıyor. Oyun oynadığınızda bile batarya performansının bir gün için yeterli olduğunu görüyorsunuz. Normal kullanımda ikinci günü de çok rahat çıkaracak olan telefonun bu konuda en sevdiğim tarafı ise çok hızlı bir şekilde şarj olması. Yarım saat içerisinde %70 oranında şarj olan telefon bu konuda iyi bir iş çıkarıyor. Find X2‘nin bir tık altında kalsa da kablosuz ve ters şarj özellikleri ile bu açığı fazlasıyla kapatmayı başarmış.

Arayüz ve Google Servisleri

P40 konusunda bir diğer merak edilen nokta ise Google servisleri. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda Huawei modellerinde Google servislerine veda etmiştik. Doğal oalrak P40 Pro’da da bu servislerden en azından ilk etapta yararlanamıyorsunuz. Bunun yerine Huawei Mobil servisleri ile birçok uygulamaya ulaşmak mümkün. Sosyal medya uygulamalarını ise MoreApp gibi uygulamalar yardımıyla yüklemek mümkün. Yine aynı şekilde Facebook, Instagram gibi uygulamaların resmi sitelerinden de APK dosyalarını indirebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro İnceleme: Sonuç

Sonuç olarak Huawei Share desteğine de sahip olan Huawei P40 Pro amiral gemisi modellerinde göz önünde bulundurulması gereken bir model olmuş. Özellikle fotoğraf yetenekleri ile birlikte bu konuda lider olduğunu göz önüne seriyor ve kullanıcının kafasında soru işareti bırakmayacak özellikler sunuyor.