Huawei P40 Lite İnceleme : Huawei firması bildiğiniz gibi amiral gemisi olarak tabir ettiğimiz üst düzey modellerin yanı sıra bu modellerin Lite sürümleriyle de karşımıza çıkmaya devam ediyor. Firma bu geleneği P40 ailesinde de bozmadı ve P40 Pro, P40 modellerinden sonra Huawei P40 Lite versiyonuyla da karşımıza çıktı. Biz de bu yazımızda Huawei P40 Lite‘ın genel özelliklerine ve tabi ki kamera performansına bakıyoruz.

Huawei P40 Lite İnceleme

6.4 inç ekran ve 183 gram ağırlığında olan P40 Lite tasarım olarak oldukça şık bir görünüme sahip. Hatta genel hatları ile abileri de diyebileceğimiz P40 ve P40 Pro tasarımına fazlasıyla benziyor. Bu da telefonun genel duruş ve tasarımını amiral gemisi havasına sokmaya yetmiş. Bu konuda, yani tasarımsal olarak en büyük fark ise çerçeve kalınlığında yatıyor. Her ne kadar %83.26 gibi bir ekran aksa oranı olsa da özellikle alt ve üst kısımdaki simetrik olmayan çerçeve kalınlığı, tasarım konusunda eleştireceğimiz nadir noktalardan birisi.

Huawei P40 Lite İnceleme

Ergonomik anlamda başarılı ve tok bir görünüme sahip olan telefonun parmak izi okuyucusu da açma kapama tuşu üzerine konumlandırılmış. Normalde bu segmentte ekranda parmak izi okuyucusu görmeye başladık. Fakat Huawei firması P40 modelinde bu sensörü açma kapama tuşu üzerine konumlandırmış. Oldukça stabil ve hızlı çalıştığını da eklemem gerekiyor. Tabi parmak izi okuyucusu dışında telefonunuzu yazılımsal yüz tanıma desteğiyle de açabiliyorsunuz. Bu sistem de gayet hızlı çalışıyor.

Açma kapama tuşu dışında klasik bir şekilde sağ tarafta ses tuşları yer alıyor. Telefonun alt kısmında ise Tip C portu ve hoparlör mazgalları ile birlikte 3.5 mm’lik kulaklık girişine de yer verilmiş. Yeri gelmişken malesef telefonda Stereo ses desteği bulunmadığını da ekleyelim. Bu segmentte bu durumu tabi ki normal karşılayabiliyoruz ama bu tarz ekstralar bu fiyat aralığındaki modellerin ön plana çıkmasını sağlayabiliyor. O yüzden tasarım olarak bu kadar şık duran modelde Stereo desteği de olsa fena olmazmış.

Kamera Performansı

Gelelim telefonun belki de en çok merak edilen kamera performansına. P40 Lite’ın arka kısmında 4 adet lens bulunuyor. 48 MP’lik olan ana lensimiz f1.8 diyafram aralığına sahip. Ana kamera dışında 8 MP’lik ultra geniş açı, 2 MP’lik makro ve yine 2 MP’lik Bokeh efekti gibi konularda destek olan 4. bir lens daha bulunuyor. Ön tarafa baktığımızda ise 2.0 diyafram aralığına sahip 16 MP’lik bir selfie kamerası görüyoruz. Tıpkı arka kamerada olduğu gibi ön kamerada da portre modu bulunmakta. ön kamera tıpkı diğer modellerde olduğu gibi ekranın sol kısmına konumlandırılmış.

Huawei P40 Lite İnceleme

Gelelim bu kamera performansının ve özelliklerinin yorumlamasına. Yapay zeka ve netlik modları ile birlikte özellikle arka kamerada çok güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Zira geniş açılı fotoğraflarda da bu sayede yan kısımlardaki kayıplar mimimuma indirilmiş. gece çekimlerinde de bulunduğu segmenti göz önüne aldığımızda güzel fotoğraflar ortaya koyan Huawei P40 Lite modelinde ara yüzden kaynaklanan artılar sebebiyle fotoğraf çekmek oldukça keyifli bir hale gelmiş. Zaten bu konuya her zaman ağırlık veren firma, bu modelde de bu durumu hissettiriyor. Telefonun kamera kısmında eleştireceğimiz en önemli nokta ise 4K kayda izin vermiyor oluşu. üstelik hem ön kamera hem de arka kamerada maksimum 1080P ve 30 FPS video kaydı alabiliyorsunuz. Android tarafındaki video kayıt problemleri maalesef bu modelde de baş göstermiş.

Teknik Özellikler

Gücünü Kirin 810‘dan alan P40 Lite, 6 GB Ram ve 128 GB depolama alanına sahip. Telefonun Antutu skoruna baktığımızda ise 303549 gibi bir skor aldığını görüyoruz. Bu skorla birlikte orta segment değil de telefonun performans olarak orta üst segment arasına konumlandırılabileceğini de söyleyebiliriz. SD kart desteği sayesinde depolama konusunda sıkıntı çıkarmayan bu model oyunlarda da normal bir performans sergiliyor. Tabi PUBG gibi oyunlarda grafikleri son ayarlara getiremiyorsunuz ama mevcut ayarlarda gayet iyi çalıştığını eklemem gerekiyor. Günlük kullanımda ise stabil çalışan telefonun bazı yoğun kullanımlarda simge gecikmeleri yaşanabiliyor.

Huawei P40 pro modelinin incelemesinde de bahsettiğimiz gibi P40 Lite modelinde de Google servisleri yok. Fakat MoreApp gibi uygulamalar dışında hem tarayıcı üzerinde yer alan uygulama mağazası ile hem de firmaların kendi APK sunumları ile birçok programa ulaşmak mümkün. Özellikle sosyal medya uygulamalarına hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu konuda tek sıkıntı Youtube ve benim gibi alıştıysanız gmail uygulamasında çıkıyor. Her iki uygulamaya da tarayıcı ile ulaşmanız gerekiyor. Yeri gelmişken Huawei App Galery mağazasının her geçen gün daha da zenginleşmesi sevindirici bir durum.

Huawei P40 Lite İnceleme

4200 mAh’lik Lityum polimer bir bataryaya sahip olan telefon 1 günü çok rahatbir şekilde çıkartıyor. Ayrıca tam 40 Watt’lik hızlı şarj desteğiyle de 30-35 dakikada %70 – 80 oranında şarj etmek mümkün.

Huawei P40 Lite İnceleme yazımızda ürünü satın almak isteyenlere yol göstermeye çalıştık. Sonuç olarak Huawei P40 Lite tasarım ve bazı özellikleriyle ön plana çıkan bir model olmuş. Özellikle tasarımına baktığınızda amiral gemisi modelleri aratmayacak şekilde durduğunu söyleyebiliriz. Yani amiral gemisi tasarımında bir model arıyor ama bütçeniz o kadar yüksek değilse, Huawei P40 Lite göz atmak isteyeceğiniz modellerden biri olabilir.