Huawei Matebook D 15 incelemesi ile karşınızdayız. Ürünü ilk olarak elinize aldığınızda premium bir tasarımla karşılaştığınızı söyleyebilirim. Hem işçilik hem de ve malzeme kalitesi iyi bir model var karşımızda. Matebook D 15 modeli, adından da anlaşılabileceği gibi 15.6 inçlik bir ekrana sahip. 16:9 olan bu ekran %87’lik bir ekran kasa oranı ile birlikte Full HD bir çözünürlük sunuyor. Cihazın ağırlığı ise sadece 1.53 kg. Yani tasarımını ve ağırlığını göz önüne aldığınızda taşınabilirlik anlamında çok ideal bir model olduğunu söyleyebiliriz. Zaten cihazın ana amacı da bu noktada kendini belli ediyor.

Huawei Matebook D 15 İncelemesi

358’e 230 mm genişliği bulunan bu modelin kalınlığı ise sadece 16.9 mm. Tasarım olarak geçtiğimiz aylarda karşımıza çıkan ve aynı segmentte yer alan Matebook modeller ile aynı boyut ve kalınlığa sahip olan bu model, ağırlık anlamında ise neredeyse 400 gram daha hafif.

3.5 mm’lik kulaklık girişi bulunan Matebook D modeli gücünü ise Tip C portu üzerinden alıyor ve hızlı şarj desteğine de sahip. 42 Watt’lık adaptörü sayesinde yarım saat içerisinde cihazı %50 oranında doldurmak mümkün. Tip C portu dışında cihaz üzerinde bir adet HDMI, 1 adet USB 3.0 ve 2 adet de USB 2.0 girişi bulunmakta.

Huawei Matebook D 15 İnceleme

Tasarımda tabi ki bahsetmemiz gereken birkaç nokta daha bulunuyor. Öncelikle klavye tarafında çiklet bir klavye tercih edilmiş. tabi cihazın boyutu ve kullanım hedefi göz önüne alındığında Numlock tuşlarını görmüyoruz. Klavyenin sağ üst kısmında ise açma kapama görevi de gören bir parmak izi sensörü bulunuyor. Bu sensöz sayesinde parmak izinizi tanımlıyor ve Windows Hello ile birlikte cihazınızı çok daha kolay bir şekilde açabiliyorsunuz. Ayrıca Matebook modellerinin en sevilen noktalarından biri olan gizli kameraya bu modele de yer verilmiş. Klavyenin üst kısmında kamera tuşu bulunuyor ve bu tuşa bastığınızda kamerayı açabiliyor ya da gizleyebiliyorsunuz.

Huawei Matebook D 15 İnceleme

İşlemci tarafında bu sefer AMD çözümü kullanılmış. 8 GB DDR4 belleğe sahip olan Matebook D 15 modelinde Ryzen 5 3500U işlemcisi bulunuyor. Radeon Vega 8 ekran kartı ile birlikte depolama tarafında ise 256 GB’lık bir SSD kullanılmış. Depolama alanı ikiye bölünmüş bir şekilde geliyor. Cihazla ilgili en büyük eleştirilerimden birisi depolama alanı ile ilgili olacak. Çünkü 256 GB artık çok yetersiz kalabiliyor. En azından yanında ek bir depolama birimi daha olsa çok daha iyi olabilirmiş.

Matebook D 15 modeli günlük kullanımda hem programlarda hem de medya dosyalarında ihtiyacınızı giderebilecek özelliklere sahip. Fakat başta da dediğim gibi cihazın asıl odaklandığı kısmı unutmamak lazım. Bbir oyuncu laptobu ya da çok büyük dosyaları işleyebileceğiniz bir model değil ve asıl odaklandığı nokta da burası değil. Yine de öğrenci ve iş hayatınızda arada birkaç saatlik oyuna yer vermek istiyorsanız League of Legends, Fortnite ya da PUBG Lite gibi oyunları bu cihaz üzerinde rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Huawei Matebook D 15 İnceleme

Huawei Matebook D 15 modelinde Huawei Share özelliği de bulunuyor. Yani bu desteğe sahip olan Huawei telefon modelleri ile tümleşik bir çalışma mantığına sahip. Tek yapmanız gereken ise telefon üzerinden NFC ayarını açmak. Daha sonrasında bir fotoğraf, video ya da toplu medya gönderimi için telefonu Huawei Share logosuna yaklaştırmanız gerekiyor. Özellikle birkaç fotoğraf ya da video gönderiyorsanız One Hop adı verilen bu işlemin çok hızlı bir şekilde yapıldığını görüyorsunuz. Huawei Share’in bir diğer sevdiğim özelliği ise yazı kısmında karşımıza çıkıyor.

Örneğin telefonunuzdan not aldınız ve bunu hızlı bir şekilde bilgisayarınıza aktarmak istiyorsunuz. ya da tam tersi bir durum söz konusu. Yapmanız gereken tek şey kopyaladığınız yazıyı diğer cihaz üzerinden yapıştırmak. Ayrıca Huawei Share özelliği sayesinde telefon arayüzünü direk olarak Matebook D üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz. Huawei Share gerçekten hızlı bir şekilde çalışıyor ve en az rakipleri kadar güçlü bir ekosistem sunuyor.

Huawei Matebook D 15 İnceleme

Sonuç olarak 4.600 TL fiyat etiketine sahip olan Matebook D 15 modeli sahip olduğu özellikler ve tasarımı ile ön plana çıkan bir ürün olmuş. Eğer iş odaklı bir cihaz düşünüyorsanız ya da öğrenciyseniz ve sadece yukarda saydığım oyunları oynuyorsanız göz atmanız gereken modellerden biri olmuş diyebilirim. Kısacası Matebook D 15 gizli kamera, parmak izi okuyucu ve Huawei Share özellikleri ile birlikte şık ve taşınabilir bir laptop arayanlara göz kırpıyor.