ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei geçen yıl Varlık Listesine koyduğunda, şirketin 2018’de 18 milyar dolar harcadığı ABD tedarik zincirine erişemeyeceği anlamına geliyordu. Huawei artık Google mobil hizmetlerini lisanslayamayacaktı. Google’ın Play Store, Arama, YouTube, Haritalar, Drive ve Gmail gibi Android uygulamalarının Huawei için artık kullanılamaz hale gelmişti. Şimdi ise Huawei ekosistemi, yüzde 32 artış gösteriyor.

Çin’de, çoğu Google uygulaması ülkede yasaklı olduğu için onlara çok fark eden bir şey olmadı ancak, diğer ülkelerdeki tüketiciler, uygun bir mobil ekosistem olmadan bu cihazlara büyük paralar ödemekten çekinir oldular.

Huawei ekosistemi, 700 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor

Dün Çinli üretici, 19. Çin İnternet Konferansı sırasında Huawei Mobil Servisler (HMS) ekosistemiyle ilgili en son verileri açıkladı. HMS ekosistemi, yıllık yüzde 32 artışla 700 milyon Huawei Cihaz kullanıcısına ulaştı. Bununla birlikte şirkete kayıtlı geliştiricilerin sayısı yıllık bazda yüzde 76 artarak 1.6 milyona ulaştı.

Huawei ekosistemi gelişiyor
HUAWEI Uygulama Mağazası’na yeni uygulamalar eklemeye devam ediyor. Telegram, Viber ve TikTok gibi sosyal medya uygulamaları da eklendi.

Huawei Tüketici İş Grubu Başkanı Zhang Ping’an, “Huawei’nin resmi uygulama dağıtım platformu AppGallery, 170’ten fazla ülke ve bölgeyi kapsıyor. Bu kapsamda yerel dijital inovasyonu dünyayla paylaşmayı umuyoruz. Küresel ortaklar tarafından geliştirilen her yenilikçi uygulamanın 700 milyon Huawei cihaz kullanıcısının tamamına ulaşmasını istiyoruz. ” dedi. Şirket ayrıca, Huawei Video, Huawei Music ve Huawei Reader gibi küresel Huawei Mobil Servis uygulamalarının “daha fazla ülke ve bölgedeki tüketicilere yüksek kaliteli hizmet ve içerik getirdiğini” belirtti.

ABD geliştiricileri olan Amazon, Snapchat, Speedtest.net ve AccuWeather gibi uygulamalar bile Petal Search kullanılarak yakın zamanda piyasaya sürülen bir Huawei telefona yüklenebilir olacak. Huawei, bu uygulamasını “kullanıcılara dokunma deneyimi ve daha az bellek alanı sağlayan yeni bir kurulum gerektirmeyen uygulama türü” olarak adlandırıyor.