Geçtiğimiz dönemlerde HP dizüstü bilgisayarların içerisinde virüs olduğunu öğrenmiştik. Şimdi ise tekrardan HP marka bilgisyarlarda güvenlik açığı ve bununla ilgili olarak da sıkıntı yaratabilecek konular ortaya çıkmış durumda. Daha öncelerde yaşanan olayda HP sorunları kabul edip, yayınladığı bir güncelleme ile sıkıntıyı sonlandırmıştı. Benzer bir olayın tekrar yaşanması, kullanıcıları HP markasından uzaklaştırabilir. Bu yeni gelişme ile birlikte HP markası altındaki ikinci olay oldu. Artık virüsler mi HP’yi seviyor, HP mi virüslere açık kapı bırakıyor, karar sizin.

HP’de yeni virüs tespit edildi

Dizüstü bilgisayarlarda yaşanan problem ‘SynPTP.sys’ yani Synaptics Touchpad Driver’dan kaynaklanıyor. Bu uygulama bilgisayarın üzerindeki Touchpad’i başlatmaya yarıyor ve içerisinde Keylogger tespit edildi. Bulunduğu bilgisayarın klave üzerindeki tuş hareketlerini takip eden uygulama, kullanıcıların tüm kullanıcı adı ve şifrelerini ele geçirip, kişisel bilgilerine ulaşılmasını sağlıyor. Bu durumu geçtiğimiz ay çevrimiçi araştırma ekibi olan Zwclose, HP’ye bildirmiş ve HP’de keyloggerın varlığını kabul edip yeni bir sürücü güncellemesi yayınlamış. Bu tehlikeli yazılımı bulunduran bilgisayarların listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME

Medyaya yansıyan haber sonrasında ise HP’den konu ile ilgili olarak bir açıklama geldi. İşte HP’nin açıklaması:

HP, Synaptics’in tüm orijinal ürün üretici ortaklarını etkileyen Synaptics dokunmatik sürücüleri ile ilgili bir soruna dair bilgilendirilmiştir. HP, diğer birçok marka gibi, bazı mobil bilgisayarlarında Synaptics’in dokunmatik yüzeylerini kullanmaktadır ve HP.com sitesindeki güvenlik bülteninde de görülebileceği gibi, Synaptics’ten kaynaklanan bu durumdan etkilenen HP sistemleri için sorunu düzeltmek üzere Synaptics ile birlikte çalışılmıştır. Düzeltme sürecindeki çalışmaları esnasında HP’nin, hiçbir müşteri verisine erişimi bulunmamaktadır.