Autocar’a göre hibrit Lotus bu yıl içinde görücüye çıkıyor. Ve muhtemelen bu yılın ilk yarısında tamamen yeni bir spor otomobili olacak. Yine Autocar’a göre, tamamen elektrikli Evija modelinden esinlenerek üretilecek hibrit bir V6 motora sahip olacak.

Söz konusu yeni otomobilin temelde orijinal Esprit ile benzer olacağı ve yepyeni bir platform kullanarak mevcut Lotus modelleri ve gelecekteki modeller arasındaki boşluğu dolduracağı iddia ediliyor. Yeni Lotus spor otomobil, Evora ile aynı alüminyum platformunu kullanacak. Ancak perçinlenmiş yeni platform, gelecek nesil Lotus modellerinde de kullanılacak. Araçtaki gücün, Lotus tarafından zaten kullanılmakta olan Toyota tarafından üretilen hibridize bir V6 motorundan geleceği iddia ediliyor.

Hibrit motorlu Lotus otomobil bu yıl içinde müşteriler ile buluşacak. Üstelik V6 motorlu

Hibrit sisteme Lotus tarafından geliştirildi ve muhtemelen Lotus’un Geely’ye ait kardeş markası Volvo tarafından satılan hibrit sistemlere benzer bir teknoloji kullanıyor. Hibrit V6, 500 beygir gücünden fazlasını sunabilir ve bu da yeni spor otomobili bu konuda lider olan Evora 410’dan çok daha hızlı ve daha güçlü hale getiriyor.

Aracın tasarımının Evija‘dan etkilendiği söylenirken, ikisi arasındaki benzerliğin ne kadar yakın olacağı görülmeye devam ediyor. Evija gibi, spor otomobil de iki koltuklu olacak ve Evora gibi arka koltuklara sahip olmayacak.

Hibrit motorlu V6 motorlu Lotus bu yıl çıkıyor

Lotus’un bu modeli, hem Çin hem de Kuzey Amerika’daki emisyon düzenlemelerine uymak için geliştirdiği bildiriliyor, bu da şirketin yıllık satışlarını yaklaşık 1.500’den 5.000’e yükseltmesine önemli bir rol oynayacağı anlamına geliyor.

Hibrit Motor Nedir?

Hibrit araçların temel prensibi, farklı motorların farklı hızlarda daha iyi çalışmasıdır; elektrik motoru tork veya dönme gücü üretiminde daha verimlidir ve yanmalı motor yüksek hızı korumak için daha iyidir. Hızlanırken birinden diğerine geçmek, örneğin daha yüksek yakıt verimliliğine dönüşen enerji verimliliği açısından bir kazanç sağlar. Birden fazla farklı motorun bir araya gelmesi ile oluşan bu tür kimi zaman elektrik/benzin ya da dizel/elektrik gibi varyasyonlardan oluşmaktadır. Daha çok denizaltı ya da lokomotif gibi araçlarda kullanılan bu sistem, belki de gezegenimizin ihtiyacı olan enerji dönümüşümünde büyük kolaylık sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde BMW’den gelen açıklamada hibrit otomobil satışı konusunda rekor kırdıklarını yazmıştık.