Google’ın yeni amiral gemisi telefonu Google Pixel 5 ve Pixel XL ortaya çıktı. Görünene göre telefon uzun bir süre sonra 3.mm’lik jack çıkışını destekleyen amiral gemisi standartlarında ilk telefon olacak.

Yeni Pixel serisi bizler için sürpriz olmadı. Çünkü Google her sene yaz aylarında yeni Pixel modelini ve yeni Android 11 lansmanını da gerçekleştiriyordu. Telefon Google tarafından bir şekilde sızdırıldığına göre, lansman tarihi de çok uzak bir tarihte değil gibi duruyor. Her şeye rağmen Google’ın düzenleyeceği lansmana kadar Pixel 5 ve Pixel 5 XL hakkında çok fazla özellik duyacağız.

Google Pixel 5 XL

Google Pixel 5 serisi teknik özellikleri

Şu ana kadar elimize ulaşan bilgiler yeni Pixel’in çağın çok ilerisinde bir tasarım ile gelmeyeceğini yani çokça gördüğümüz Nokta Ekran olarak adlandırılan ekran tasarımı ile geldiğini görüyoruz. Bunun dışında Pixel 5 ve Pixel 5 XL ile ilgili farklara göz atacak olursak : tahmin edebileceğiniz üzere Pixel 5 XL, Pixel 5 ‘den ekran olarak daha büyük olacaktır. Ayrıca bu iki model arasında İşlemci, Yonga Seti, Pil, Bellek, Depolama birimi gibi farklılıklar da gözlemleyebiliriz. Her iki cihazda gördüğümüz ortak özellik ise, ikisinin de 3.5mm jack ses çıkışı bulundurması oluyor. Yıllardır Samsung dışında hiçbir amiral gemisi seviyesi telefonda bu ses çıkışı ile karşılaşmamıştık. Samsung dahil son bir sene içerisinde satışa sunduğu amiral gemisi telefonlarından 3.5mm jack ses çıkışını kaldırmış durumda.

Qualcomm Snapdragon 700 serisini bir çok amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz gibi Google Pixel serisinde de görüyoruz. Daha önce Google, Qualcomm’un Snapdragon 800 serisine telefonlarında yer veriyordu. Bu sefer ise Pixel 5’te bir ilk ile karşılaşacağız. Google, Pixel 5 için Qualcomm Snapdragon 765 yonga setini kullanacak. Pixel 5 XL’da ise şu ana kadar benchmark testlerine göre en iyi mobil işlemci kabul edilen Qualcomm Snapdragon 865’e yer verilmiş durumda.

Her iki telefonun arkasında da çift kamera ve çift tonlu LED Flash görüyoruz. Ayrıca kameraların hemen altında parmak izi sensörüne de yer verilmiş durumda. Boyut farkına gelecek olursak :

  • Pixel 5 : 144.6 x 70.4 x 8mm
  • Pixel 5 XL : 153.8 x 74 mm x 8.5 mm

Google’ın yakın bir zaman içerisinde Google Pixel 5 ve Pixel 5 XL akıllı telefonlarının lansmanını gerçekleştirmesini bekliyoruz. Lansmandan hemen sonra Sonbahar ayları içerisinde telefonlar Global pazarda satışa sunulacaktır. Diğer Pixel serisi gibi Pixel 5’in de ülkemizde satışa sunulacağını pek mümkün görmüyoruz.

Haberin kaynağı : Buraya Tıklayın