Google Fotoğraflar, WhatsApp, Facebook, Instagram ve diğer mesajlaşma uygulamaları, görüntüleri eskisi gibi varsayılan olarak yedeklemeyecek.

COVID-19 salgını sırasında insanlar daha fazla fotoğraf ve video paylaşıyor. Burada kaynak tasarrufu yapmak için, Google böyle bir sistem getirdi. Değişiklik geçici gibi görünüyor. Bu yedeklemeleri istediğiniz zaman yeniden etkinleştirmek için değişikliği manuel olarak kolayca geri alabilirsiniz.

Google Fotoğraflar, WhatsApp ve Instagram resimlerini yedeklemeyecek

Değişiklik, Google Fotoğraflar Yardım Topluluğu‘nda yapılan bir duyuruyla belirtildi ve bugün başlayan değişikliğin bir parçası olarak Google Fotoğraflar uygulaması üzerinden de ayrı bir bildirim yapılacaktır.

Google Fotoğraflar, WhatsApp ve Instagram resimlerini yedeklemeyecek

Google Fotoğraflar’ın WhatsApp, Mesajlar ve diğer benzer uygulamalar tarafından oluşturulan cihaz klasörlerindeki içeriği yedeklemeyi devre dışı bırakmak için varsayılan ayarını değiştirdi. Birçok kişi Google’ın bunu yaptığının farkında olmayabilir ve görüntüler siz onları silene kadar mesajlaşma uygulamanız tarafından tutulur. YouTube ve Netflix dahil olmak üzere diğer hizmetler, Pandemi’nin birkaç ay önce neden olduğu bant genişliğini azaltmak için harekete geçmişti.

Etkilenen uygulamaların tam bir listesi yok, ancak XDA’dan Mishaal Rahman aşağıdaki uygulamalardan gelen klasörlerin de dahil olduğunu söylüyor:

  • Facebook
  • Helo
  • Instagram
  • LINE
  • Messages
  • Messenger
  • Snapchat
  • Twitter
  • Viber
  • Whatsapp

Önceki yedeklemeleriniz değişiklikten etkilenmeyecek ve öğeleri tek tek yedeklemek veya manuel olarak yedeklemek isterseniz ayarı yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Google bunu uygulamakla diğer şirketlere göre biraz geç kaldı. YouTube, aylar önce internet tıkanıklığını hafifletmek için kendi sınırlarını belirlemişti ve Netflix de kendi geçici değişikliklerini uygulamıştı.

Google Fotoğraflar nedir?

Tüm anılarınız için ücretsiz depolama alanı ve otomatik düzenlemeler yapacağınız uygulama. 16 MP ve 1080p HD’ye kadar fotoğraf ve videoları sınırsız ve ücretsiz yedekleyin. Bu fotoğraflara ve videolara istediğiniz telefondan, tabletten veya photos.google.com adresine giderek bilgisayardan erişebilirsiniz. Fotoğraflarınız güvendedir ve her zaman elinizin altındadır.

Fotoğraflarınız düzenli tutulur ve içeriğindeki yerlere ve nesnelere göre fotoğraflarınızda arama yapabilirsiniz. Etiketleme gerekmez. Yavru köpeğinizin tüm fotoğraflarını bulmak için “köpek” araması yapmanız yeterlidir.

Paylaşılan albümleri kullanarak arkadaşlarınız ve ailenizle fotoğrafları bir araya toplayın. Böylece her biriniz hangi cihazı kullanırsanız kullanın hiçbir anı kaçırmazsınız.

Kaynaklar: 1 2