Android ve Unity için piyasaya sürülen Google ARCore ‘un 1.18 sürümü ile derinlik hesaplaması gelişti. Bu, giderek daha gerçekçi bir artırılmış gerçeklik ve yeni etkileşim olanakları anlamına geliyor.

Google, artırılmış gerçekliğe derinlik katan yeni API’sini geliştiriciler için yayınladı. ARCore Derinlik API’si, cihazlarda ekstra sensörlere ihtiyaç duymadan daha gerçekçi AR deneyimleri sunmak için geliştirildi.

Tek bir kamerayla daha fazla gerçekçilik, gelişmiş fizik ve daha iyi derinlik hesaplaması. Bunlar, Google’ın Android ve Unity için 1.18 sürümüne ulaşan artırılmış gerçeklik deneyimi yaratmaya adanmış platformu ARCore’un geliştirmeleridir.

Google ARCore güncellendi: AR deneyimi inanılmaz

En önemli gelişme Depht fonksiyonu, yani Google algoritmasının tek bir RGB kamera ile bir derinlik haritası üretme yeteneği ile ilgiliARCore’un önceki sürümlerinde beta sürümündeki özellik, en son sürümle tam versiyona yükseltiliyor.

Google ARCore güncellendi: AR deneyimi inanılmaz

Yeni işlevle ilgili olarak , gerçek dünyada aynı algıyı geliştirmek için , tıkanmanın iyileştirilmesi, yani gerçek nesnelerin arkasında veya önünde sanal nesnelerin varlığını tam olarak hesaplama yeteneği vardır.

Google’ın geliştiricileri, düşmanların gerçek dünya nesnelerini gizleme ve çaprazlama yeteneğine sahip olduğu bir korku oyunu olan Five Nights at Freddy’s AR: Special Delivery uygulamasıyla bu alandaki gelişmeler hakkında bir deneme yaptı.

Başlangıçta söylendiği gibi, ARCore, derinlik sensörü olmasa bile, tek bir kameradan çalışmak üzere geliştirilmiştir. Ancak Google, özel bir ToF sensörü kullanımının yalnızca performansı nasıl artırabileceğinin altını çiziyor.

Google ARCore ‘un Depht fonksiyonu ve ToF sensörü arasındaki en ilginç eklemelerden biri, Samsung’un ARCore’un yeni sürümünün tüm iyileştirmelerini dahil etmek için önümüzdeki aylarda Güney Koreli geliştirici tarafından güncellenecek olan Hızlı Ölçüm uygulamasıdır.

Bu API için akıllı telefonlarda ToF sensörü olmasına gerek yok. Samsung’un Quick Measure uygulaması da Galaxy Note 10+ ve Galaxy S20 Ultra’da ARCore Derinlik API’sını kullanmaya başlayacak. Derinlik API’si ARCore 1.18’de mevcut ve milyonlarca Android cihazla uyumlu.