FIA, iki hafta kadar önce FIA’nın kurallarında yapılacak değişikliği 2022 sezonuna ötelediğinde, aslında 2021 için planlanan yeni Formula 1 düzenlemelerinde bir gecikmeyi de onaylamış oldu. Formula 1 Takımları, Grand Prix’in 2020 yılında koronavirüs kaynaklı kitlesel iptalinden kaynaklanan gelir kaybı ile uğraşırken, bu yıl yeni bir şasi geliştirme maliyeti özellikle küçük takımlar tarafından aşılmaz hale gelmişti. Bu sebeple bu erteleme kararı da gerekliydi. 2020 takvim yılının sonuna kadar yeni kuralların açıklanmasının ardın, ekipler bu düzenlemelerin 2023’e kadar uzatılması talep ettiler.

Formula 1 Takımları 2023’e kadar yeni şasilerinin hazır olamayacağını düşünüyorlar

Mevcut düzenlemeler, 1.6 litrelik V6 turbo hibrid düzenlemeleri 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, seride üst üste altı şampiyonluk kazanan Mercedes, Red Bull ve Ferrari takımlarına karşı net bir avantaj sağladı. Geriye kalan yedi takım da diğer sonraki sıralamalar için savaşıyor. Bu yeni düzenlemeler, arabaları daha estetik, daha hoş hale ve aynı zamanda da yarışları daha yakın hale getirmek için yapıldı. Bu sayede de maliyetleri önemli ölçüde azaltıp, Formula 1 Takımlarının mühendislik üzerine harcaması yerine sürücü yeteneğine daha fazla odaklanması hedeflendi.

Red Bull takım başkanı Christian Horner bir röportajda BBC Sport’a, bir yıl daha ertelemenin ekiplerin lehine “makul bir anlaşma” olduğunu söylemişti.

Formula 1 Takımları 2023'e kadar hazır olamayacak

“İhtiyacımız olan en önemli şey istikrar. Bildiğimiz, değişikliği her yaptığınızda maliyeti ve istikrarı da tanıtmanızdır. Araçları olabildiğince bekletmek, sürücülerin maliyetini düşürmek en sorumlu yöntemdir.”

Christian Horner

Yeni teknik düzenlemeler ertelenirken F1, takımlar arasındaki boşluğu azaltmak amacıyla 2021 sezonu için takım başına 175 milyon dolarlık mali sınır koymayı planlıyor. Gelecek yıl bu sistem hazır olduğunda, ekiplerin çoğu 2022 için yeni bir şasi geliştirmeyi ve aynı zamanda rekabetçi bir 2021 sezonunu yönetmeyi göze alamayacaklarını söylüyor. Yeni şasinin geliştirilmesini 2021 ve 2022’ye yaymak, onlara 2023’de daha başarılı işler çıkartabilmek için ihtiyaç duydukları finansmanı ve zamanı verecektir.

FIA‘dan henüz başka bir erteleme olacağına dair herhangi bir açıklama olmadı, ancak tüm takımlar bunu kabul ederse, muhtemelen bu noktada zorunlu olarak onlar da kabul edebilecektir bu durumu.