Fitbit Versa 2 İnceleme: Akıllı saatler artık günlük yaşantımızın önemli bir parçası ve aksesurı haline gelmiş durumda. Telefonumuz ile tümleşik çalışması ve kullanımı kolaylaştırması nedeniyle akıllı saat kullanımının her geçen gün arttığını görebiliyoruz. İşte akıllı bileklikler dışında Versa modeli ile bu pazara giriş yapan Fitbit, ülkemizde de yeni satışa sunduğu Fitbit Versa 2 modeli ile karşımıza çıktı. Peki bu model hangi özelliklere sahip. Daha da önemlisi aradan sıyrılmayı başarıyor mu?

Fitbit Versa 2 İnceleme

Öncelikle versa 2’nin tasarımına baktığımızda bir önceki modelin izinden gittiğini görüyoruz. Amoled ekranı ile dikkat çeken Versa 2, tasarım anlamında belki de Apple Watch’a en yakın olan modellerden birisi. Tıpkı onun gibi köşeli ve oval hatlara sahip olan modelin bu konuda en büyük dezavantajı ise çerçeve kısmında karşımıza çıkıyor. Hafif olmasından dolayı ergonomik bir yapıya sahip olan Versa 2, değiştirilebilir silikon kayışıyla da günlük kullanımda farklı kıyafetleriniz ile uyum sağlayabilir. Yine de bu kayışları çıkardığınızda geri takarken oldukça zorlanacağınızı da belirtmem gerek. Kutu içeriğinden çıkan uzun kayışı takmak isterken oldukça uzun bir süre saat kayışı ile cebelleştiğimi söyleyebilirim. Silikon kayış yuvaya otururken çekmeniz gereken mandal sistemi bu konuda sizi biraz zorlayabilir.

Fitbit Versa 2 İnceleme

Fitbit Versa 2, Amazon Alexa, uber, Starbucks ve Spotify gibi yazılımların desteğine de sahip. Bildirim konusunda oldukça iyi bir iş çıkartan Versa 2, hem analog hem de dijital görünüme sahip kadranlar ile birlikte geliyor. Bu kadranları dilediğiniz şekilde değiştirip kullanabiliyorsunuz. uygulama mağazasında birbirinden farklı arayüzlere yer verilmiş. Ayrıca arayüzünün kullanım açısından basit ve bir o kadar da kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Yine de bu basitlik biraz zamanınızı alabiliyor. Kadran değişiminde bile saate bu değişikliği yaptırmanın biraz uzun sürdüğünü söylemem gerek. 

50 metreye kadar su geçirmeyen saattin ayrıca her zaman açık (Always on) özelliği Gorilla Glass 3 korumasına sahip olduğunu da belirtelim. Tabi bunun gibi yazılımların yanı sıra saatin en çok üzerinde durduğu kısım ise tabi ki spor ve egzersiz özellikleri. Klasik olarak adım sayma, koşu gibi aktivitelerin takibini yapabilen Versa 2, uyku durumunuzu da takip eden özellikleri barındırıyor. Özellikle uyku takibi ve 50 metreye kadar suya dayanıyor olması saatin öne çıkan özellikleri arasında diyebiliriz.

Fitbit Versa 2’nin en önemli özelliklerinden birisi batarya süresinde saklı. Hem bildirim hem de uygulama açısından en azından günlük kullanımda iyi bir iş çıkartan Versa 2, Always On kullanmazsanız 5-6 günlük bir kullanım süresine sahip. Yani Spotify, egzersiz özellikleri ve sürekli açık ekran kullanmama rağmen şarj süresinin 3 günü geçtiğini söylemem gerek. Piyasada tabi ki 2-3 hafta giden akıllı saatler mevcut ama özellik anlamında bu saatlerin hem diğer modellere göre hem de Versa 2’ye göre çok geride kaldığını da kabul etmek gerek. 

Sonuç olarak Fitbit Versa 2, Apple Watch ya da Samsung Galaxy Watch gibi modelleri saymaz isek sahip olduğu özellikler ile birçok rakibini geride bırakmayı başarıyor. Bildirimler ve önemli uygulamalar saat üzerinde stabil bir şekilde çalışıyor ve günlük kullanımınızda size destek olmayı başarıyor. Bu konuda en büyük handikap ise fiyatında karşımıza çıkıyor ve kullanıcıyı biraz ikileme sokuyor da diyebiliriz. Diğer taraftan uygulama desteği, bildirim özellikleri dışında az önce de söylediğim gibi tasarım, suya dayanıklılığı ve uyku takibiyle de ön plana çıkan bir model olmayı başarmış.