TechnoLabs.Net https://www.technolabs.net Teknoloji haberleri | Cep Telefonu İnceleme | Bilim Haberleri | TechnoLabs Mon, 06 Apr 2020 08:00:20 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4 https://www.technolabs.net/wp-content/uploads/2020/03/cropped-tl-favicon-32x32.png TechnoLabs.Net https://www.technolabs.net 32 32 5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engelinde https://www.technolabs.net/5g-koronavirus-komplo-videolari-youtube-engelinde/ https://www.technolabs.net/5g-koronavirus-komplo-videolari-youtube-engelinde/#respond Mon, 06 Apr 2020 07:58:13 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78622 5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engeline takıldı. Artık bu konuda içerik üretenlerin videolarına para kazandırmayağı gibi, engelleyecek de.

The post 5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engelinde appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Son günlerde artan 5G-koronavirus komplo videoları üzerine YouTube harekete geçmeye karar verdi. Geçtiğimiz günlerde, 5G baz istasyonlarının koronavirüs gelişiminde rol aldığına dair yayınlanan raporun ardından, insanlar tarafından birçok komplo teorisi de ortaya atılmıştı. Bunların sonucu olarak İngiltere’de bazı 5G baz istasyonları yakılmış, sosyal medyada da olumsuz tepkiler ortaya çıkmıştı.

5G-koronavirus komplo videoları gerçeği yansıtmıyor

YouTube üzerinde de bu komplo teorisini destekleyecek bazı videolar yayınlandı. YouTube, bu konu hakkında yeni bir karar aldı. Video platformu, 5G’yi koronavirüse bağlayan videoların görünürlüğünü azaltacak ve reklam gelirlerini azaltmanın yanı sıra eğer komplo teorisini destekler nitelikte bulursa bunları yayından kaldıracak.

Son zamanlarda, 5G’yi koronavirüsün yayılmasıyla bağlayan komplo teorileri nedeniyle birden fazla 5G kulesinin ateşe verildiği bildirildi. Yanlış bilginin yayılmasını engellemek için YouTube bu videoları kaldırmaya ya da erişmini azaltmaya karar verdi.

YouTube, bu tür yanıltıcı videoların kullanıcılara önerisini azaltacak ve içerik yönergelerini ihlal ettiklerinde aktif olarak kaldıracaktır. YouTube’un bu hareketi, videoları engelleyerek reklam geliri kaybı ve arama sonuçlarından kaldırması anlamına geliyor.

Bir YouTube sözcüsü, “Ayrıca, tıbbi tedavi aramak yerine koronavirüsü önlemek için tıbbi olarak asılsız yöntemleri tanıtan videoları yasaklayan açık politikalarımız var. Videolar işaretlendiğinde bu politikaları ihlal eden videoları hızla kaldırıyoruz” dedi.

5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engelinde

Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde, 5G Baz İstasyonlarının koronavirüs yayılımı için gerekli olacak bir frekans yaydığını açıklayan bir rapor ortaya çıkmıştı. Bu rapora göre, Çin’in Wuhan kentinin 5G teknolojileri konusunda çalıştığı, aynı zamanda bu virüsün de Wuhan kaynaklı olmasına değinilmişti. Bunun sonucu olarak YouTube da dahil olmak üzere birçok platformda konu tartışılmaya başlamıştı. Ancak kimi çevreler üzerinde olumsuz tepki yaratan bu görüşler, İngiltere’de kimi 5G baz istasyonlarının yakılması ile iyice çığrından çıkmaya başladı. Uzmanlar, bu konuda bir delil olmadığına işaret ederken tartışma devam ediyor.

The post 5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engelinde appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/5g-koronavirus-komplo-videolari-youtube-engelinde/feed/ 0
E3 2021 planlaması şimdiden başladı https://www.technolabs.net/e3-2021-planlamasi-simdiden-basladi/ https://www.technolabs.net/e3-2021-planlamasi-simdiden-basladi/#respond Sun, 05 Apr 2020 21:17:38 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78618 Organizator ESA, 2021 yılından gerçekeleşecek olan E3 2021 etkinliği için çalışmalara şimdiden başladı. Artık etkinliğin ne zaman olacağını biliyoruz.

The post E3 2021 planlaması şimdiden başladı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
E3 2020’nin iptalinin ardından etkinliğin çevrimiçi ypaılması söz konusu olmuştu. Ancak kısa bir süre önce onun da iptal edildiği haberi geldi. Tabii ki, organizatör firma ESA’nın E3 2021 için çalışmasına engel değil. Elbette geliştiricilerin ve yayıncıların geleceğini varsayarak, planlar biraz erken başladı.

ESA, bir sonraki etkinlik için çalışmalara şimdiden başladı

E3 Fuarı çok ciddi bir tehlike altında. Bu seneki koronavirüs pandemisi yüzünden ertelenen fuarın yerine birçok firma kendi çevrimiçi etkinliğini yapacağını duyurmuştu. Bunun sonucu olarak firmalar bundan sonra tamamen dijital etkinliğe dönebilirler. Yayıncılar ve geliştiriciler, temelde E3’ün yerini alan yeni Summer of Games etkinliği için IGN ile birlikte çalışıyorlar. Eğer etkinlik bu sene başarılı olursa, ve sonraki senelere referans olabilecek derecede etkili geçerse E3’ü bu sefer tamamen öldürebilir.

E3 2021 planlaması şimdiden başladı

E3 2021 ne zaman gerçekleşecek?

ESA, E3’ün kaderine razı gibi görünmüyor tabii ki. Organizasyon, GamesIndustry.biz’e önümüzdeki yıl E3 için planlarını ortaklarına açıkladı. 15-17 Haziran 2021 tarihlerin işaret eden organizasyon firmasi, sonraki sene için yeniden hayal edilen yeni bir gösteri vaat ediyor.

Firma henüz E3 2021 için planları hakkında tam olarak bilgi vermiyor, aynı zamanda dijital planlarının kaldırıldığını da kamuya açıklamamıştır. Ancak fısıltı gazeteleri ve çeşitli yabancı yayın kuruluşlarına verilen bilgiler hep bizi bu yöne doğru itiyor.

ESA fuarın iptal duyurusunda, “Üyelerimizle Haziran 2020’de sektör duyurularını ve haberlerini sergilemek için çevrimiçi bir deneyimi koordine etme seçeneklerini de araştırıyoruz. Güncellemeler E3Expo.com’da paylaşılacak.” demişti.

Kaynakları oyun gazetecisi Mike Futter’e, firmanın bu planlarından vaz geçtiğini söylemiş. Görünüşe göre IGN’in çevrimiçi ilerleteceği bu yılki etkinlik E3’ün dijital etkinliğinin yerini alacak. Elbette, çevrimiçi etkinlik hiçbir zaman insanların birbirini görüp konuşması kadar güzel sonuçlar doğurmaz. Ancak içinde bulunduğumuz karantine durumu, herkesi ister istemez böyle bir yönteme de sevk etmiş durumda.

The post E3 2021 planlaması şimdiden başladı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/e3-2021-planlamasi-simdiden-basladi/feed/ 0
5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı https://www.technolabs.net/5g-baz-istasyonlari-koronavirus-siniri-ile-yakildi/ https://www.technolabs.net/5g-baz-istasyonlari-koronavirus-siniri-ile-yakildi/#respond Sun, 05 Apr 2020 17:24:44 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78611 5G baz istasyonları da koronavirüsden nasibini aldı. Salgına sebep olduğunu düşünenler tarafından yakılan baz istasyonları, İngiltere'yi etkiliyor.

The post 5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
İngiltere’de yayınlanan bir makalede, 5G baz istasyonları tarafından yayılan ses frekanslarının koronavirüs’ün yayılmasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu söylenmişti. Bundan kısa bir süre sonra da Birmingham, Liverpool gibi büyük şehirlerin de içinde bulunduğu bazı yerlerde 5G baz istasyonunun bulunduğu direkler yakılarak istasyonlar tahrip edildi.

5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı

Mobil teknoloji ile Covid-19 arasında bir bağlantı olduğunu iddia eden Aigburth’daki yangından olduğu iddia edilen bir video YouTube ve Facebook’ta paylaşıldı. Ancak İngiliz Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı Twitter’da bir bağlantının “kesinlikle güvenilir bir kanıt olmadığını”, ticaret organı Mobile UK ise bu söylentilerin ve komplo teorilerinin “ilgili” olduğunu söyledi.

5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı

Merseyside Polisi, Aigburth’taki telekomünikasyon kutusunu Cuma günü yakanların yakalanması için soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Youtube’da yayınlanan video için de BBC’nin dezenformasyon ekibi bir inceleme yapmış ve videonun orijinal olduğunu doğruluyorlar, ancak kutunun 5G teknolojisi ile ilgisi olup olmadığı henüz belirsiz.

Merseyside İtfaiye ve Kurtarma Servisi, Cuma gecesi Liverpool’un kuzeyindeki Melling köyündeki 5G direğinde çıkan yangını da söndürdüğü ve konunu araştırıldığını belirtti. Bunun gibi başka vakaların da olduğu İngiltere’de şu an için saldırının 5G istasyonlarına mı yapıldığı yoksa rastlantı mı olduğu henüz belirlenebilmiş değil.

Mobile UK çalışanları da, 5G ile ilgili iddialar bahanesiyle insanların zarar gören altyapıya yönelik taciz ve tehditlerine maruz kaldıklarını da söylüyor be ekliyor: “Bu kabul edilemez ve acil servislere, korunmasız tüketicilere, hastanelere, toplu evde çalışanların bağlantılarını ve operasyonel kapasitesini koruma yeteneğimizi etkiler.”.

The post 5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/5g-baz-istasyonlari-koronavirus-siniri-ile-yakildi/feed/ 0
İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/ https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/#respond Sat, 04 Apr 2020 18:31:25 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78594 nPerf ile iş ortaklığımız sayesinde evinizde, telefonunuz rahatça ve ücretsiz kullanabileceğiniz internet hız testi sayfamızı sizler ile paylaşıyoruz.

The post İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
İnternet hız testi, sürekli kullanmasak da el altında olmasında fayfa bulunan bir uygulama. Kimi zaman hizmet aldığımız operatör tarafından bize yeterli hız verilmediğini düşünüyoruz. Bunun için Speedtest gibi farklı siteler aracılığı ile hızımızı ölçmeye çalışıyoruz.

TechnoLabs.Net olarak bu hizmeti bizler de size sunmak için kollarımızı sıvadık ve nPerf ile iş ortaklığı kurduk. nPerf‘i, daha önce Türkiye’deki İnternet Hızları üzerine hazırladığımız haberlerimizden hatırlayanlarınız olacaktır.

Hız testini yapmak oldukça basit. Aşağıda bulunan daire içindeki “Testi Başlat” linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün

Aşağıdaki rapora göre mobil ağlarda, Turkcell açıkça fark rakiplerine fark yaratmış durumda. 35 Mb / s indirme ve 13 Mb / s’lik bir yükleme hızı ile ile Turkcell, rakiplerinin çok önünde bulunuyor.

Testler 2G/3G/4G hızları kullanılarak yapılmış. Kullanıcılar, NPerf uygulaması kullanarak, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında 43.123 test gerçekleştirmişler.

Testlerin başarı oranı, yapılan başarılı test sayısına göre sıralanmış. Tarayıcı testinde ise internet kullanıcılarının en sık ziyaret ettiği 5 web sitesinin yükleme sürelerinin ortalama performansı alınmış (YouTube hariç).

nPerf Mobil İnternet Raporu. İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün
nPerf tarafından bir yıl boyunca yapılan testler sonucuna göre, en iyi mobil internet Turkcell tarafından veriliyor. Vodafone bu konuda en yetersizi.

4G testlerini de yapan nPerf her operatör için 4G performans sonuçlarını belirledi. Sonucun uygunluğu için, terminaller üzerinde yapılan tüm testler 4G’den faydalanmayı zorunlu kılmayanlar testler yapıldı

nPerf‘in notu: Operatörlerin planlarını ayırt edemiyoruz. Sonuç olarak, 4G planından yararlanmayan, ancak 4G mobil planına sahip olan kullanıcılar sonuçlardan hariç tutulmadı.

LTE testinde istatistikler, 4G terminallerinde yapılan 45.355 testlere dayanmaktadır.

LTE hızları

Bu grafiğe göre Vodafone 4G/LTE testinde Turkcell’in çok az farkla önünde yer alıyor.

NPoints olarak ifade edilen nPerf skoru, bir bağlantının kalitesinin genel bir görüntüsünü verir. Ölçülen bit hızlarını (indirmelerde 2/3 + yüklemelerde 1/3), gecikmeyi dikkate alır ve QoE testlerinden eşit şekilde etkilenir (navigasyon / akış). Oranlar ve gecikme noktalarının değeri, kullanıcının sahip olduğu algıyı daha iyi temsil etmek için logaritmik bir ölçekte hesaplanır.

Bu nedenle, bu puan kullanıcı tarafından hissedilen bağlantının toplam kalitesini yansıtır.

The post İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/feed/ 0
Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/ https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/#respond Sat, 04 Apr 2020 08:53:58 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78589 Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor

The post Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Türkiye Vodafone Vakfı, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında günlerini evde geçiren herkese sokak hayvanlarına yardımcı olma çağrısı yaptı. 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü vesilesiyle bir video yayınlayan Vakıf, tüm hayvanseverleri “Yarını Kodlayanlar” projesi katılımcılarının geliştirdiği ve kodla çalışan mama makinelerini kullanarak sokak hayvanlarını uzaktan beslemeye davet ediyor. Bunun için #BuMamaBenden etiketiyle tweet atılması yeterli oluyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın 2 yıl önce hayata geçirdiği projeyle bugüne kadar yüz binlerce sokak hayvanının beslenmesi sağlandı.

Toplum olarak zor günlerden geçildiğine dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Toplum olarak birlikte hareket etmemiz, her zamankinden daha fazla dayanışma içinde olmamız, empati kurmamız, birbirimize yardım etmemiz ve destek vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Salgından korunmak ve yayılımını önlemek açısından evde kalmak büyük önem taşıyor. Herkesin evlerine çekildiği bugünlerde sokak hayvanlarını da unutmuyoruz. Tüm hayvanseverleri ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz ve kodla çalışan mama makinelerimizi kullanarak sokak hayvanlarına evlerinden destek olmaya davet ediyoruz. Bunun için #BuMamaBenden etiketiyle tweet atmak yeterli. Koronavirüs salgınını hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz.”

Toplam 13 makine var

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliği ile yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesine Kayseri’den katılan Serhat Seval ve Sudenaz Kınık isimli öğrenciler, gönüllü eğitmenleri Melih Tan mentorlüğünde aldıkları kodlama eğitimiyle sokak hayvanları için kodla çalışan bir mama makinesi fikri geliştirdi. Türkiye Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen bu fikirle, bugün herkes sokaktaki hayvanlara yardım edebiliyor. Bugün 7 adedi İstanbul’da olmak üzere İzmir, Ankara, Adana, Erzurum ve Rize’de toplam 13 mama makinesi bulunuyor.

Tweet’ler sıraya alınıyor

Kodla çalışan mama makinesi ile sokak hayvanlarına mama verebilmek için Twitter’dan #BuMamaBenden etiketiyle tweet atılması yeterli oluyor. Makine, mama kabı boşsa mama verecek şekilde kodlandı. Atılan tweet ile boş olan makine üzerinden dolum yapılıyor. Tüm lokasyonlarda mama makinesi dolu ise tweet sıraya alınıyor. Kap boşalınca, sıradaki tweet’le makine aktive oluyor ve kap mamayla doluyor.

The post Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/feed/ 0
Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/ https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/#respond Fri, 03 Apr 2020 20:31:28 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78540 Samsung çip geliştirme bölümü, Güney Kore'de Samsung S20 telefonları Exynos ile satmaya karar verdiği için, şirket yönetimi tarafından aşağılandı.

The post Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, aldığı karardan ötürü kendi ülkesinde aşağılandı. Samsung’un Galaxy S serisinin bir özelliği de telefonların bölgeye bağlı olarak farklı sistem yongalarıyla satılması. Genellikle, ABD ve Çin’deki kullanıcılar Qualcomm’un en yeni üst düzey Snapdragon çipiyle alırken, dünyanın geri kalanı Samsung’un en üst seviyeli Exynos çipli versiyonunu alabiliyor.

Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı

Ancak bu yıl Samsung biraz düşünerek, kendi ülkesinde de Galaxy S20 serisinin Snapdragon sürümünü yayınlamaya karar verdi. Bu, Güney Kore’deki tüketiciler için harika bir haber olsa da, Samsung’da hayal kırıklığına neden oldu.

Güney Kore’den gelen raporlar, Samsung’un çip bölümünün Snapdragon’lu Galaxy S20 telefonlarını orada satma kararını şirket yöneticileri tarafından “aşağılama” olarak görülmüş. Rapora göre bu kararın alınmasındaki en önemli sebep, Exynos 990’ın Snapdragon 865 kadar yüksek seviyelerde performans göstermemesi olmuş. Ancak, anlaşılan o ki bu durum firma yöneticileri tarafından pek kabul edilebilir bir durum olmamış.

Markanın hayranları anlaşılır bir şekilde üzgün ve hatta Samsung’dan Exynos çipli amiral gemisi telefonları satmayı bırakmasını isteyen bir dilekçe hazırladılar. Dilekçenin fşrma üzerinden pek bir etkisi olur mu bilinmez ama insanlar Exynos’lu S20 modellerini ürünü almazlarsa, Samsung bir sonraki nesil için yeniden düşünmek zorunda kalacaktır.

Galaxy S20 Serisi Karşılaştırma

 Samsung Galaxy S20Samsung Galaxy S20 PlusSamsung Galaxy S20 Ultra
Görüntü6.2-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
6.7-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
6.9-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
İşlemciQualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990Qualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990Qualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990
RAM12GB12GB12 ya da 16GB
Depolama128GB128 ya da 512GB128 ya da 512GB
MicroSD1TB’a kadar destekli1TB’a kadar destekli1TB’a kadar destekli
Pil4,000mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
4,500mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
5,000mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
KameraArka:
– Geniş Açı: 12MP, 1/1.76″, ƒ/1.8, 1.8µm
– Telefoto: 64MP, ƒ/2.0, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm

3x hibrit optik/dijital zoom, 30x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 10MP, ƒ/2.2, 1.22µm, AF

Arka:
– Geniş Açı: 12MP, 1/1.76″, ƒ/1.8, 1.8µm
– Telefoto: 64MP, ƒ/2.0, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm
– VGA time-of-flight sensor

3x hibrit optik/dijital zoom, 30x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 10MP, ƒ/2.2, 1.22µm, AF
Arka:
– Geniş Açı: 108MP, 1/1.33″, ƒ/1.8, .8µm
– Telefoto: 48MP, ƒ/3.5, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm
– VGA time-of-flight sensor

10x hibrit optik/dijital zoom, 100x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 40MP sensor, ƒ/2.2, .7µm, AF
Bağlantı4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
İşletim SistemiOne UI 2.0
Android 10
One UI 2.0
Android 10
One UI 2.0
Android 10
Su geçirmezlikIP68IP68IP68
GüvenlikUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlamaUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlamaUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlama
RenkKozmik gri, Bulut mavisi, Bulut pembesiKozmik gri, Bulut mavisi, Bulut pembesiKozmik gri, Kozmik siyah
Boyutlar ve Ağırlık69.1×151.7×7.9mm
163g
73.8×161.9×7.8mm
186g
76×166.9x8mm
220g

The post Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/feed/ 0
VALORANT Türkçe olarak geliyor https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/ https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/#respond Fri, 03 Apr 2020 18:55:28 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78541 Riot Games'in yeni oyunu Valorant tamanen Türkçe olarak geliyor. Firma bunu Twitter üzerinden yaptığı bir duyuru ile açıkladı.

The post VALORANT Türkçe olarak geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Riot Games, Türkiye’deki oyuncuların oyun keyfini artıracak yeni bir sürprize imza atıyor. Şirketin büyük merakla beklenen taktiksel nişancılık oyunu VALORANT, 7 Nisan 2020’de açılacak Kapalı Beta döneminde tamamen Türkçe olarak, yerelleştirilmiş bir şekilde oyuncularla buluşacak.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

Riot Games, karakter diyaloglarından, metinlere kadar oyunla ilgili her detayı tamamen Türkçe sunabilmek için uzunca bir süredir ünlü sanatçılarla çalışmalarını sürdürüyor. VALORANT’ın oyuncuya Türkçe ulaşmasını sağlayabilmek için Riot Games adına, farklı yerelleştirme başlıklarında 6 kişilik deneyimli bir çekirdek ekip çalışıyor. Seslendirme sanatçıları, teknik ekip gibi kaynaklar da dahil edildiğinde bu sayı 30’a ulaşıyor. Yıllardır League of Legends evrenini büyük bir özenle gerçekleştirdiği yerelleştirme çalışmalarıylaülkemizdeki oyuncu kitlesiyle buluşturan Riot Games, VALORANT için de hayli yoğun bir yerelleştirme süreci geçiriyor.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

“Tamamen Türkçe”ye kaç replik sığar?

Toplam 3214 Türkçe replik VALORANT dünyasında yerini aldı ve bu replikler için Mustafa Oral’ın seslendirme yönetmenliğinde çalışıldı. Aylardır yürütülen çalışmalarda şu ana kadar, 13.000 kelime oyun içi metin, 25.000 kelime oyun dışı metin ve 14.000 kelime seslendirme metni çevirisi gerçekleştirildi; saatlerce süren kalite kontrol testleri yapıldı ve bu sayılar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Riot Games Türkiye, VALORANT ajanlarını olabildiğince gerçekçi ve dilimize uygun olarak konuşturmak istediği için, sanatçıların o karakteri doğru yansıttığından emin olana kadar defalarca kayıt tuşuna basarak uzun bir çalışma sürecini geride bıraktı. Bu uzun ama keyifli sürecin sonundaki ilk örnekleri ise bir video ile birlikte oyuncularla paylaştı:

VALORANT karakterlerine sesleriyle hayat veren ses sanatçıları ise şu şekilde:

 • Breach – Umut Tabak
 • Cypher – Selim Yeğin
 • Sova – Murat Aydın
 • Viper – Hümay Güldağ
 • Phoenix – Onur Kırış
 • Brimstone – Itri Koşar
 • Sage – Damla Özüduru
 • Jett – Berrak Kuş
 • Omen – Levent Yıldız
 • Dış Ses – Merih Tangün

VALORANTKapalı Betası ve diğer tüm konularhakkında ayrıntılı bilgi için www.PlayVALORANT.com adresini ziyaret edebilirsiniz.,

VALORANT Nedir?

Valorant, FPS türünde tamamen ücretsiz Free2Play bir aksiyon oyunu. 5vs5 olarak iki takımın karşılıklı farklı modlar (Death Match ya da spike gibi) ile çarpıştığı bir yapısı var. “Tam olarak ne derseniz?” CS: GO‘nun gelişmiş, ancak çok daha eğlenceli bir versiyonu diyebilirim. Üstelik gelişmiş grafiklerine rağmen nerede ise çok düşük sistemlerde bile rahatlıkla çalışabilen bir oyun. CS: GO’da hile programı kullanmadan başarılı olmanız mümkün değil. Ancak Valorant’ta ise en ufak bir hileye bile geçit olmayacak. Zaten Riot’u bu konuda her zaman oldukça takdir etmişimdir. Overwatch ile de çok rahat kapışabilecek hatta onu geçebilecek derecede mekanikleri olan bir oyun. Bence Riot’un League of Legends’da elde ettiği tüm espor tecrübesini bu oyuna aktarmışlar.

Valorant Sistem Gereksinimleri için önceki haberimize göz atabilirsiiniz.

The post VALORANT Türkçe olarak geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/feed/ 0
GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/ https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/#respond Fri, 03 Apr 2020 13:19:13 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78536 NVIDIA'nın Geforce Now desteği, bağımsız oyunlar ile genişliyor. Üstelik Mount and Blade: Bannerlord da Geforce Now desteği olan oyunlar arasında.

The post GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
NVIDIA, Indie Spotlight Programı’yla bağımsız oyun geliştiricilerini uzun zamandır destekliyor ve artık GeForce NOW en iyi ve en parlak olanları tanıtmak için başka bir yol sunuyor. Bu haftanın GeForce NOW’da Oyuna Hazır güncellemesinde bazı muhteşem bağımsız yapımlar yer alıyor.

Indie’ler oyuna hazır

TaleWorlds Entertainment bu hafta başında PC için Mount & Blade II: Bannerlord’u piyasaya sürdü ve oyun bu sistem üzerinden de erişilebiliyor. Steam üzerinden %10 indirimle sunulan oyun inanılmaz derecede olumlu karşılandı ve hemen en çok oynanan oyunlardan biri oldu.

Ayrıca Mount & Blade: Fire ve Sword da bu hafta eklenen 10 yeni oyundan biri olarak GeForce NOW’a katılıyor.

Bu hafta eklenen bağımsız yapımların listesi şu şekilde:

 • Draganronpa 2: Goodbye Despair – Spike Chunsoft
 • Dwarrows– Lithic Entertainment
 • Jack Orlando: Director’s Cut and Knights and Merchants – Topware Interactive
 • Mount & Blade II: Bannerlord (PC lansmanıyla birlikte Pazartesi yayınlandı) ve Mount & Blade: With Fire and Sword – TaleWorlds
 • Postal 2– Running with Scissors
 • Speed Runners– tinyBuild
 • The Cycle – Yager
 • Tropico 5 – Kalypso Media

NVIDIA en iyi bağımsız oyunları vurgulamak için sürekli yeni yollar arıyor ve bu doğrultuda bugünden itibaren GeForce NOW uygulaması içerisinde “Indie Spotlight” başlığı yer alacak. Bu başlık altında son eklenen popüler oyunlar ve klasik oyunlar görülebilecek.

GeForce NOW nedir?

Doğrudan buluttan dizüstü bilgisayarınıza, masaüstünüze, Mac’inize, SHIELD TV’nize veya Android cihazınıza gerçek zamanlı oyun sunan NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun akışı hizmetidir. Mağaza hesaplarınıza bağlanın ve kendi oyun kitaplığınızı yayınlayın ya da en sevdiğiniz ücretsiz oynanabilen oyunları oynayın. Desteklenen oyunlar için bulut tasarruflarıyla, oyununuzu kaldığınız yerden, desteklenen herhangi bir cihazdan, nerede olursanız olun alabilirsiniz.

Kısacası NVIDIA GeForce Now, uzak servislerde barındırılan ve internet üzerinden desteklenen cihazlardan birine (Xbox, Shadow veya PlayStation Now’dan Project xCloud gibi) desteklenen oyunları oynadığınız bir bulut oyun hizmetidir.

Oyun kontrolünüzün 1080p 60fps’ye kadar videosunu alırken, tüm denetleyici kodları (veya fare) hizmeti sunan tarafa gider.

Size en yakın olana erişerek, dünyanın çeşitli yerlerindeki sunucularda çalışır. Ve hangi üyelik planını seçtiğinize bağlı olarak, oyunlar NVIDIA grafik kartlarında (RTX) çalıştırılır, böylece sonunda donanımın özelliği ne olursa olsun en iyi şekilde görüneceklerdir.

Rakiplerinin çoğundan farklı olarak, sistem size oyun satmıyor. Bunun yerine, zaten sahip olduğunuz veya bu dijital vitrinler aracılığıyla satın alacağınız oyunları oynamak için Steam, GOG, Origin, Ubisoft’un Uplay ve / veya diğer çevrimiçi hesaplarınızla bağlantı kurar.

Tüm oyunlar mevcut değil – Activision ve Bethesda gibi bazı yayıncılar, başlıklarının çoğunun bu sistem aracılığıyla kullanımını engelliyor – ancak hala 1000’lerce GeForce Now destekli oyun var.

The post GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/feed/ 0
Project Tempo: Yeni oyun konsolu https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/ https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/#respond Thu, 02 Apr 2020 19:30:02 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78524 Amazon yeni bir oyun konsolu üzerinde çalışıyor. Project Tempo isimli bu konsolun şu anda sadece kodu var. Henüz adı netleşmiş değil.

The post Project Tempo: Yeni oyun konsolu appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Amazon’un bir Stadia rakibi olan bulut tabanlı oyun konsolu Project Tempo üzerinde çalışması, koronavirüs nedeniyle 2021’e kadar gecikebilir.

New York Times, Amazon’un şu anda kod Project Tempo adlı kendi bulut oyun hizmeti ile Stadia’nın izinden gideceğini yazdı. Ayrıntılar çok fazla değil, ama Amazon’un genel planları doğrulandı. Hizmetin bu yıl başlaması bekleniyor ancak koronavirus bunu biraz ileri tarihe doğru itebilir.

New York Times’ın hikayesinin çoğu Amazon’un yeni oyun stüdyosundan (Crucible ve New World) geliyor. Stüdyolar çıkacak iki oyuna odaklansa da, şirket ayrıca Twitch yayın platformu için yaklaşan etkileşimli oyunları üzerinde de çalışmaya başladı. Bulut tabanlı bir oyun platformu olan Project Tempo, Amazon’un uzun vadeli hedeflerini, Google Stadia ile dik bir şekilde kesişiyor.

NYT, Project Tempo’nun başlangıçta bu yıl bir “erken sürümde” lanse edileceğini bildirdi, ancak koronavirüsün bir sonucu olarak 2021’e kadar da ertelenebilir. Bu, şirketin üzerinde çalışmak için daha çok zamana sahip olduğunu gösterse de, Amazon’un Google Stadia, Microsoft’un xCloud’u veya Nvidia’nın GeForce Now’ı üzerinde nasıl bir hizmet sunabileceğini veya potansiyel avantajları bilmiyoruz.

Project Tempo hakkında gerçekten bildiğimiz tek şey Amazon’un üzerinde çalıştığı. Ancak, oyun stüdyolarının sözleşmelerinde, sunucu / bulut altyapısı ve Twitch gibi hizmetler ile entegre olmak gibi önkoşullar söz konusu olduğunda, şirketin bu yeni oyun konsolunda alacağı yönü az çok tahmin edebiliyoruz.

Ayrıca Google’ın beğenmediği ya da istediğini elde edemediği projelerin ipini nasıl hızlı bir şekilde çekip, projeleri öldürdüğünü düşünürsek, geliştiriciler tarafında Amazon’un daha iyi bir alternatif olabileceğini düşünebiliriz. Bu da Stadia için oldukça tehlike bir durumu yaratabilir.

Amazon’un uzun yıllardır bulut tabanlı oyunlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıca bulut teknolojileri üzerinde oldukça iyi deneyime de sahip. Bu sebeple projeyi de uzun soluklu düşünmek mümkün. Ancak geçen yıllar içinde karşısına Microsoft ya da Google gibi çok güçlü rakipler çıktı. Bu sebeple projeyi biraz daha ertelemenin getirisinden çok götürüsü de olacaktır. Aşağıda 2014 yılında Amazon Game Studios tarafından yayınlanan bir videoyu bulabilirsiniz. Şu an liste dışı olarak görünse de video hala izlenebilir durumda.

The post Project Tempo: Yeni oyun konsolu appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/feed/ 0
Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/ https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/#respond Thu, 02 Apr 2020 18:13:20 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78518 NASA, yaklaşan Falcon 9 Crew Dragon lansmanı için köfte logosu yerine ikonik Eski NASA logosu 'solucan'ı geri getirmeye hazırlanıyor.

The post Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
NASA yöneticisi Jim Bridenstine, NASA’nın SpaceX’in yaklaşmakta olan Falcon 9 Crew Dragon lansmanı için 1970’lerde kullanılan eski NASA logosu “solucan”ı resmen geri getiriyor. Uzay Ajansı “Amerikan topraklarından Amerikan roketlerinde insan uzay uçuşunun dönüşünü göstermeye” çalışıyor.

Eski NASA logosu, ‘solucan’ tek proje için geri getiriyor

Solucan logosu 1975 yılında tasarım ajansı Danne & Blackburn tarafından NASA’nın 1959’dan beri kullandığı orijinal “köfte” logosunu “ajansı yükseltme” çabasının bir parçası olarak tanıtıldı. Bu logo halen uzay uçuşu, Hubble Teleskobu ve orijinal test uçuş servisi Enterprise’ı süslüyor. Ancak kaygan, modern tasarıma rağmen, solucan logosu, bugün hala NASA tarafından kullanılan orijinal köfte logosuna dönüşü sırasında resmi olarak emekli oldu.

Eski NASA logosu solucanın, Mayıs ayında geçici olarak planlanan yaklaşan Crew Dragon lansmanında kullanılması, uzun yıllardır resmi bir işlemde yer almayan ikonik logo için büyük bir geri dönüş olacak.

Köfte logosu NASA’nın birincil logosu olarak kalmaya devam ederken, gelecek solucan NASA logosu için parlak görünüyor. NASA, “bu görevde ve gelecekte, farklı işler için logonun görülmesi için bir şans var” diyor.

NASA Logosunun Hikayesi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu, stilize kırmızı kavisli metne (“solucan”) sahip olan üç ana resmi tasarıma sahiptir, ancak 22 Mayıs 1992’den bu yana resmi kullanımdan kaldırılmıştır. Üç logo NASA amblemi (“köfte” olarak da bilinir), NASA logosu (“solucan” olarak da bilinir) ve NASA mühürü.

Eski NASA logosu 'solucan' geri geliyor

NASA mührü 1959’da Başkan Eisenhower tarafından onaylandı ve 1961’de Başkan Kennedy tarafından biraz değiştirildi.

The post Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/feed/ 0